Ziemā, uzsniegot biezākai sniega kārtai, ik gadu rīdzinieki žēlojas par nenotīrītajām ietvēm, kuras grūti izstaigāt, kājai nepaslīdot vai neaizķeroties aiz sasalušajiem sniega kukuržņiem.

Diemžēl arī šī ziema nav izņēmums, sociālajos tīklos izlasot, ko par ietvju tīrīšanu domā galvaspilsētas iedzīvotāji.

Turklāt rodas iespaids, ka Rīgas pašvaldības vadītājiem un par sniega tīrīšanu atbildīgajiem dienestiem šis gadalaiks un sniegs ir kā stihiska dabas parādība, kuru nav bijis iespējams ne paredzēt, ne laikus tai sagatavoties.

Ar likumu noteikts pienākums

Pirms pāris gadiem "Latvijas Avīzē" vairāki Rīgas ģimeņu privātmāju īpašnieki jau pauda neizpratni, kāpēc viņiem jātīra pašvaldībai piederošās ietves. Uz jautājumu, kam tas būtu jādara, toreiz Tiesībsarga biroja juridiskā padomniece Inga Peimane atbildēja, ka jau 2004. gada 21. maija spriedumā Satversmes tiesa bija atzinusi pašvaldību tiesības ar to saistošajiem noteikumiem noteikt personām pienākumu uzkopt viņu nekustamajam īpašumam piegulošu publiskā lietošanā esošu teritoriju. Tādējādi šis īpašuma tiesību ierobežojums ir noteikts ar likumu.

Tiesībsarga pārstāve gan atzina, ka pašvaldība nedrīkstētu savas autonomās funkcijas izpildi pilnīgi uzkraut privātmāju īpašniekiem, tām būtu jāpiedalās ietvju tīrīšanā. 

Līdz šim iedzīvotāju līdzdalība ietvju tīrīšanā gan izpaudusies visai savdabīgi. Piemēram, pēc ietvju kaisīšanai paredzētajām smiltīm 50 kilogramu maisos privātmāju īpašniekiem pašiem bija jābrauc uz apkaimju iedzīvotāju centriem.

Kārtību tomēr mainīs

Pagājušā gada rudenī toreizējais Rīgas pašvaldības vadītājs Mārtiņš Staķis atzina, ka šis savulaik ar likumu privātmāju īpašniekiem uzliktais pienākums tomēr esot netaisnīgs. Iznākumā dažviet ietves notīra, citviet tikai nokaisa. Bet daudzviet nenotiek nekas.

Kā skaidro Rīgas pašvaldības Centrālās administrācijas Zīmola un komunikācijas pārvaldes Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore Edīte Matuseviča, arī aizvadītajā ziemā visu ietvju kopšana bija tām piegulošo teritoriju īpašnieku pienākums. Pašvaldība tīrīja ietves tikai Rīgas vēsturiskajā centrā un tā aizsargjoslā.

Bet šoziem sākusies pakāpeniska pāreja uz ietvju centralizētu kopšanu, tādējādi mazinot iedzīvotājiem uzlikto slogu. Centralizēta ietvju kopšana nozīmē, ka pašvaldība nodrošina mehanizētu sniega tīrīšanu un ietvju kaisīšanu. Pēc ziemas sezonas beigām pašvaldība sola arī nodrošināt ziemā izkaisīto smilšu savākšanu. 

Vai pašvaldība patiešām kopj ietvi konkrētajā adresē, to iedzīvotāji varot pārbaudīt kartē "riga.lv/ziema".

Šoziem pašvaldība centralizēti tīrot ietves Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsargjoslas teritorijā, kā arī ietves līdzās galvenajām un satiksmes noslogotākajām ielām. Bet nākamā gada ziemā pašvaldība jau tīrīšot visas pašvaldības ielām piegulošās ietves.

Jātīra tikai pusotra metra platumā

Ietvju tīrīšanu pašvaldība gan sev atvieglojusi, izgrozot Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošos noteikumus. Pēc tiem pašvaldībai jāattīra no sniega puse ietves platuma, bet ne mazāk kā 1,5 metru. Slīdamības mazināšanai kaisa smilts un sāls maisījumu, kurā sāls daudzums nedrīkst pārsniegt 20%. Tomēr pašvaldības pienākums nav tīrīt privātīpašumos esošās ietves, kā arī iekšpagalmu ceļu vai iebrauktuvju ietves. Par atkritumu savākšanu no ietvēm un privātīpašumiem piegulošajās teritorijās arī ziemā atbild tikai privātīpašnieks. Tāpat ikviens privātā nama saimnieks ir atbildīgs par to, lai no ietvēm tiktu savākts no ēkas jumta notīrītais sniegs.

Jautāta, vai šoziem bijuši kādi īpaši laika apstākļi, kas apgrūtina ietvju tīrīšanu galvaspilsētā, radot iedzīvotāju neapmierinātību, pašvaldības pārstāve atbild, ka šoziem sniega ir vairāk nekā pērn. 

Šoziem ietves tīra 51 tehnikas vienība, un ar to esot pietiekami. Viņa gan atzīst, ka tīrīšana varētu noritēt raitāk. Ik gadu sarežģījumus radot elektriskie skrejriteņi un automašīnas, kuras novietotas uz ietvēm, kā arī namsaimnieki, kuri izber uz ietvēm pagalmos savākto un no jumtiem notīrīto sniegu, kaut arī to izvest ir viņu pienākums.

Ietves tīra divi uzņēmumi

Rīgas centrā ietves tīra Rīgas pašvaldības Teritorijas labiekārtošanas pārvalde (TLP). Bet par pārējo ietvju tīrīšanu noslēgts līgums ar uzņēmumu "Hagberg". Pašvaldība sekojot, kā "Hagberg" tīra ietves, izmantojot ģeogrāfiskās informācijas sistēmu, kurā nonāk dati no ietvju tīrīšanas tehnikai piestiprinātiem globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) raidītājiem. Iedzīvotāji arī paši varot izsekot darbu izpildei vietnē "riga.lv/ziema".

Ietvju tīrīšana notiek pēc Rīgas pašvaldības TLP uzdevuma, kas plāno ietvju tīrīšanu un kaisīšanu atbilstoši aktuālajai laika prognozei. 

Visbiežāk sniega tīrīšanu uzsāk vēlu naktī pēc pusnakts, lai varētu paspēt lielāko daļu paveikt līdz plkst. 8, kad rīdzinieki dodas savās ikdienas gaitās. 

Līgumsodus par nenotīrītām ietvēm šoziem vēl neesot bijis nepieciešams piemērot.

Uzņēmuma "Hagberg" vadītājs Ivars Lukaševičs stāsta, ka šoziem Rīgā tīrot 1. un 2. kategorijas ceļu piegulošās vietas, tostarp Rīgas vēsturisko centru un visus Rīgas mikrorajonus. Tāpat atbildot arī par ietvju tīrīšanu un kaisīšanu ar pretslīdes materiāliem Mārupē, Babītē, Tukumā, Talsos. Ietvju tīrīšanai izmantojot gan traktortehniku, gan apvidus automašīnas ar ziemas tīrīšanas aprīkojumu, gan arī roku darbu vietās, kuras nav iespējams iztīrīt ar tehniku.

"Šī mums ir pirmā ziema, kad Rīgā nodrošinām arī maksas autostāvvietu tīrīšanu," stāsta Ivars Lukaševičs. 

"Saskaramies ar īpaši sarežģītiem apstākļiem, jo mums jānovaktē, kurā brīdī atbrīvosies konkrētā stāvvieta, lai to attīrītu no sniega. 

Rīgas dome no savas puses aicina iedzīvotājus sniega dienās strādāt attālināti vai izmantot sabiedrisko transportu, lai tādējādi atvieglotu ietvju un ielu tīrīšanu. Turpmāk būtu jādomā par digitāliem risinājumiem, kas ļautu mums attālināti sekot stāvvietu noslodzei, savukārt iedzīvotāji varētu redzēt, kuras stāvvietas un kad ir attīrītas no sniega."

Kāpēc klupa Ziemassvētku vecīši?

Ieliņa Vecrīgā 5. decembra vakarā. Šoziem ietves Rīgā tīra 51 tehnikas vienība, kas pašvaldības ieskatā esot pietiekami. Par privātīpašumiem piederošās teritorijas uzturēšanu gan pašvaldība nerūpējas.

Viņsvētdien, piemēram, Vecrīgā, kur notika Ziemassvētku vecīšu labdarības skrējiens, ietves nebija notīrītas un Ziemassvētku vecīši skrēja pa tām klupdami krizdami.

Ivars Lukaševičs teic, ka "Hagberg" tīrot tikai daļu no vēsturiskā centra, to skaitā Kluso centru un Andrejostu, bet Vecrīgas teritoriju netīrot.

Rīgas privātmāju īpašnieki, kuri arī šoziem uzcītīgi tīra pašvaldībai piederošās ietves, nav pārlieku priecīgi par pašvaldības solīto jauno ietvju tīrīšanas kārtību. Daudzviet pašvaldības TLP vai nolīgtā uzņēmuma traktoriņš gan nošķūrē sniegu no ietves. Bet drīz vien to uz ietves atpakaļ uzšķūrē brauktuves tīrāmā tehnika.

Jautāts, kur paliek no ietvēm notīrītais sniegs, uzņēmuma "Hagberg" vadītājs Ivars Lukaševičs atbild, ka tas paliek ietvju malās. Bet patiešām gadās, ka pēc tam to daļēji atgrūž atpakaļ uz ietvēm ielu brauktuvju tīrītāji.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.