No otrdienas, 12. septembra, personām ar Krievijas Federācijā reģistrētiem transportlīdzekļiem liegts iebraukt Eiropas Savienībā caur Latvijas–Krievijas un Latvijas–Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām.

Tā informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Lēmums pieņemts atbilstoši Eiropas Komisijas skaidrojumiem un Ārlietu ministrijas sniegtajam viedoklim. Eiropas Komisija šā gada 8. septembrī sniedza skaidrojumu par 2014. gada 31. jūlija ES regulas "Par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā" 3.i panta piemērošanu attiecībā uz Krievijas Federācijā reģistrētiem transportlīdzekļiem, un Latvijas Ārlietu ministrija 11. septembrī aicināja VID rīkoties atbilstoši šim skaidrojumam.

Līdz šim jau bija spēkā aizliegums Eiropas Savienības robežu šķērsot kravu pārvadātājiem, proti, Krievijas Federācijā reģistrētiem vilcējiem un piekabēm.

Turpmāk personām, kas vēlēsies iebraukt Eiropas Savienībā caur Latvijas Republikas robežšķērsošanas vietām ar transportlīdzekļiem, kas reģistrēti Krievijas Federācijā, no robežšķērsošanas vietas būs jāatgriežas Krievijas Federācijā vai Baltkrievijas Republikā.

Ja persona atteiksies pildīt muitas iestādes norādījumus, tajā skaitā doties atpakaļ uz Krievijas Federāciju vai Baltkrievijas Republiku, saskaņā ar muitas jomas normatīvajiem aktiem būs iespējams lemt par transportlīdzekļa konfiskāciju, raksta VID.

Minētais iebraukšanas aizliegums neattieksies uz transportlīdzekļiem, kas paredzēti Eiropas Savienības un dalībvalstu diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību izmantošanai.

VID ģenerāldirektores vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls trešdien informēja, ka tagad trīs Baltijas valstis automašīnas ar Krievijas numuriem pāri robežai nelaiž. 

Savukārt Somija šādu liegumu pagaidām nav ieviesusi, tāpēc automašīnas ar Krievijas numura zīmēm Baltijas valstīs var iekļūt caur Somiju. 

Zukuls piebilda, ka tā, visticamāk, kādu laiku arī notiks, ziņo LETA.

Automašīnu konfiskācija varētu notikt tikai tad, ja kāda automašīna iebrauks muitas postenī un nepakļausies prasībai doties atpakaļ uz Krieviju, teica Zukuls. Latvijā patlaban esošajām automašīnām ar Krievijas numura zīmēm tiks ļauts atgriezties Krievijā, kad beigsies vīzas termiņš. Jautāts, vai nav sagaidāma situācija, ka Krievijas pilsoņi pārreģistrē savas automašīnas kādā citā NVS valstī un dodas uz Latviju ar šo valstu numura zīmēm, Zukuls teica, ka teorētiski šāda situācija ir iespējama.

Vācija sāka pirmā

"Latvijas Avīze" jau rakstīja, ka Eiropas Komisija (EK) aizvadītajā piektdienā, atbildot uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, publicēja precizējumus par sankciju sarakstos iekļauto Krievijas preču importu, iegādi un transportēšanu, ko pieņēmusi Eiropas Savienības Padome. 

No dokumenta izriet, ka dalībvalstīs ir aizliegts iebraukt ar Krievijā reģistrētām automašīnām, tostarp tām, kas tiek izmantotas personīgām vajadzībām. 

Uz jautājumu, vai Krievijas Federācijas pilsoņi uz laiku, piemēram, tūrisma nolūkos, var ievest dalībvalstīs personīgās mantas un transportlīdzekļus, kas norādīti direktīvas pielikumā, EK atbildējusi noraidoši.

EK, precizējot preču ievešanas aizliegumu, atsaukusies uz ES direktīvas pielikumu, kurā ir minēts, kuras no Krievijas Federācijas precēm, kas tiek ievestas ES, tiek uzskatītas par aizliegtu importu. Tajā skaitā ir kosmētika, koferi, somas, maki, virkne apģērbu, portatīvie datori, fotoaparāti, mobilie telefoni, kažokādu izstrādājumi, pusdārgakmeņi un dārgakmeņi.

Vācijas raidorganizācija "Deutsche Welle" ziņoja, ka Vācijā jau vairākus mēnešus piemēro EK apstiprinātā sankciju likumdošanas interpretācija, saskaņā ar kuru iebraukšana ES ar Krievijā reģistrētajām automašīnām uzskatāma kā aizliegta ievešana.

Zeltu var, auto nevar...

Advokāts Edgars Pastars sarunā ar "Latvijas Avīzi" skaidroja, ka sankcijas, kas attiecas uz Krievijā reģistrētajām automašīnām, noteica 23. jūnijā. "Kas notika visu šo laiku? Ja godīgi runājam, šis ierobežojums nebija īsti gribēts. Tika mainīti pielikumi un noteikumi, kas attiecas uz automašīnām, – agrāk tās tika pieskaitītas luksusa precēm un beigās nonāca 3.i. pantā. 

Tagad iznāk tā, ka 100 tūkstoši eiro bankas kontā drīkst būt, ja ir termiņuzturēšanās atļauja Latvijā, bet auto nedrīkst būt. 

Zeltu personiskiem nolūkiem var ievest, bet mašīnu nedrīkst. Bet tagad norma ir skaidra, Eiropas Komisija ir sagatavojusi skaidrojumus."

Lietuvā jau 19 neielaisti auto

Lietuvas Muitas departaments raidorganizācijai BBC otrdien pavēstīja, ka caur Lietuvas robežkontroles punktiem valstī netiks ielaistas automašīnas ar Krievijas numura zīmēm, ziņo LETA. "Krievijā reģistrētas automašīnas caur robežu netiks ielaistas. Skatās nevis uz pilsoņa pasi, bet gan uz automašīnas reģistrācijas numuru," paziņoja departaments. Tātad tas attiekšoties gan uz Krievijas, gan ES pilsoņiem. Izņēmums ir tie, kas ceļo tranzītā uz Kaļiņingradu ar nepieciešamajiem dokumentiem.

No otrdienas rīta 24 stundu laikā iebraukšana Lietuvā atteikta 19 automašīnām ar Krievijas reģistrācijas numura zīmēm, raksta LETA/BNS. 

Lietuvas Muitas departamenta vadītājs Darjus Žvirons Lietuvas sabiedriskajam radio trešdien sacījis –ja transportlīdzekļu vadītāji nepakļausies muitnieku prasībām, tiks sākts administratīvais process un viņu transportlīdzekļus ar tiesas lēmumu varētu konfiscēt.

Igaunija arī uzskata, ka jāizmanto visi līdzekļi

Igaunijā aizliegums valstī iebraukt transportlīdzekļiem ar Krievijas reģistrācijas numura zīmēm spēkā stājies trešdien, ziņo LETA/BNS. "Sankcijām Krievijai ir viens mērķis – likt agresorvalstij atkāpties savas valsts robežās. Tā kā Eiropas Komisija nupat sniedza papildu skaidrojumu par pašreizējām sankcijām un Igaunija uzskata, ka ir jāizmanto visi līdzekļi, lai paaugstinātu agresijas cenu Krievijai, mēs, konsultējoties ar Latvijas un Lietuvas iestādēm, esam nolēmuši, ka ierobežojumi ir visefektīvākie, ja sankcijas tiek piemērotas kopā," paziņojis Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lēnemetss.

Tāda transportlīdzekļa lietotājam vai īpašniekam, kam ir Krievijas numura zīmes, ierodoties robežšķērsošanas vietā, būs vai nu ar auto jāatgriežas Krievijā, vai jāšķērso robeža bez tā.

Iebraukšanas aizliegums ir spēkā neatkarīgi no tā, kādu iemeslu dēļ transportlīdzekļa īpašnieks vai lietotājs uzturas Igaunijā vai ES. Transportlīdzekļi ar Krievijas reģistrācijas numura zīmēm var izbraukt no Igaunijas, šķērsojot ārējo robežu, vai šķērsot ES iekšējās robežas.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Stepana Banderas piemiņas gājiena dalībnieki 2021. gada 1. janvārī.