Citos apstākļos Latvijā topošais Sēlijas poligons, visticamāk, saņemtu daudz niknāku pretestību gan no Maskavas, gan no vietējiem prokremliskajiem aktīvistiem. Taču Kremļa propaganda šobrīd vairāk aizņemta ar citām tēmām, kas saistītas ar karu Ukrainā, kā arī centieniem slāpēt nesenā Prigožina dumpja ietekmi uz informatīvo telpu.

Līdz ar to Sēlijas poligonam kā atsevišķai tēmai pievērsušies vien tie krievu portāli, kas "specializējušies" tieši Baltijas valstu virzienā – "Baltnews" un "Rubaltica". Savukārt Kremļa atbalstītāji Latvijā kļuvuši daudz piesardzīgāki, iespējams, apzinoties, ka pārāk atklāta darbība agresorvalsts interesēs var radīt jautājumus drošības iestādēm. Tāpēc vēstījumi tiek nodoti aplinkus, mēģinot izdomāt dažādus citus argumentus, kāpēc NATO klātbūtnes stiprināšana Latvijā nebūtu vajadzīga un jauns poligons it kā nodarīšot ļaunumu Latvijas sabiedrībai. Pamatā tie ir divi: 1) veidojot poligonu, netiks ņemtas vērā vietējo iedzīvotāju, īpaši zemes īpašnieku, intereses; 2) tikšot nodarīts liels kaitējums dabai.

"Drīz pašā aizsargājamākajā Latvijas daļā – Sēlijā – ierūksies traktori, gāžot kokus un šķūrējot zemi," biedē Kremļa propagandas portāls "Baltnews".

"Sēlijai jauns ģerbonis ar miroņgalvu, kauliem, tankiem..."

"Tieši pirms latviešu iemīļotajiem Līgo svētkiem parlaments pieņēma pretlatvisku likumu. (..) Drīz pašā aizsargājamākajā Latvijas daļā – Sēlijā – ierūksies traktori, gāžot kokus un šķūrējot zemi, lai uzceltu Baltijā lielāko militāro bāzi," tā tēlaini rakstu portālā "Baltnews" iesāk tā autors Pjotrs Sologubs, kurš apgalvo, ka poligons lielā steigā tiekot ierīkots ASV vajadzībām, jo vajagot sagatavot jaunus karavīrus frontei Ukrainā, bet, tā kā "ukraiņi drīz beigsies", tad karot tikšot sūtīti latvieši, lietuvieši un igauņi. Ar šo kaujiniecisko atziņu autors šķietami iedvesmo sevi, lai turpinājumā iegrimtu vēl lielākā absurda pasaulē. Piemēram, viņš stāsta par Sēlijas iedzīvotāju ilgstošajiem centieniem izcelt un nostiprināt savu identitāti, kas beidzot vainagojusies ar panākumiem, un nesen Latvijas parlaments esot apstiprinājis tā ģerboni. 

Taču tagad Sēlijai būšot "jauns ģerbonis ar miroņgalvu, kauliem, tankiem, lidmašīnām, sprādzieniem", norāda "Baltnews" autors. 

Viņš apgalvo: "Daudziem Sēlijas iedzīvotājiem nāksies pakot mantas un doties prom. Viņiem aiz muguras atskanēs būvniecības troksnis: motorzāģu rūkoņa, kas iznīcinās simtiem gadu vecas ozolu audzes, ekskavatora dārdoņu, aizrokot ezerus, purvus un upītes, asfalta licēju dūkoņu, nolīdzinot pauguraino reljefu un pataisot to par vienu milzīgu laukumu." Rakstītājs, izrādās, kvēls privātīpašuma tiesību aizstāvis, un ir ļoti sašutis, ka šajā gadījumā šīs "svētās tiesības", ar ko savā laikā "tā vicinājās atmodas dalībnieki, aicinot latviešus cīņā par neatkarību", netiekot ņemtas vērā. "Ja varai sagribējies šo zemes gabalu izmantot militārām vajadzībām, cilvēki varēs vēl pēdējo reizi paraudāt pie tuvinieku kapiem, un tad lai lasās prom. Visas kapsētas, protams, arī tiks nolīdzinātas," jau pavisam nekaunīgi melo "Baltnews".

Turpinājumā P. Sologubs pāriet pie otra "argumenta", uzsverot, ka Sēlijā esot daudzi dabas liegumi, kas "līdz šim ļāva dzīvajai dabai justies brīvi un droši", bet tagad tas esot beidzies. Kremļa propagandas portālā arī apgalvots, ka no poligona tiekot plānots uzbrukums Krievijai un Baltkrievijai, jo abu valstu robežas atrodoties diezgan tuvu, un te tikšot izvietoti ieroči, par kuriem Latvijas Aizsardzības ministrija pat nezināšot, jo galvenie noteicēji būs amerikāņi un varbūt vēl kanādieši. Latviešiem, lietuviešiem un igauņiem te ļaušot tikai trenēties. 

"Tagad Vašingtonas spiediena rezultātā ir strauji palielinājusies Austrumeiropas valstu, pirmkārt Baltijas un Polijas, militarizācija," 

uzsver "Baltnews", gan pilnībā ignorējot faktu, ka tas notiek Krievijas agresijas draudu dēļ.

Lai arī ne tik tēlainu un izvērstu, taču līdzīgas ievirzes materiālu par Sēlijas poligonu publicējis arī cits Krievijas interneta portāls "Rubaltic", rakstam likts virsraksts "NATO poligonu Latvijā sāks būvēt bez saskaņošanas ar zemju īpašniekiem".

Norūpējušies politiķi

Zīmīgi, ka šīs publikācijas tematiski pārklājas ar tiem paziņojumiem, kas saistībā ar Sēlijas poligonu skanējuši no Latvijas partiju "Stabilitātei", Latvijas Krievu savienības un "Latvijas pirmajā vietā" politiķiem. Tiesa, neviens no viņiem atklāti neiestājas pret poligonu vai NATO, kā to dara Kremļa propagandisti, taču savus iebildumus pasniedz citā veidā. "Stabilitātei" līderis un Saeimas deputāts Aleksejs Rosļikovs interneta sociālajā tīklā "TikTok" publicējis video, kurā informē, ka viņa partija vienīgā Saeimas komisijā balsoja pret poligonu, un tas esot darīts tāpēc, ka netiekot ņemtas vērā zemes īpašnieku intereses. Rosļikovs atsaucas uz kādu cilvēku, kura dzimtai Sēlijā mežs piederot jau simts gadus, un viņš esot vēlējies to apmainīt pret citu līdzvērtīgu mežu. "Absolūti netika saklausīts," apgalvo "Stabilitātei" politiķis. Šo pašu – atņemto īpašumu – tēmu savā "YouTube" video uzsver arī viens no Latvijas Krievu savienības politiķiem – Jelgavas domes deputāts un Eiropas Parlamenta deputātes Tatjanas Ždanokas palīgs Andrejs Pagors.

Partijas "Stabilitātei" līderim Aleksejam Rosļikovam ļoti rūpot Sēlijas iedzīvotāju intereses, tāpēc viņš balsojis pret poligonu.

Citu uzsvaru savā video intervijā, kas izplatīta "Latvijas pirmajā vietā" soctīklu kontos, licis Saeimas deputāts Vilis Krištopans. Viņam lielākā rūpe ir daba. Krištopans pat izdara atkāpi, ka dalība NATO garantē mums drošību un vispār jau arī jauns militārais poligons Latvijai būtu vajadzīgs, taču Sēlija kā izvēle ir "ļoti nepareiza", jo "tie ir skaistākie mūsu meži, tā ir putnu un dzīvnieku paradīze". Krištopans pārmet dabas aizsardzības aktīvistiem, ka viņi par to neceļot brēku: "Tur dzīvo melnie stārķi, tur ir mazie ērgļi, tur ir visa Sarkanā grāmata. Tagad viņi [dabas aizstāvji] to atbalsta, jo Merkele vai fon der Leiena viņiem nemaksā par to. Divkoši!"

Aizsardzības ministrijas skaidrojums

Interesanti, ka, atsaucoties uz cietušajiem zemju īpašniekiem, neviens no politiķiem nesauc konkrētus piemērus, bet runā diezgan vispārīgi, labākajā gadījumā pieminot "kādu cilvēku", "vienu īpašnieku" un tamlīdzīgi. Te taču būtu tik pateicīgs materiāls, ja blakus lielajam "aizstāvim" stāvētu kāds valdības patvaļas upuris! Kur tad viņi ir?

Kā norāda Aizsardzības ministrija (AM), visi iepriekš pieminētie politiķu un propagandas mediju izteikumi par Sēlijas poligona veidošanu satur maldīgu un nepatiesu informāciju. 

"Sēlijas poligona attīstība tiek plānota tā, lai maksimāli netiktu skartas privātīpašnieku tiesības un iedzīvotāju kustības brīvība. Lielākā daļa poligona ir plānota mežu īpašumos.

 Poligona izveidei nepieciešamo zemju atsavināšanas kārtība ir vairākkārt pārrunāta ar vietējiem iedzīvotājiem. Īpašuma atsavināšanas gadījumā īpašumu vērtēs sertificēts vērtētājs un arī īpašniekam tiks nodrošināta iespēja iesniegt sevis izvēlēta sertificēta vērtētāja novērtējumu par īpašumu. Atlīdzību par īpašumu veido īpašuma tirgus vērtība un atlīdzība par zaudējumiem, kas nodarīti īpašniekam ar īpašuma atsavināšanu. Vienlaikus, ja attiecīgais īpašums, kas tiek atsavināts, ir īpašniekam vienīgā piederošā dzīvojamā telpa, kurā viņš paziņojuma nosūtīšanas dienā dzīvo, atlīdzība par īpašumu tiks palielināta par 5% no tā tirgus vērtības," skaidro AM. Neesot patiesi arī politiķu apgalvojumi, ka zaudētā meža vietā nevar iegūt citu līdzvērtīgu platību. "Saeimā ir apstiprināti grozījumi Meža likumā, kas ļauj īpašniekam kā kompensāciju par atsavināmo nekustamo īpašumu saņemt valsts meža zemi, ja īpašnieks ir izteicis tādu vēlmi," informē ministrija.

Deputāts Vilis Krištopans: "Tie ir skaistākie mūsu meži, tā ir putnu un dzīvnieku paradīze."

Kas attiecas uz dabas aizsardzību, tad poligons tiešām tiek veidots teritorijā, kas ir bagāta ar biotopiem un dažādām putnu sugām. Taču, kā "Latvijas Avīzei" norāda AM, Nacionālie bruņotie spēki ievēros visas vides prasības un saudzīgi izturēsies pret dabu, kam piemērs esot Ādažu poligons. Tur periodisku un kontrolētu militāro mācību norise retu aizsargājamo sugu dzīvotspējai ir daudz pateicīgāka nekā regulāra rūpnieciskā darbība. Aizsardzības ministrija: "Sēlijas militārā poligona izveidošanas un iespējamā šaušanas trokšņa dēļ netiks apdraudēti mikrolieguma teritorijā aizsargājamie putni un to ligzdu vietas, kā arī netiks nodarīts kaitējums videi un dabas resursiem. Visas darbības militārajā poligonā notiks saskaņā ar Aizsargjoslu likumā noteiktajiem ierobežojumiem."

Nav pirmā reize

Šī nav pirmā reize, kad Kremļa propaganda mēģina izmanto zaļās tēmas savai dezinformācijai. "Atmaskots" arhīvā atrodama 

2017. gada Krievijas propagandas medija "Sputnik" publikācija, kurā apgalvots, ka "Latvijas Aizsardzības ministrija gatavojas noslaucīt no zemes virsas nacionālos parkus tikai tāpēc, lai aizsargātos no mistiskiem Krievijas draudiem". 

Tolaik kā piemērs tika minēts Jūrmalciema poligons Kurzemē, un "dabas sarga" lomā bija iejuties "Sputņik" pieaicinātais Krievijas militārais eksperts un žurnāla "Arsenal otečestva" komercdirektors Aleksejs Ļeonkovs. Viņš apgalvoja, ka militāro mācību laikā dabas parka "floras un faunas liktenim nebūs nozīmes, un tas viss tiks neatgriezeniski zaudēts". Arī tolaik dabas eksperti atzina šos izteikumus par maldinošiem, jo militārās mācības dabai lielu kaitējumu nenodara.

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to redakciju, rakstot "atmaskots@latvijasmediji.lv".

Atmaskots

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild "Latvijas Avīze".