No 15. līdz 17. martam notika tā dēvētās Krievijas prezidenta vēlēšanas, kas faktiski ir vienīgi izrāde pašreizējā diktatora Vladimira Putina leģitimitātes kārtējai apliecināšanai.

"Vēlēšanas" notika arī Latvijā – mūsu valsts teritorijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi devās uz Krievijas vēstniecību Rīgā. 

Valsts policija un Valsts robežsardze vakar pie Krievijas vēstniecības veica Krievijas valstspiederīgo uzturēšanās nosacījumu Latvijā ievērošanas kontroli. Tika pārbaudīts katra vēlētāja personu apliecinoša dokumenta un uzturēšanās tiesību apliecinoša dokumenta – vīzas vai uzturēšanās atļaujas – derīguma termiņš un personas uzturēšanās Latvijā likumība. Svētdien no "vēlēšanu" sākuma līdz dienas vidum bija pārbaudīts 351 Krievijas valstspiederīgais, no tiem 14 personām bija beidzies uzturēšanās atļaujas derīguma termiņš. Nederīgie dokumenti tika izņemti un nodoti Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei personu tiesiskā statusa izvērtēšanai un turpmāka lēmuma pieņemšanai.

Rindā pie Krievijas vēstniecības ēkas stāvēja gan vecāka gadagājuma, gan jaunāki cilvēki. Turpat Latvijas Valsts robežsardze pārbaudīja Krievijas valstspiederīgo uzturēšanās atļaujas.

Vakar iepretim Krievijas vēstniecības ēkai Rīgā, Ukrainas neatkarības ielā 2, pulcējās vairāki desmiti cilvēku protesta akcijā. Cilvēki bija sanākuši ar Ukrainas karogiem un ar plakātiem, kas pauda dažādus vēstījumus krievu un angļu valodā. Piemēram, ''Apturi Putinu = apturi karu'', ''Navaļnijs atgriezīsies''. Vairāki protestētāji izkliedza saukļus ''Slava Ukrainai'', ''Krievija – teroristi un okupētāji''. Viens no piketa dalībniekiem izlēja sarkanu krāsu uz ietves vietā, kur robežsardze veica dokumentu pārbaudi.

Cilvēki stāv rindā pie Krievijas vēstniecības ēkas Rīgā, kur iespējams nobalsot Krievijas prezidenta vēlēšanās.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.