Krievijas masu informācijas līdzekļus jūtami satraukusi perspektīva, ka Polija un Baltijas valstis varētu slēgt robežu ar Baltkrieviju, lai pasargātu sevi un Eiropas Savienību no Aleksandra Lukašenko režīma organizētiem nelegālo migrantu "iebrukumiem", kā arī "Vagner" algotņu provokācijām.

Uztraukums tāpat ir par valsts valodas – latviešu valodas – zināšanu pieprasīšanu Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem un Krievijas spiegu aizturēšanu.

Satraukums par robežu slēgšanu

Kaut tiek pieļauts, ka Baltkrievijas robežas slēgšana sagādās neērtības arī Krievijai, vienotais Maskavas propagandas vēstījums ir tāds, ka baltieši ar to ekonomiski paši "iešautu sev kājā", jo daudzas firmas joprojām tirgojoties ar Baltkrieviju, kurā ievestās preces, starp citu, nereti turpina ceļu tālāk uz sankciju smagāk skarto Krieviju. Un vispār slēgšana nozīmēšot "kolosālu triecienu" Lietuvas un Latvijas pierobežas reģioniem. Kā izdevumam "Moskovsij komsomoļec" ("MK") skaidrojis Baltijas lietu "eksperts" un Kremļa finansētās vietnes "Baltnews" redaktors Andrejs Starikovs,

cilvēki Baltijas valstu pusē Baltkrievijas un Krievijas pierobežā izdzīvojot, tikai pateicoties pārrobežu sakariem. 

"Tās ir desmitgadēm veidotas saites, kontakti, biznesa intereses, personīgas pazīšanās. Visi šie cilvēki, kas nodarbojas pat ar "atspoles" tirdzniecību (proti, tādi, kas komerciālos nolūkos vadā preces pāri robežai savos auto vai vienkārši somās. – Red.), lieliski pazīst muitniekus, viņi kopā iedzer, draudzējas ģimenēs. Tā ir pastāvīga biedrošanās, kas ilgst gadiem un gadu desmitiem," sūrojas Starikovs. Brīvdienās viesnīcas Baltkrievijas pusē esot pārpildītas ar Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem, kuri izmantojot izdevīgo Baltkrievijas rubļa kursu iepretī eiro, lai iepirktos.

Robežas slēgšana ar Baltkrieviju būšot "Rietumu strupceļš", apgalvo "Moskovskij komsomoļec".

Nesenā pagātnē tā tas patiešām varēja būt, taču Baltkrievijas nostāšanās Krievijas pusē Ukrainas karā un Āzijas un Āfrikas migrantu organizēta sūtīšana ES robežu "šturmēšanā" situācijā šo to tomēr mainījusi. Polijas un Baltijas valstu amatpersonas ne reizi vien uzsvērušas, ka tagad prioritāte ir drošība, nevis ekonomiskās saites. Interesanti, ka Krievijas prese apgalvo, ka ar Krieviju un Baltkrieviju tirgojoties vairāk nekā 800 Latvijas uzņēmumu, kas atbilst aizgājušo laiku statistikai. Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes nesen publiskotajā aktualizētajā sarakstā par šī gada jūniju atrodami tikai 94 uzņēmumi, kas sūta preces uz Baltkrieviju, un 174, kas uztur sakarus ar Krieviju. Nav īsti skaidrs, kāpēc par pārrobežu biedrošanās pārtraukšanu tik ļoti jāsatraucas Maskavai, ja jau cietēji būs tikai baltieši un poļi.

Trakāk nekā "aparteīds"

Propagandas kanāli, saprotams, pēdējās nedēļās pastiprināti apsprieda Latvijas gatavošanos septembrī sākt izraidīt no valsts tos Latvijā dzīvojošos Krievijas pilsoņus, kuri līdz minētajam termiņam nenokārtos eksāmenu valsts valodas zināšanās A2 līmenī. Kā zināms, augusta beigās Latvijas valdība nolēma atlikt lēmuma izpildi uz diviem gadiem. Krievijā to uzņēma ar zināmu atvieglojumu, tomēr nez vai tas samazinās propagandistu "rūgtumu", jo valodas jautājumu tā skata "derusifikācijas" kontekstā, bet derusifikācija Baltijā no Kremļa viedokļa ir "neslēpts aparteīds". "Piemēram, 2023. gada aprīlī krievu valoda tika izņemta no lietotnes, ar kuras palīdzību vietējie iedzīvotāji apmaksā dzelzceļa biļetes. Lai kaut kur aizbrauktu, tagad obligāti jāzina vai nu latviešu, vai angļu valodu," šausminās "Rubaltic.ru". Pat populārzinātniskās filmas TV krieviem Latvijā esot jāskatās, ak šausmas, latviešu vai citās Eiropas Savienības valodās. Kas attiecas uz latviešu valodas eksāmeniem Krievijas pilsoņiem, tad šī vietne raksta tā: 

"Oficiālā Rīga atklāti ņirgājas par tiem, kas netiek galā ar šo eksāmenu. 

Vietējie ierēdņi izsmejoši saka, ka tie, kurus par valodas nezināšanu izraidīs no republikas uzturēšanās atļaujas neesamības dēļ, varēs saglabāt sev Latvijas pensijas, ja vēlēsies. Latvijas varasiestādes cinismā pārspējušas pat Dienvidāfrikas aparteīda režīma organizatorus: tie vismaz masveidā neizdzina savus upurus no viņu pašu valsts."

Te, protams, būtu jājautā, vai Krievijas pilsoņiem Latvija ir "viņu pašu valsts". Taču tās nav vienīgās propagandas savādības. Krievijas pilsoņu uzturēšanās atļauju anulēšanas un izraidīšanas jautājums, tajā skaitā arī Krievijas vēstniecības Latvijā pārstāvju komentāros, bieži tiek traktēts kā starptautisko tiesību "pārkāpums". Krievija par to sūdzoties un sūdzēšoties starptautiskajās organizācijās un tā tālāk. Arī Igaunijas ieceri atņemt balsošanas tiesības Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem pašvaldību vēlēšanās Krievijas Ārlietu ministrija nodēvējusi par "Igaunijas varas rasistiskajiem plāniem". Vienlaikus nekur ne ar vārdu netiek pieminēts, kādēļ tad attieksme pret Krievijas pilsoņiem Baltijā un kopumā Rietumos pēkšņi mainījusies. Nemana arī šaubas, vai Maskavai maz ir tiesības kādu kritizēt, ja līdz ar iebrukumu Ukrainā tā pati samīdījusi teju visas iespējamās starptautiskās normas un ne reizi vien deklarējusi, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesas un citu starptautisko institūciju lēmumi un viedokļi tai nav saistoši. Rodas iespaids, ka tamlīdzīgu tekstu radītāji ne tikai paši dzīvo savu iedomu un dižmanības pasaulē, bet uzskata, ka tajā dzīvo arī citi.

"Sputņik" un tam līdzīgie kanāli par spiegošanu aizturēto taksistu Sidorovu attēlo kā nevainīgu vientuļo tēvu, kas rūpējies par mazgadīgu dēlu un kopis padomju karavīru kapus.

Jāpiebilst, ka Krievijas propaganda ir ļoti norūpējusies arī par "pārkāpumiem" pret tām personām, kuras Latvijā arestētas par regulārām pretvalstiskām darbībām un spiegošanu. Jaunākais piemērs ir augusta vidū aizdomās par spiegošanu Krievijas labā aizturētais taksists Sergejs Sidorovs. Viņš, darbodamies prokremliskajā kustībā "Baltijas antifašisti" un izmantodams sava darba priekšrocības, sistemātiski un mērķtiecīgi vāca un organizācijas dalībniekiem nodeva ziņas pret Latvijas bruņotajiem spēkiem, stratēģiski svarīgajiem objektiem un personām un uzņēmumiem, kas atbalsta Ukrainu un iestājas pret Krievijas agresiju. Vienlaikus vietnes "Sputņik" un tai līdzīgo lasītājs uzzina, ka Sidorovs ir vientuļais tēvs, kas viens audzina dēlu – jaunāko klašu skolnieku, bet arestēts ticis tādēļ, ka kopis padomju karavīru brāļu kapus, uzstājies pret krievu skolu likvidēšanu un padomju pieminekļu gāšanu. Tāpēc Latvija esot uzskatāma par "totalitāru valsti".

Neļaujiet meliem izplatīties!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to "Latvijas Avīzes" redakciju, rakstot atmaskots@latvijasmediji.lv.

Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".