Somijas Drošības un izlūkošanas dienests SUPO šonedēļ Somijas sabiedriskajam ziņu medijam YLE apstiprināja, ka tam ir informācija par Krievijas specdienestu plāniem sarīkot Somijā un Zviedrijā pret islāmu vērstas provokācijas, lai tādējādi galvenokārt Turcijas acīs kompromitētu abas ziemeļvalstis un aizkavētu to iestāšanās procesu NATO.

Iepriekš par šādu plānu eksistenci ziņoja Vladimira Putina režīma opozicionāra Mihaila Hodorkovska finansētais žurnālistiskās izmeklēšanas centrs "Dosjē", kā arī YLE, kuru rīcībā nonākuši attiecīgi dokumenti.

Tēmēts Zviedrijai

Somijas drošības dienests SUPO medijiem atsakās sniegt plašākus oficiālus komentārus, norādot, ka tas traucētu dienesta operatīvajām darbībām, taču ziņojumi, kas informācijas noplūdes dēļ atrodas pie YLE un "Dosjē" žurnālistiem, runā par darbības plānu ar nosacītu nosaukumu "Anti Erdogans". Tie ir pasākumi, lai izsauktu ielu protesta akcijas, demonstrācijas, nekārtības un sakūdītu Turciju pret Somiju un Zviedriju, bet plašākā tvērumā arī bojātu arī Eiropas un islāma pasaules attiecības. 

Protesta akciju kampaņa bija jāizprovocē pirms somu un zviedru NATO iesnieguma apstiprināšanas alianses dalībvalstu parlamentos. 

Somijas medijs YLE tā rīcībā nonākušos dokumentus raksturo kā kāda konkrēta, taču vārdā nenosaukta Krievijas izlūkdienesta virsnieka sagatavotu memorandu. Ziņojums atsaucās uz šī gada 21. janvārī notikušo Korāna dedzināšanas akciju pie Turcijas vēstniecības Stokholmā. Toreiz to veica kāds galēji labējo kustības aktīvists, Dānijas pilsonis Rasmuss Paludans, un notikušais izsauca plašus protestus musulmaņu valstīs un kopienās. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans drīz pēc tam paziņoja, ka Zviedrijai nevajadzētu gaidīt, ka Ankara atbalstīs tās uzņemšanu NATO, ja Stokholma pieļauj Korāna dedzināšanu. Slepenajā memorandā rekomendēts izmantot jau esošo saspīlējumu, turpinot to uzturēt un padarot vēl lielāku, jo tādējādi iespējams graut arī Turcijas attiecības ar Eiropas valstīm un NATO. Zviedrijas policija pēc pirmajām nekārtībām gan aizliedza musulmaņu svēto rakstu publisku dedzināšanu, taču jūnijā, tieši musulmaņu svētku "Eid al-Adha" jeb Upurēšanas svētku laikā, atkārtojās kas līdzīgs. Toreiz Zviedrijā dzīvojošais 37 gadus vecais Irākas pilsonis, kristietis Salvans Momika pie Stokholmas lielākās mošejas samīdīja Korānu un aizdedzināja vairākas tā lapas. Rezultāts bija jauns pret Zviedriju vērsts naida vilnis musulmaņu pasaulē. 

Tiesa, no žurnālistu rīcībā esošajiem materiāliem neizriet, ka Krievija būtu strādājusi pie tamlīdzīgu nekārtību izsaukšanas Somijā. 

Somija par pilntiesīgu NATO dalībvalsti paspēja kļūt 4. aprīlī, un tai paveicās vairāk nekā Zviedrijai, kas joprojām gaida uzņemšanas apstiprinājumu no Turcijas un Ungārijas, kaut iestāšanās iesniegumu pērn maijā somi un zviedri aliansei iesniedza vienlaikus.

Lēta metode

Centra "Dosjē" žurnālists Iļja Roždestvenskis YLE paudis, ka Krievijas slepenie dienesti mēģinājuši kavēt pievienošanās procesu NATO abās valstīs. Taču jau no paša sākuma koncentrējuši spēkus uz provokācijām Zviedrijā un kampaņām lielākajās Rietumeiropas pilsētās. Krievu žurnālistu rīcībā esošie dokumenti iesaka organizēt pilsētās demonstrācijas, kur izsmietu un kariķētu Turcijas prezidentu Erdoganu, un parūpēties, lai "pret islāmu un Erdoganu vērsti sienu grafiti uzraksti publiskās vietās parādītos pēc iespējas vairāk". 

Plāns "Anti Erdogans" paredzēja demonstrāciju videoierakstu izplatīšanu sociālajos tīklos, cerot, ka aizskarošās ainas nonāks arī masu medijos un vairos musulmaņu sašutumu. 

Vismaz daļa Krievijas dienestu iecerēto graujošo operāciju patiešām veiktas. Piemēram, "Dosjē" rokās ir Krievijas specdienestu atskaite par ietekmēšanas kampaņu, kas paveikta šī gada martā, laikā, kad Parīzē notika demonstrācijas, tajā skaitā arī pret islāmu un Turciju.

Roždestvenskis, kurš šobrīd dzīvo un strādā Lietuvā, sacījis, ka "Dosjē" ir savi avoti un slepenie dokumenti centra rīcībā nonākuši divos sūtījumos pagājušā gada beigās un šī gada pavasarī. "Mēs galvenokārt uzmanību veltām Vladimiram Putinam un viņa lokam, bet mēs tāpat mēģinām atrast informāciju par Krievijas specdienestu darbību. Ko viņi pūlas uzsākt Eiropā, Krievijā un visur, kur vien iespējams," skaidrojis izmeklējošais žurnālists. Roždestvenskis ir viens no nedaudzajiem "Dosjē" darbiniekiem, kas atļaujas parādīties publiski, jo vairums darbojas anonīmi. Žurnālists atgādina, ka metode meklēt pretrunas starp Eiropas valstīm vai etniskām grupām un tad censties tās saasināt, Krievijas izlūkdienestu darbam ir tipiska. Maskavas acīs dezinformācijas izplatīšana un šķelšana ir efektīvs veids, kā demokrātisku sabiedrību graut no iekšienes. "Tam nevajag daudz naudas vai īpašu aparatūru. Izplatīt maldinošu informāciju un likt jebkuram jebkurā vietā sākt šaubīties par realitāti var bez īpaši lielām pūlēm," brīdinājis Roždestvenskis.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.