Ņujorkas zvērināto tiesa ceturtdien atzina bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu par vainīgu visos 34 apsūdzības punktos prāvā par "klusēšanas naudas" maksāšanu pornoaktrisei Stormijai Danielsai.

Reklāma

77 gadus vecais Tramps ir kļuvis par pirmo bijušo ASV prezidentu, kurš atzīts par vainīgu kriminālapsūdzībās. Viņam draud kriminālprāvas vēl trīs citās lietās.

Apsūdzības ir saistītas ar nelikumībām maksājumos Trampa advokātam Maiklam Koenam, kurš savukārt naudu izmantoja, samaksājot Danielsai, lai viņa pārtrauktu publiski izteikties par to, ka viņai bijušas seksuālas attiecības ar Trampu 2006. gadā.

"Klusēšanas nauda" Danielsai tika samaksāta 2016. gada prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā.

Trampa atzīšana par vainīgu neliedz viņam kandidēt ASV prezidenta vēlēšanās pēc pieciem mēnešiem, pat ja prāvas vadošais tiesnesis Huans Merčans viņam piespriestu cietumsodu. Cietumsoda piespriešana tomēr ir mazticama, jo Tramps iepriekš nav bijis notiesāts.

Merčans paziņoja, ka soda piespriešana paredzēta 11. jūlijā.

Tramps atzīts par vainīgu dažas nedēļas pirms Republikāņu partijas nacionālā konventa Milvokī pilsētā, kur viņš tiks oficiāli nominēts par šīs partijas kandidātu prezidenta vēlēšanām 5. novembrī. Soda piespriešana paredzēta dažas dienas pirms šī konventa. 

Zvērināto tiesas 12 locekļi apspriedās vairāk nekā 11 stundas divu dienu laikā, noslēdzoties piecas nedēļas ilgajai prāvai.

Tramps tika atzīts par vainīgu biznesa dokumentu viltošanā, lai atlīdzinātu Koenam par 130 000 dolāru maksājumu Danielsai, kuras apgalvojumi par seksuālām attiecībām ar Trampu varēja kļūt politiski bīstami vēlēšanu kampaņas laikā.

Trampam teorētiski var tikt piespriests cietumsods līdz četriem gadiem par katru apsūdzību dokumentu viltošanā, bet tieslietu eksperti uzskata, ka viņš kā agrāk nenotiesāts cilvēks paglābsies no cietumsoda. Ticamāka būtu pārbaudes laika un naudassoda piespriešana viņam.

Domājams, ka Tramps spriedumu pārsūdzēs, un apelācija var ilgt vairākus mēnešus.

Ja Tramps uzvarēs prezidenta vēlēšanās, viņš nevarēs sevi apžēlot, jo lietu ierosināja nevis federālā valdība, bet Ņujorkas štats, un apžēlot viņu varētu tikai šī štata gubernators.

Trampam draud arī federālās un štata apsūdzības par sazvērestību ar mērķi mainīt 2020. gada prezidenta vēlēšanu rezultātus, un par slepenu dokumentu paturēšanu pēc savas prezidentūras beigām.   

Aptauja

Kurš būs nākamais ASV prezidents?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.