Pakistāna naktī uz ceturtdienu veica gaisa triecienus kaujiniekiem Irānas teritorijā, tā atbildot uz Irānas otrdien sarīkoto uzlidojumu Pakistānas teritorijai.

Reklāma

Abu valstu lēmums par militārām darbībām otras valsts teritorijā ir netipisks un rada bažas par plašāka konflikta izcelšanos.

Pakistānas atbilde

"Šorīt Pakistāna veica virkni ļoti koordinētu un specifiski mērķētu precīzu militāru triecienu teroristu slēptuvēm Irānas Sīstānas un Beludžistānas provincē," paziņoja Pakistānas Ārlietu ministrija, piebilstot, ka "vairāki teroristi tika nogalināti". "Pasākumi šorīt tika veikti, ņemot vērā ticamus izlūkdatus par gaidāmām plaša mēroga teroristu aktivitātēm," norādīja ministrija. Pakistāna atklāja, ka triecienā Irānas teritorijai izmantojusi dronus un raķetes. "Pakistāna pilnībā respektē Irānas Islāma Republikas suverenitāti un teritoriālo integritāti. Šodienas rīcības vienīgais mērķis bija Pakistānas drošības un nacionālo interešu nodrošināšana," uzsvēra Pakistānas Ārlietu ministrija. Pakistānas bruņotie spēki pavēstījuši, ka triecieni doti Beludžu nacionālajai frontei. Šis grupējums cīnās par Beludžistānas reģiona neatkarību no Pakistānas un regulāri rīko uzbrukumus.

Pakistānas uzlidojumos Irānas pierobežā nogalināti deviņi cilvēki, tostarp trīs sievietes un četri bērni, ziņojuši Irānas mediji. 

Irānas iekšlietu ministrs Ahmads Vahidi televīzijā paziņoja, ka visi uzbrukumos nogalinātie ir ārvalstu pilsoņi. Irānas ziņu aģentūra "Fars" vēstīja, ka mirušie, domājams, ir Pakistānas pilsoņi. Irāna nosodīja Pakistānas uzbrukumu un izsauca tās pilnvaroto lietvedi, lai izteiktu protestu un pieprasītu paskaidrojumus par notikušo. Saistībā ar notikušo Pakistānas pagaidu valdības vadītājs Anvārs ul Haks Kakars nolēmis agrāk par plānoto termiņu atgriezties no pasaules ekonomikas foruma Davosā. Sīstānas un Beludžistānas provincē vairums iedzīvotāju ir sunnītu musulmaņi, kamēr Irānā kopumā dominē šiītu musulmaņi.

Irānas motivācija

Tikmēr Irānas uzlidojumos Pakistānai otrdien atbilstoši Islāmābādas teiktajam tika nogalināti divi bērni. Irānas valdība pavēstīja, ka raķešu un dronu trieciens bija vērsts pret grupējumu "Jaish al-Adl" Pakistānā. Šis grupējums 10. janvārī uzņēmās atbildību par uzbrukumu policijas iecirknim Irānā. Pakistāna trešdien nosodīja šo uzbrukumu un atsauca vēstnieku no Irānas. Islāmābāda arī bloķēja šobrīd Irānā esošā Teherānas sūtņa atgriešanos. 

Dienu pirms uzbrukuma Pakistānas teritorijai Irāna veica triecienus arī Sīrijā un Irākas Kurdistānā. Tie esot veikti pret "teroristu grupējumiem, kas noskaņoti pret Irānu".

Lai arī Irāna un Pakistāna bieži vaino viena otru par kaujinieku paciešanu un ļaušanu tiem uzbrukt otrai valstij, šāda militāra rīcība ir retums. Netipiski, ka abas valstis dod triecienus otras teritorijā, iepriekš par to otru nebrīdinot, norāda telekanāls CNN. Analītiķi pieļauj, ka Irānu iedrošinājis reģionu pārņēmušais konflikts, kas saasinājās pēc Izraēlas un palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" kara sākuma. Nav zināms, vai Teherāna un Islāmābāda gribēs saasināt konfliktu. Irāna un Pakistāna arī pēc uzlidojumiem otras teritorijai ir uzsvērušas abu "draudzīgās" attiecības, kas liecina par vēlmi konfliktu nogludināt.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.