Lielbritānijas un Ruandas pārstāvji otrdien parakstīja jaunu migrācijas līgumu, kas paredz Lielbritānijā pretlikumīgi ieceļojušos patvēruma meklētājus nosūtīt uz Ruandu.

Abu valstu iepriekš panāktās vienošanās stāšanos spēkā ir bloķējušas britu tiesas, un nav zināms, vai jaunais līgums tiks realizēts praksē.

Atkārtots mēģinājums

Līgumu Ruandas galvaspilsētā Kigali parakstīja Lielbritānijas iekšlietu ministrs Džeimss Kleverlijs un Ruandas ārlietu ministrs Vinsents Biruta. Kleverlijs vizītes gaitā uzsvēra, ka jaunā vienošanās ar Āfrikas valsti Ruandu "atrisina visus jautājumus", uz kuriem novembrī uzmanību bija vērsusi Apvienotās Karalistes Augstākā tiesa, kas 2022. gada aprīlī noslēgto sākotnējo abu valstu līgumu atzina par pretlikumīgu. Augstākā tiesa savā spriedumā bija norādījusi, ka Ruanda nav droša valsts, lai uz to varētu sūtīt patvēruma meklētājus. Tiesneši uzsvēra, ka Ruanda patvēruma meklētājus varētu nosūtīt atpakaļ uz viņu izcelsmes valstīm, kur viņiem draudētu vajāšana. Tas ir pretrunā Eiropas Cilvēktiesību konvencijai, kuru Apvienotā Karaliste ir ratificējusi. Sākotnējais līgums pārkāpj arī Lielbritānijas likumus, uzsvēra tiesa. ANO Bēgļu aģentūra norādījusi, ka Ruanda laikā no 2020. līdz 2022. gadam ir noraidījusi visus patvēruma pieteikumus bēgļiem no Afganistānas, Jemenas un Sīrijas.

Pērn panāktā vienošanās paredzēja, ka Lielbritānija uz Ruandu nosūtīs daļu patvēruma meklētāju, kas valstī ieradušies nelegāli, ar laivām šķērsojot Lamanšu. Ruandā tiktu izskatīti šo migrantu patvēruma pieteikumi un sekmīga pieteikuma gadījumā viņi tiktu izmitināti Ruandā, nevis Lielbritānijā. 

Britu valdība norāda, ka šāda politika atturēs turpmāku nelegālo imigrantu ierašanos un graus cilvēku kontrabandistu biznesa modeli. 

Lielbritānija sākotnējās vienošanās ietvaros jau ir samaksājusi Ruandai 140 miljonus britu mārciņu (163 miljoni eiro), lai arī neviens patvēruma meklētājs uz šo Āfrikas valsti nosūtīts nav. Pirmais avioreiss tika plānots pagājušā gada jūnijā, tomēr tas tika atcelts pēc tiesvedības sākšanas.

Britu valdība norāda, ka jaunās vienošanās ietvaros uz Ruandu nosūtītos patvēruma meklētājus nevarēs izraidīt uz viņu izcelsmes valstīm, ja viņiem tur draudēs vajāšana. Lielbritānija un Ruanda arī izveidos neatkarīgu komisiju, kas uzraudzīs vienošanās ievērošanu. Britu mediji ziņo, ka Apvienotā Karaliste uz Ruandu nosūtīs juristus šīs valsts patvēruma sistēmas stiprināšanai. Kleverlijs norādīja, ka tagad vairs nav "ticamu" iemeslu bloķēt vienošanos. "Es tiešām ceru, ka tagad mēs varēsim virzīties uz priekšu ātri," preses konferencē Kigali paziņoja ministrs. Britu valdība ir norādījusi, ka "ikviens, kurš Apvienotajā Karalistē nelegāli ieradies" pēc 2022. gada 1. janvāra, var tikt nosūtīts uz Ruandu. Nekādi skaita ierobežojumi noteikti nav.

Sasniegti jauni rekordi

Vienošanās ar Ruandu ir britu premjera Riši Sunaka konservatīvo valdības nozīmīga prioritāte. Valdība arī plāno šonedēļ parlamentā iesniegt likumprojektu, kas paredz atzīt Ruandu par patvēruma meklētājiem drošu valsti. Tas ietilpst plašākos britu valdības centienos samazināt nelegālo imigrāciju. 

Sunaka valdība cer atturēt ieceļošanu ar "pretlikumīgām, bīstamām un nevajadzīgām metodēm", kuru vidū ir arī braucieni ar laivām pāri Lamanšam. 

Pērn šādā veidā Lielbritānijā nelegāli ieradās 45 700 cilvēku, kas ir rekords, norāda raidorganizācija BBC. Sunaks janvārī paziņoja, ka "laivu apturēšana" ir nozīmīga viņa valdības prioritāte. Līdz šā gada decembra sākumam šādā veidā Apvienotajā Karalistē bija ieceļojuši par trešdaļu mazāk migrantu nekā tajā pašā laikā pērn. Pagājušajā gadā tika sasniegts arī rekords kopējā migrācijas saldo ziņā – Lielbritānijā uz pastāvīgu dzīvi ieradās par 745 000 cilvēku vairāk, nekā no tās izbrauca. Vairums imigrantu ieceļojuši likumīgi.

Šobrīd nav zināms, kad un vai jaunais līgums stāsies spēkā. Nākamgad Apvienotajā Karalistē ir gaidāmas parlamenta vēlēšanas, kurās aptaujas uzvaru sola opozīcijā esošajiem leiboristiem. Viņi solījuši, ka uzvaras gadījumā no šīs vienošanās ar Ruandu atteiksies.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.