Ņujorkas tiesa vakar sāka izskatīt krimināllietu, kurā bijušais ASV prezidents Donalds Tramps tiek apsūdzēts biznesa ierakstu viltošanā ar nolūku slēpt "klusēšanas naudas" maksāšanu pornoaktrisei Stormijai Danielsai pirms 2016. gada prezidenta vēlēšanām.

Vilcina izskatīšanu

Pati "klusēšanas naudas" maksāšana nav pretlikumīga, tomēr tāda ir biznesa ierakstu viltošana, pie kuras, apsūdzības ieskatā, Tramps ķērās, lai pirms vēlēšanām neļautu nākt atklātībā viņam neglaimojošai informācijai. Tramps noliedz, ka viņam būtu bijusi dēka ar Danielsu, kuras īstais vārds ir Stefānija Kliforde. Bijušais prezidents arī noliedz savu vainu "klusēšanas naudas" maksāšanā. Danielsa apgalvo, ka viņai 2006. gadā ar Trampu bijusi dēka. Lai panāktu Danielsas klusēšanu par desmit gadus seniem notikumiem, Trampa toreizējais jurists Maikls Koens 2016. gadā esot samaksājis viņai 130 000 dolāru. Koens esot rīkojies Trampa uzdevumā, lai arī pats eksprezidents to noliedz. Pēc tam Tramps esot Koenam naudu atmaksājis. Koens un Danielsa būs nozīmīgi liecinieki šajā lietā.

Tramps pavisam ir apsūdzēts četrās krimināllietās. 

Viņam apsūdzības izvirzītas arī par mēģinājumiem palikt pie varas pēc zaudējuma prezidenta vēlēšanās 2020. gadā un par slepenu valdības dokumentu glabāšanu pēc pilnvaru termiņa beigām. "Klusēšanas naudas" lietā notiesājoša sprieduma gadījumā Trampam var piespriest reālu brīvības atņemšanu. Aģentūra "Associated Press" tomēr norāda, ka par biznesa ierakstu viltošanu notiesātajiem reti tiek piespriests cietumsods. Izņēmumi ir sastopami tajos gadījumos, ja apsūdzētie tiek notiesāti par kādu nopietnāku noziegumu. Šajā lietā prokurori cer pierādīt, ka Tramps viltojis biznesa ierakstus ar nolūku slēpt vēl vienu noziegumu – kampaņas finanšu likumu vai nodokļu likumu pārkāpšanu. Pārējās trīs Trampa krimināllietās viņam draud ilgstoši cietumsodi. Šī tomēr ir pirmā krimināllieta, kurā Tramps tiek tiesāts. Šis ir arī pirmais gadījums, kad ASV krimināllietā tiek tiesāts prezidents vai bijušais prezidents. 

Tramps ir mēģinājis novilcināt gan šīs, gan arī pārējo krimināllietu izskatīšanu, 

tāpēc pastāv liela iespēja, ka līdz novembrī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām "klusēšanas naudas" lieta būs vienīgā, kura būs aizsākta un kurā būs nolasīts spriedums, prognozē telekanāls CNN. Tramps republikāņu priekšvēlēšanās jau ir savācis nepieciešamo delegātu skaitu, lai vasarā oficiāli saņemtu partijas nomināciju pirms prezidenta vēlēšanām, kurās viņš novembrī stāsies pretī pašreizējam prezidentam Džo Baidenam.

Aptauja

Kurš būs nākamais ASV prezidents?

Kritizē tiesu sistēmu

Tramps ir asi kritizējis pret viņu izvirzīto apsūdzību šajā lietā, kā arī pārējās lietās, norādot, ka tās ir politizētas. Viņš sevi ir nosaucis par "lepnu politisko disidentu" un salīdzinājis ar Krievijā ieslodzījumā mirušo opozicionāru Alekseju Navaļniju un bijušo Dienvidāfrikas prezidentu Nelsonu Mandelu, kurš ilgus gadus pirms stāšanās amatā pavadīja cietumā. "Man atliek tikai teikt patiesību," paziņoja Tramps, solot liecināt. Bijušais prezidents pirmdien ieradās tiesā. 

Tramps un viņa atbalstītāji ir asi vērsušies pret lietā iesaistītajām amatpersonām, tostarp pret lietu uzraugošo prokuroru un tiesnesi. 

Trampa vēlēšanu kampaņa Manhetenas apgabala prokuroru Elvinu Bragu, kurš ir Demokrātu partijas biedrs, ir nosaukusi par miljardiera "Džordža Sorosa iecienītāko apgabala prokuroru". Tramps savukārt paziņojis, ka lietas tiesnesis Huans Maršans nevar būt objektīvs, jo viņa meita sniedzot konsultācijas demokrātiem. Maršans ir liedzis tiesas zālē filmēt, tomēr fotogrāfijas tur uzņemt drīkst. Zināms, ka nedēļu vai divas aizņems zvērināto izraudzīšanās, kas solās būt īpaši sarežģīts process, lai nodrošinātu, ka visi zvērinātie ir objektīvi. Sagaidāms, ka tiesas process kopā varētu aizņemt sešas līdz astoņas nedēļas. Ja visi 12 zvērinātie Trampu atzīs par vainīgu, soda izraudzīšanās būs tiesneša ziņā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.