Šajā pavasarī jau septiņpadsmito reizi visā Latvijā risinās pasākumu cikls "Satiec savu meistaru!", kura laikā katrs, kam interesē dažādas tradicionālo amatu prasmes, var tās izmēģināt, atrodot iespēju doties pie saviem meistariem.
"Satiec savu meistaru!" organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) kopā ar vietējām pašvaldībām un amatu meistariem vairāk nekā divsimt vietās visos novados. 26. un 27. aprīlī kārta pie sevis aicināt pienākusi Latgales un galvaspilsētas Rīgas īpašo arodu pratējiem.
"Šī pasākuma pamatuzdevums ir popularizēt Latvijas nemateriālo kultūras mantojumu, un ik gadu tajā atklājas vēl daudz neiepazītu nianšu. Ir svarīgs katrs meistars un arī katrs apmeklētājs, kas aiziet no meistara ar nelielu pieredzes stāstu, priekšstatu par kādu amatu vai nelielu prasmi. Dažās dienās par meistaru nekļūsi, bet tā ir iespēja klātienē ar viņiem satikties," teic LNKC Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.
Tradicionāli arī šogad meistardarbnīcu sarakstā lielu daļu veido aušana, cimdu adīšana un rakstu pētīšana, keramikas, koka priekšmetu un rotu darināšana, pīšana, kā arī dažādu ēdienu gatavošana un tautas muzicēšanas prasmju apguve, taču piedāvājumā būs arī neparastākas nodarbes.
Adīšana pečvorka tehnikā
Iespējams, daudzi par šādu adīšanas tehniku, ko 26. aprīlī plkst. 10–13 piedāvā rokdarbu darbnīca "Atspole" (Balvu nov., Briežuciems, "Dīķmalas"), nebūs dzirdējuši, tādēļ paskaidrošu, ka pečvorks ir mozaīkadīšana. "Šo adīšanas veidu pirmās izdomāja indiāņu sievietes, bet Eiropā mākslas līmenī pacēla Horsts Šulcs. Nu viņam ir jau tūkstošiem sekotāju visā pasaulē. Pečvorkā nav ierobežojumu ne formai, ne saturam. Jāskatās dabā un jāliek krāsas cita pie citas kā piepju kolonijai, zivju zvīņām, priežu mizai vai sirmam akmenim ar ķērpju bārdu," šīs adīšanas tehnikas būtību "Vides vēstīs" skaidrojusi žurnāliste Anitra Tooma, mudinot nebaidīties no maziem gabaliņiem, simtiem diegu galu un sašūšanas, jo motīvus citu pie cita pieada, bet galiņus noslēpj adīšanas laikā.
Latgales Podnieku dienas
Šodien Rēzeknē Latgales kultūrvēstures muzejā notiek ikgadējā zinātniski pētnieciskā konference "Mālā ierakstītais mantojums. Jānim Pujātam – 100", kuras ietvaros 75 gadu jubilejā tiks godināts keramiķis Juris Krompāns. "Droši var teikt, ka Latgales keramikas atdzimšana pēckara gados ir J. Pujāta nopelns. Tautā viņu sauca par Latgales keramikas tēvu. Viņa sirds piederēja Latgalei, un viņa dienas aizņēma Latgales kultūrvēstures pētīšana," – tā raksturots konferencē pieminētais jubilārs.
Bet jau 25. aprīļa vakarā "Latgales podnieku dienas 2025" ar praktisku darbošanos sāksies "Ceplīšos" (Rēzeknes nov., Lendžu pag.) pie keramiķiem Voguliem, kurinot cepli.
Apdedzināto keramikas darbu izņemšana te notiks nākamajā dienā, 26. aprīlī, no plkst. 9.30, kad tie būs pietiekami atdzisuši un paņemami ar brezenta cimdiem. Skatītājiem šie būs visinteresantākie mirkļi, jo paši meistari līdz pat pēdējam brīdim nezina, ko uguns vairāk nekā tūkstoš grādu karstumā ar māla darinājumiem būs veikusi. Tāpēc var gadīties arī kāds lielāks vai mazāks brāķis, kas bez žēlastības tiks sadauzīts.
Savukārt Latgales podnieku dienu izstādes atklāšana notiks Lūznavas muižas "Kulturys škiunī" 27. aprīlī plkst. 12.30. "Šā gada Podnieku dienu vadmotīvs "tūkstoš vāžu formas" izriet no J. Pujāta filozofiskā skatījuma uz Latgales keramikas bagātīgo daudzveidību un neizsmeļamo radošumu. Latgales podnieki gadu desmitiem ir spējuši variēt saimniecības trauku formas un telpiski atvasināt grafiskos ornamentus, piemēram, sauļoto stabu, radot unikālus Latgales vāžu tipus ar harmoniskiem un izteiksmīgiem siluetiem," atklāj pasākuma organizatori.