Šonedēļ Latvijā viesojas Ukrainas prezidenta kundze Olena Zelenska – vakar viņa tikās ar Latvijas valsts augstākajām amatpersonām, bet šodien Rīgā oficiāli atklās starptautisko konferenci "Krievijas karš pret bērniem".

Ar Olenu Zelensku vakar Rīgas pilī tikās Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Kā vēsta Valsts prezidenta kanceleja, tikšanās laikā Valsts prezidents apliecināja Latvijas atbalstu Ukrainai un tās iedzīvotājiem līdz Ukrainas uzvarai, kā arī Latvijas gatavību sekmēt Krievijas deportēto Ukrainas bērnu atgriešanu. E. Rinkēvičs nosodījis Krievijas mērķtiecīgās Ukrainas bērnu deportācijas un apliecinājis Latvijas gatavību sekmēt Krievijas deportēto Ukrainas bērnu atgriešanu. 

"Krievijas pielietotā kara taktika ukraiņu bērnu asimilācijai ir nožēlojama un zemiska psiholoģiskā terora daļa. Bērnu deportācijas, pilsonības maiņa, nelikumīga adopcija un militārā apmācība ir kara noziegums. 

Latvijas turpinās sekmēt Krievijas deportēto Ukrainas bērnu atgriešanu, gan iesaistoties Ukrainas dibinātajā Starptautiskajā valstu koalīcijā Ukrainas bērnu atgriešanai, gan uzturot jautājumu augstu starptautisko organizāciju darba kārtībā," teicis E. Rinkēvičs.

Valsts prezidents paudis Latvijas gatavību turpināt ilgtermiņa atbalstu Ukrainai un tās iedzīvotājiem līdz Ukrainas uzvarai. Tāpat E. Rinkēvičs uzsvēris, ka Latvija arī turpmāk sniegs atbalstu Latvijā patvērumu radušajiem ukraiņu bēgļiem, tai skaitā vairāk nekā 4000 bērniem.

Latvijas premjere Evika Siliņa vakar valdības namā uzņēma Ukrainas prezidenta kundzi Olenu Zelensku.

Ukrainas prezidenta kundze tikās arī premjeri Eviku Siliņu, ārlietu ministru Krišjāni Kariņu. O. Zelenska Latvijas apmeklējuma laikā tiksies arī ar nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, kuri sniedz atbalstu Ukrainai, kā arī ukraiņu diasporas pārstāvjiem un Latvijā patvērumu radušajiem Ukrainas bēgļiem. Tāpat paredzēts Latvijas Okupācijas muzeja apmeklējums, kur tiks prezentēts audiogids ukraiņu valodā.

Plānots, ka konference "Krievijas karš pret bērniem", kas šodien notiek Rīgā, kalpos par platformu tam, lai bērni no Ukrainas sniegtu savas liecības par pārdzīvoto. Saskaņā ar Ukrainas Valsts informācijas biroju uz Krieviju vai Baltkrieviju deportēti vai piespiedu kārtā pārvietoti ir 19 5461 bērns. Līdz šim izdevies Ukrainā atpakaļ atvest 387 bērnus jeb mazāk nekā 0,2% no prom aizvestajiem bērniem.

Konferenci organizē Ukrainas vēstniecība Latvijā, Ukrainas Ārlietu ministrija, Latvijas Ārlietu ministrija, Ukrainas prezidenta administrācija, projekts "Bring Kids back UA" un Bērnu slimnīcas fonds kopā ar citiem atbalstītājiem.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.