Tuvākajos gados varētu pabeigt vairākus vēja parkus. Līdz 2030. gadam uzbūvētajām vēja jaudām jāpārsniedz tūkstoti megavatu.
2022. gadā pēc apmēram astoņu gadu pauzes Latvijā tika atklāts jauns vēja parks – gandrīz 60 MW jaudīgais Tārgales vēja parks, kas teju divkāršoja kopējo mūsu valstī izbūvēto vēja parku jaudu, palielinot to līdz 137,4 MW. Tas gan joprojām ir vairākas reizes mazāk, nekā izbūvēts Lietuvā un Igaunijā, un ierindo mūs starp vēja enerģijas ziņā atpalikušākajām Eiropas valstīm. Pēdējo pāris gadu laikā, tostarp Krievijas izraisītā kara rezultātā, likumdevēji šķietami sapratuši, ka tikai uz gāzi un ūdeni enerģētikā paļauties vairs nevar, un sākuši aktīvāk strādāt arī pie vēja enerģijas attīstības Latvijā. Vai rezultāts ir labs? Par to precīzi varēs spriest tikai pēc pāris gadiem, bet jau šobrīd daudzu ekspertu un nozarē iesaistīto domas dalās.
Valsts iecērt kāju vēja enerģijas durvīs
Apjomīgākais pēdējo gadu jaunums ir SIA "Latvijas vēja parki" ("LVP") izveide, kas ir AS "Latvenergo" un AS "Latvijas valsts meži" ("LVM") kopuzņēmums ar mērķi līdz 2030. gadam investēt teju miljardu eiro un uzbūvēt vēja parkus ar kopējo jaudu vismaz 800 MW. "Latvenergo" norāda, ka uzņēmums nodrošinās atjaunīgās elektroenerģijas ražošanas jaudas ievērojamu pieaugumu un veicinās Latvijas virzību uz enerģētisko neatkarību, drošību un klimatneitralitāti, vienlaikus samazinot SEG emisijas, saglabājot dabas daudzveidību un attīstot aprites ekonomiku.
Kritiķi gan norāda uz potenciālo konkurences kropļošanu. Piemēram, valdības šogad apstiprinātajos noteikumos par apbūves tiesību piešķiršanu vēja parku izbūvei uz valstij vai pašvaldībai piederošu zemi ir iestrādātas ekskluzīvas tiesības "LVP" iesniegt pieteikumu par apbūves tiesībām par zemes apjomu, kas nepārsniedz 10% no kopējās "LVM" piedāvātās teritorijas vēja parku izbūvei. Nesen "LVM" publicēja meža zemju karti, kurā redzamas izsolēm pieejamās teritorijas, kā arī meži, uz kuriem tiesības pieteicis "LVP", lai izbūvētu stratēģiskas nozīmes vēja parkus. Uz pārējām teritorijām izsoļu kārtībā vēja parku izbūvei varēs pretendēt jebkurš interesents. Pirmās izsoles vairs nav aiz kalniem – "LVM" līdz 21. augustam jāizsludina 2023. gada izsoles, kuru noslēgums paredzēts decembrī.
"LVM" lēš, ka reālā apbūves platība pēc izpētes būs aptuveni 300 reižu mazāka nekā izpētei pieejamā.
Runājot par "LVP", "Latvijas valsts meži" norādīja, ka izpētes un apbūves tiesības piešķirs tikai pēc MK lēmuma, taču diez vai kāds šaubās, ka noskatītie mežu masīvi tiks valsts uzņēmumam.
Latvijas Vēja enerģijas asociācijas izpilddirektore Lāsma Līvzeniece norādīja, ka kopuzņēmuma dibināšana pati par sevi riskus nerada, bet apdraudējums konkurencei un brīvajam tirgum rodas mirklī, kad publiskās zemes bez izsoles tiek nodotas apbūvei un lietošanai šādiem kopuzņēmumiem. "Protams, tas sūta negatīvu signālu ārvalstu investoriem. Šis ir viens no faktoriem, ko tie ņem vērā, pieņemot lēmumu par darbības turpināšanu Latvijā un Baltijā. Trīs no lielākajiem ārvalstu atkrastes vēja enerģijas attīstītājiem Latviju ir atstājuši. Vismaz pagaidām," atklāj asociācijas pārstāve.
Būs vēja nodeva
Skatoties pēc Latvijas apņemšanās un arī pienākumiem attiecībā uz Eiropas Zaļo kursu, Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā tiks paredzēts, ka 2030. gadā atjaunojamo energoresursu īpatsvaram enerģijas bruto gala patēriņā jāsasniedz 57%. Klimata un enerģētikas ministrijā norādīja, ka, lai to īstenotu, nepieciešams, piemēram, nodrošināt atjaunojamo energoresursu īpatsvara pieaugumu siltumapgādē; vēja un saules parku attīstību; neto norēķinu sistēmas plašāku izmantošanu u. c.
Savukārt, lai emisijas samazinātos par 55%, līdz 2030. gadam nepieciešams sasniegt tieši minēto 800 MW vēja enerģijas jaudu.
KEM kopš 2021. gada izsniegusi atļaujas 46 vēja enerģijas projektiem. 2022. gadā pieaugums bijis 8,6 reizes, salīdzinot ar 2021. gadu. KEM norāda, ka galvenais pieauguma faktors bija būtisks elektroenerģijas cenu kāpums.