Latvijā aktivizējies jauns telefonkrāpniecības veids – robotzvani latviešu valodā, kas tiek veikti, izmantojot mākslīgā intelekta balss klonēšanas tehnoloģiju.

Reklāma

Šo zvanu mērķis ir izvilināt personīgu informāciju, bankas pieejas kodus u. tml., turklāt paredzams, ka līdzīgu zvanu kļūs tikai vairāk. Par šādu tendenci ziņo informācijas un komunikāciju tehnoloģiju pakalpojumu sniedzējs "Bite Latvija".

Līdz šim telefonkrāpnieku metodes vairāk balstījās uz pašu krāpnieku "aktiermeistarību" un pārliecināšanas spējām, taču tagad situāciju ir mainījis mākslīgais intelekts. "Šobrīd novērojam, ka arī telefonkrāpnieki sākuši izmantot mākslīgā intelekta rīkus, veicot robotzvanus, kas sarunas laikā cenšas no zvana adresāta izvilināt privātu informāciju. Šo zvanu veikšanai tiek izmantotas iepriekš internetā ierakstītas īstu cilvēku balsis, kas tiek apstrādātas ar īpašu programmatūru, radot imitētas balsu versijas," zina stāstīt Reinis Pudāns, "Bite Latvija" Iekšējās drošības procesu vadītājs. 

"Dažos gadījumos krāpniekam nepieciešami daži tikai pāris sekunžu gari audioieraksti, kas atrodami, piemēram, sociālajos tīklos, lai tālāk klonētu cilvēka balsi robotzvanu veikšanai. 

Ja krāpnieki vēlēsies kvalitatīvāku ierakstu, būs nepieciešami garāki audioieraksti."

Telefonopertora pārstāvis skaidro, ka mākslīgā intelekta veikta robotzvana laikā cilvēkam tiek uzdoti jautājumi latviešu valodā, gaidot atbildes "jā" vai "nē". Saņemot gaidīto atbildi, "robots" turpina sarunu saskaņā ar tam ieprogrammētajiem norādījumiem.

Piemēram, vienā no šogad sociālajos tīklos plaši izskanējušajiem gadījumiem "robots" zvana laikā uzdevies par kriminālpolicijas pārstāvi un vaicājis par vairāku tūkstošu eiro lielu aizdevumu, lūdzot apstiprināt, ka cilvēks ir izsniedzis šādu aizdevumu. Tālāk tika uzdoti jautājumi par zvana saņēmēja personas datiem, ko krāpnieki vēlējās iegūt, lai izmantotu ļaunprātīgos nolūkos. Lai gan saruna notika latviešu valodā, rūpīgi ieklausoties, metāliskā un nedabiskā balss liecināja par mākslīgā intelekta izmantošanu. 

Nākotnē kibernoziedznieku krāpšanas metodes, kur liela loma būs mākslīgā intelekta izmantošanai, varētu kļūt arvien grūtāk atpazīstamas. 

Krāpnieki ar mākslīgā intelekta palīdzību varētu arī analizēt cilvēku interneta lietošanas paradumus, piemēram, sekojot līdzi tam, kad gaidāms kāds sūtījums, lai izsūtītu krāpniecisku SMS, tā palielinoties iespējai, ka kāds uz šādu ziņu reaģē.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.