Pareizi izvēlētas riepas var būtiski uzlabot drošību un automašīnas veiktspēju uz ceļa, tāpēc ir būtiski mainīt riepas, kad tās ir nolietojušās. Riepu nolietošanās pakāpe atkarīga no daudziem faktoriem, tostarp braukšanas stila, ceļa apstākļiem un riepu kvalitātes. Bet vai riepas jāmaina arī tad, ja tām nav nolietojuma pazīmju?

Šajā rakstā izskatīsim, kā noteikt, kad jāmaina auto riepas, un kādas ir svarīgākās pazīmes, kas jāņem vērā, lai saglabātu drošību un optimālu veiktspēju uz ceļa.

Riepu nolietojuma pazīmes

Riepu maiņu vēlams veikt, ja novērojamas riepu nolietojuma pazīmes. Galvenās acīmredzamās pazīmes, kas liecina par nepieciešamību mainīt auto riepas, ir nodiluši protektori vai plaisas, taču tās nav vienīgās. Apskatīsim svarīgākās riepu nolietojuma pazīmes.

Riepu protektora dziļums

Kad protektora dziļums samazinās līdz noteiktam skaitlim (parasti riepas jāmaina, ja protektors ir mazāks par 1,6 milimetriem), tas ievērojami samazina riepas saķeri un līdz ar to drošību uz ceļa, it īpaši sliktos laika apstākļos. Runājot par riepu nolietojuma pazīmēm, ir vērts atcerēties, ka vasaras riepu atļautais minimālais protektora dziļums ir 1,6 mm, bet ziemas riepu atļautais minimālais protektora dziļums ir 4 mm (citās Eiropas valstīs 3 mm). Riepas ar pārāk mazu protektoru var radīt bīstamas situācijas uz ceļa, tāpēc ieteicams tās pārbaudīt katru gadu.

Vecums

Riepu vecums ir būtisks faktors, kas var ietekmēt to veiktspēju un drošību uz ceļa, pat ja protektors vēl nav pilnībā nodilis. Riepas ir izgatavotas no gumijas, kas ar laiku pakļaujas oksidācijas procesam, saules gaismas un klimata ietekmē. Šie faktori var izraisīt gumijas sabiezēšanu, kas samazina elastīgumu un saķeri uz ceļa, it īpaši aukstā laikā. Vecām riepām var rasties plaisas, kas var izraisīt gaisa noplūdi, braucot ar lielu ātrumu. Turklāt vecām riepām var trūkt elastības un izturības, kas ir nepieciešama, lai nodrošinātu labu vadāmību.

Tādēļ, pat ja riepu protektors vēl nav pilnībā nodilis, ir svarīgi ņemt vērā arī to vecumu. Parasti riepas tiek uzskatītas par drošām braukšanai septiņus līdz desmit gadus pēc izgatavošanas datuma. Tāpēc, ja riepas ir vecākas par septiņiem gadiem, īpaši ja tās nav izmantotas regulāri, ir ieteicams apsvērt to nomaiņu uz jaunām riepām, lai nodrošinātu maksimālu drošību uz ceļa.

Kopumā riepu stāvokli ieteicams pārbaudīt reizi gadā. To izgatavošanas datumu var atrast uz riepas sāniem.

Fiziski bojājumi

Jebkādi redzami bojājumi, piemēram, gumijas bojājumi vai plaisas protektorā, var būt pazīme, ka riepas ir jānomaina. Redzamas spraugas protektorā var liecināt par protektora deformāciju vai bojājumiem. Šādi defekti var ievērojami samazināt riepu drošību un veiktspēju.

Ņemot vērā šīs pazīmes, ir svarīgi regulāri pārbaudīt riepas un pievērst uzmanību jebkurām pazīmēm, kas varētu liecināt par nepieciešamību tās nomainīt. Pareiza un laikus veikta riepu apkope ir būtiska, lai nodrošinātu drošu un efektīvu braukšanu.

Laikapstākļu ietekme un sezonālā maiņa

Visbiežāk riepu maiņa ir nepieciešama, mainoties sezonām. Riepu maiņa atkarībā no sezonas ir svarīgs elements gan drošības, gan automašīnas veiktspējas nodrošināšanā. Ziemā un vasarā ir aktuālas atšķirīgas riepu īpašības, tādēļ ir svarīgi mainīt riepas laikus, lai saglabātu optimālu saķeri un vadāmību.

Ziemas riepas

No 1. decembra līdz 1. martam Latvijā visiem transportlīdzekļiem obligāti ir jābūt aprīkotiem ar ziemas riepām, tomēr eksperti aicina tās uzlikt jau tad, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir +7° grādi. Alternatīva ziemas riepām ir vissezonas riepas.

Ziemas riepām ir dziļš protektors, tāpēc ar tām būs viegli braukt sniega un ledus apstākļos. Kā minējām iepriekš, ziemas riepu minimālais pieļaujamais protektors ir 4 mm. Ziemas riepas ir izstrādātas no īpaši elastīgs gumijas, kas saglabā elastību zemās temperatūrās.

Vasaras riepas

Vasaras riepas ir izstrādātas, lai nodrošinātu labu saķeri un veiktspēju uz sausa un slapja seguma. Tām ir plakans protektors ar mazākām un plānākām lamelēm, kas nodrošina labāku saķeri ar ceļa virsmu sausos apstākļos. To sastāvā ir gumijas maisījums, kas pielāgots augstākām temperatūrām, lai saglabātu labu veiktspēju.

Kā pareizi uzglabāt auto riepas?

Pareiza riepu uzglabāšana ir būtiska, lai pagarinātu to kalpošanas ilgumu un saglabātu optimālu veiktspēju. Šeit ir daži padomi par to, kā pareizi uzglabāt auto riepas, īpaši sezonas maiņas laikā.

Tīrība un sausums

Pirms uzglabāšanas riepas jānotīra no netīrumiem un jānodrošina, ka tās ir pilnībā sausas. Mitruma klātbūtne var veicināt riepu bojājumus. Tāpat arī vietai, kur riepas tiek uzglabātas, ir jābūt sausai. Ja riepas tiek uzglabātas tīrā un sausā vietā, samazinās gaisa spiediena zuduma, oksidācijas un materiālu sabrukšanas risks, kā arī korozijas un rūsēšanas iespējamība.

Temperatūra un gaiss

Riepas ir jāuzglabā telpās ar nemainīgu gaisa temperatūru un ventilāciju. Riepas jāuzglabā tā, lai tās nebūtu pakļautas tiešiem saules stariem un lielām temperatūras svārstībām. Pārāk augsta vai pārāk zema temperatūra var negatīvi ietekmēt riepu materiālu. Pārāk zemās temperatūrās gumijas maisījums kļūs cietāks, kas var samazināt elastību un saķeri uz ceļa virsmas. Pretēji - pārāk augstās temperatūrās gumijas maisījums var mīkstināties un veicināt riepu ātrāku nolietošanos. Savukārt pārāk liels mitrums var izraisīt oksidāciju un riepu deformāciju.

Tādēļ, uzglabājot riepas, ir svarīgi nodrošināt optimālas temperatūras un mitruma apstākļus.

Deformācija

Nepareiza riepu uzglabāšana var veicināt to deformāciju. Lai riepas bez diskiem pēc iespējas mazāk deformētos, tās jānovieto vertikālā stāvoklī. Savukārt, ja riepas tiek uzglabātas ar diskiem, tās var kraut vienu virs otras horizontālā pozīcijā.

Ņemot vērā šos padomus un pareizi uzglabājot auto riepas sezonas maiņas laikā, jūs varat pagarināt to kalpošanas ilgumu un saglabāt optimālu veiktspēju uz ceļa.

Kopumā, regulāra auto riepu pārbaude un nomaiņa ir svarīga, lai nodrošinātu maksimālu drošību un komfortu braukšanas laikā. Labā stāvoklī esošas riepas samazina risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumos un palīdz saglabāt optimālu saķeri un vadāmību. Aicinām ikvienu autovadītāju būt atbildīgam un rūpēties par savas automašīnas riepu stāvokli, veicot regulāras pārbaudes un nodrošinot nepieciešamo nomaiņu, kā arī neaizmirst par drošību, ko sniedz OCTA apdrošināšana.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.