Overcast -6 °C
S. 03.12
Evija, Jogita, Raita
Maija Sējāne.
Maija Sējāne.
Foto: Publicitātes

Jau sesto gadu skatītājiem ir iespēja sekot līdzi šova "X faktors" jauno talantu atlasei, piedzīvot elpu aizraujošas emocijas, jūtot līdzi dalībnieku triumfam, kā arī reizēm smagiem zaudējumiem un pārdzīvojumiem neizdošanās gadījumā.

Televīzijas ekrānos šovu varam vērot vadītāja Markus Rivas, kā arī mentoru Aijas Auškāpas, Reiņa Sējāna, Marata Ogļezņeva un Intara Busuļa virsvadībā, tomēr šis šovs nevarētu pastāvēt bez spēcīgas radošās komandas, kas šoreiz paliek aizkadrā. Viena no šīs radošās komandas spēcīgajām kārtīm ir vokālā pedagoģe un muzikālā producente Maija Sējāne. Viņa šova tapšanā piedalās jau no tā pirmsākumiem un ikdienā, strādājot ar šiem dalībniekiem, ir skaidri izveidojusi vīziju par to, kādam ir jābūt ideālajam šova dalībniekam, ko sagaida žūrija un kāds kopumā ir "X faktora" vēstījums.

Jau no pirmsākumiem – 5. sezonu – esat "X faktora" muzikālā producente un vokālais koučs. Kādas par to sajūtas? Kas ir mainījies šo sešu gadu laikā (2017. gadā bija 1. sezona)?

Šis projekts man ir ļoti mīļš, jo katru reizi satieku jaunus, talantīgus cilvēkus, kuri manu acu priekšā iepazīst lielo skatuvi un visu, kas ar to saistīts. Daudzi no viņiem kļūst par īstiem māksliniekiem ar gruntīgu pieredzi, kuru tik koncentrētā veidā nav iespējams iegūt nekur citur kā "X faktorā". Man ir milzīgs prieks viņus iedrošināt, dot padomus un redzēt, ka tas, ko es viņos ieguldu, patiešām sāk nest augļus.

Pirmā sezona bija visgrūtākā, jo mums visiem tas bija kas jauns. 

Bija lielāks uztraukums par visu, bet nu jau roku šajā visā esam ievingrinājuši un varam strādāt ar mierīgāku sirdi.

Kāpēc savulaik piekritāt šim projektam?

Toreiz piekritu, lecot iekšā nezināmajā. Projekts likās ļoti interesants, skatoties, kādu popularitāti un skatītāju mīlestību tas izpelnījies ārzemēs. Biju pirms tam strādājusi ar citiem muzikālajiem šoviem kā "Izklausies redzēts" un "Es mīlu Tevi, Latvija", tāpēc šis likās loģisks turpinājums.

Kā mainās dalībnieki? Vai viņi kļūst spēcīgāki?

Katru sezonu ir citādi. Nāk gan profesionāļi, gan arī, attīstoties iespējām apgūt vokālo mākslu interneta vidē, spēcīgi dalībnieki, gan arī tādi, kas ir absolūti autodidakti un nekad nav bijuši pie vokālā pedagoga. 

Šiem nenoslīpētajiem dimantiem parasti ir daudzi jautājumi un nepieciešams ātrais kurss vokālajā mākslā, kas nemaz nav tik vienkārši. 

"X faktorā" mans uzdevums kā vokālajam koučam ir iedot pārliecību par sevi katram dalībniekam, sagatavojot konkrēto dziesmu un iesakot dažādus knifus, kā vieglāk tikt galā ar grūtajām vietām un muzikāli spēcīgāk pasniegt savu stāstu šajā dziesmā. Skaidrs, ka iemācīties dziedāt nevar dažu nedēļu laikā.

Šis ir viens no maniem mīļākajiem projektiem, tas palīdz ne tikai atklāt, pamanīt un pilnveidot jaunos talantus, bet arī mums, radošajai komandai, dāvina neaizmirstamas sajūtas, sniedz milzu gandarījumu, kā arī audzē mūsu profesionalitāti. Šeit ielieku visu savu sirdi, lai palīdzētu jaunajiem māksliniekiem. Sezonas beigās vienmēr ir pamatīgs nogurums un liels, liels gandarījums par paveikto.

Kas šajā projektā ir visizaicinošākais?

Šis ir īsts izaicinājums man kā muzikālajai producentei, jo ļoti īsā laikā jānodod visprecīzākā informācija par visu plānoto repertuāru mūsu mūziķu grupai, kas katru tiešraidi visas dziesmas spēlē "dzīvajā". Jāsaliek mēģinājumu grafiki, jāvienojas ar mentoriem par repertuāra izvēli, jāpieskata, lai viss notiek kā plānots. Un arī kā vokālajam koučam šis nav viegls uzdevums, jo jāparūpējas par visiem dalībniekiem, lai dziesmas ēterā izskan lieliski un lai pats izpildītājs jūtas pārliecināts par sevi, ir izdarījis maksimāli daudz sagatavošanas darbu, pirms iziet uz lielās skatuves un dzied visai Latvijai.

Kas patīk visvairāk?

Šova grandiozums un izcilā komanda ir kā dzinulis, kas liek mums sasniegt lielus mērķus un dod milzīgu gandarījumu pēc paveiktā darba. 

Mēs, komanda, esam vienots veselums, strādājot cieši kopā, izceļot savas stiprās puses, mēģinām tās izcelt arī šova dalībniekos, lai sasniegtu lieliskus rezultātus. 

Katra dalībnieku uzstāšanās un priekšnesuma realizācija ir kā mākslas darbs, kurā izpaužas mūsu un mākslinieku radošums un dedzība. Mums ļoti atbildīgs uzdevums ir ne tikai sagatavot jau pašus dalībniekus, bet arī palīdzēt viņiem izvēlēties piemērotu repertuāru un ietērpt to vislabākajā gaismā atbilstoši katra dalībnieka spējām un dotībām. Kad redzam mūsu pūles un smagā darba augļus, mūs piepilda neaprakstāms gandarījums un lepnums par sasniegto.

Maija Sējāne.

Jūs iesaistāties šova virzībā tikpat daudz, ja ne vairāk, kā kolēģi, kuri redzami kadrā. Kā ir vienmēr palikt aizkadrā šajā šovā? Vai nav bijusi vēlme būt arī kadrā?

Reklāma

Man ļoti patīk šī aizkadra rosība un neprasās būt kadrā, jo šobrīd esmu dzīves posmā, kad vēlos dot citiem savu pieredzi. Uz savas ādas esmu izbaudījusi visdažādākās ar lielo skatuvi saistītās sajūtas. Pēc izglītības esmu pianiste, beigusi Em. Dārziņa mūzikas skolu un J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju – šajās izglītības iestādēs tā norūda, ka psiholoģiski esam gatavi jebkurai skatuvei. Esmu bijusi vokālā konkursa "Sony Jazz Stage" laureāte, ar grupu "The WoW" (vēlāk "Mellendig") uzstājusies uz Latvijas lielāko festivālu skatuvēm ("Positivus", "Summer Sound" u. c.), dziedājusi uz "Arēnas Rīga" skatuves kopā ar grupu "Instrumenti" un citos koncertos visdažādākajos muzikālajos sastāvos. Tā ka 

varu šo vērtīgo pieredzi nodot dalībniekiem un sniegt viņiem reālas sajūtas un risinājumus, nevis kaut ko utopisku, "kā gudrās grāmatās raksta".

Kā ir darboties vienā projektā kopā ar vīru (mūziķis Reinis Sējāns. – Aut.)?

Mūsu ceļi šajā šovā krustojas tikai brīžos, kad jāvienojas par repertuāru, un mēģinājumos. Citreiz vakarā pie tējas krūzes Reinim izklāstu sīkāk, kā katram viņa dalībniekam ir gājis vokālajās nodarbībās, kāds ir katra psiholoģiskais stāvoklis un pie kā vēl nepieciešams piestrādāt.

Kāds ir ideālais dalībnieks, ko meklē "X faktors"?

Tāds, kurā ir šis netveramais "X faktors" – tas ir tas noslēpumainais elements, kas padara izpildījumu īpašu un piedod tam nepieciešamo piesitienu, lai ieinteresētu un aizrautu auditoriju. Talants, darbspējas, lieliska balss, pozitīvs skats uz dzīvi, lieli nākotnes plāni un mērķi. Kopumā 

ideālais dalībnieks "X faktorā" ir spilgta personība ar neierastu talantu un lielisku potenciālu izcelties pūlī un iekarot ne tikai žūrijas locekļu sirdis, bet arī skatītāju.

Neizbēgami, stresa noturība un daudz enerģijas tiek prasīts ne tikai no šova dalībniekiem, bet arī no jums. Kā tiekat ar to galā? Kas palīdz atslābt un pieiet šim ar vēsāku prātu?

Atklāti sakot, pirmā sezona man skarbi iemācīja, ka vēsāka prāta saglabāšana šāda apjoma projektos ir pirmā nepieciešamība. Toreiz nometu kādus astoņus kilogramus, kaut gan neesmu no apaļīgākajām meitenēm. Nevarēju normāli ieēst, naktīs maz gulēju, visu laiku domāju par to, lai viss izdotos, un uzkrāvu sev milzīgu atbildības nastu.

Tagad labi pārzinu šova gaitu un arī aptuvenu psiholoģiskās noturības līkni. Saprotu, ka nevaru atbildēt par dalībnieku pašu neizdarībām, piemēram, dziesmas teksta vai melodijas neapgūšanu, vai vienkārši bezatbildību un slinkumu. Agrāk to ļoti pārdzīvoju, bet tagad saprotu, ka ne jau es būšu tā, kas kāps uz skatuves un riskēs izgāzties visas Latvijas priekšā.

Darba apjoms ir patiešām liels, bet cenšos sev katru vakaru dot pāris stundu pirms miega, kad padzeru tēju, atslēdzu smadzenes no darbiem un esmu mierā. Jāteic godīgi, tas ne vienmēr izdodas, bet ļoti cenšos.

Kādi ir jūsu profesionālie nākotnes plāni?

Šajā jomā nekad nezini, kādi izaicinājumi un projekti ir priekšā. Bet, tā kā esmu izgājusi cauri "X faktora" skolai, tad liekas, ka nekas nav nepaceļams. Šis projekts man ir iedevis ļoti daudz profesionālās prasmes un pārliecību par saviem spēkiem. 

Izpratne, ka šajā jomā nekad nevar pilnībā paredzēt, kādi izaicinājumi un projekti gaida nākotnē, ir ļoti svarīga. 

Izklaides un mūzikas nozarē, kas bieži ir mainīga un pilna pārsteigumu, elastība un gatavība pielāgoties jaunajiem izaicinājumiem ir īpaši vērtīgas īpašības. Šis projekts ir kalpojis kā lielisks ceļš uz sevis pilnveidošanu un profesionālās izaugsmes ceļvedis.

Maijas Sējānes pieturzīmes

Trīs vārdi, kas jūs raksturo vislabāk?

Sirsnīga. Atbildīga. Jautra.

Bez kā jūs nevarat iedomāties savu dienu?

Bez laba miega naktī, kāda ļoti laba joka, vismaz vienas gardas maltītes un foršām sarunām ar kolēģiem un ģimeni.

Lielākais sasniegums darbā?

Kopumā – apziņa, ka varu paveikt arī šķietami neiespējamo.

Labākā atpūta/izklaide?

Kopā ar vīru ļoti patīk apceļot pasaules skaistākās vietas, ziemā dodamies uz Alpiem slēpot un tepat Latvijā abi mēdzam makšķerēt. Patīk arī būt mājās un uzlādēt savas baterijas, vienkārši sēžot uz terases kopā ar saviem suņukiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma