Ķīnas iedzīvotāju skaits pērn samazinājās otro gadu pēc kārtas, turklāt valstī reģistrēta zemākā dzimstība kopš uzskaites ieviešanas.

Reklāma

Pagājušajā gadā kāpusi mirstība, ko demogrāfi saista ar sabiedrības novecošanu un Covid-19 izraisīto saslimstības vilni, kas Ķīnu piemeklēja pēc tam, kad 2022. gada decembrī Ķīnas valdība nolēma atcelt stingros pandēmijas ierobežošanas pasākumus. Precīzs Covid-19 izraisīto nāves gadījumu skaits tomēr nav zināms.

Jauni rekordi

Ķīnas iedzīvotāju skaits pagājušajā gadā samazinājās par 2,08 miljoniem cilvēku jeb 0,15%, trešdien paziņoja Nacionālais statistikas birojs. Atbilstoši šīs iestādes sniegtajiem datiem Ķīnas iedzīvotāju skaits šobrīd ir 1,409 miljardi. Savukārt 2022. gadā Ķīnas iedzīvotāju skaits samazinājās par 850 000. Pirms tam pēdējo reizi iedzīvotāju skaita kritums Ķīnā tika reģistrēts Mao Dzeduna laikā 1961. gadā, kad komunistisko valsti plosīja bads, vēsta aģentūra "Reuters". Pērn Ķīnā nomira 11,2 miljoni cilvēku, kas ir augstākais rādītājs kopš 1974. gada. Savukārt jaundzimušo skaits pagājušajā gadā saruka par 5,7% līdz 9,02 miljoniem. Sarēķināts, ka Ķīnā pērn uz tūkstoš cilvēku piedzima 6,39 bērni, kas ir visu laiku zemākais reģistrētais skaits. Demogrāfi prognozē, ka iedzīvotāju skaits Ķīnā tuvākajos gadu desmitos turpinās samazināties pat tādā gadījumā, ja dzimstība pieaugs. 

Ķīna pērn zaudēja arī iedzīvotāju skaita ziņā lielākās valsts statusu. ANO dati liecina, ka pagājušajā gadā Ķīnas vietu ieņēmusi Indija. 

ANO prognozes liecina, ka līdz 2050. gadam Ķīnas iedzīvotāju skaits varētu sarukt par 109 miljoniem. Demogrāfisko rādītāju vājināšanās Ķīnā raisa arī jautājumus par tās ekonomikas turpmāku izaugsmi. Ķīnas premjers Li Cjans tomēr Pasaules ekonomikas forumā Davosā pirmais paziņoja, ka valsts ekonomika pērn ir augusi par 5,2%, kas ir labāks rādītājs par prognozēto.

Politikas maiņa rezultātu nedod

Ķīnā dzimstība krītas jau vairākas desmitgades, ko lielā mērā ir noteikusi gan 1980. gadā ieviestā "viena bērna politika", gan arī valsts straujā urbanizācija, cilvēkiem pārceļoties no laukiem uz pilsētām. Bažas par pārapdzīvotību ar laiku nomainīja satraukums par dzimstības krišanos, un Ķīnas varasiestādes stingros ierobežojumus ģimenes plānošanas politikā 2015. gadā mīkstināja, atļaujot tām pasaulē laist vēl vienu bērnu. 2021. gadā tika ieviesta pat "trīs bērnu politika". Šī politikas maiņa tomēr nav devusi cerētos panākumus. 

Gados jaunie cilvēki Ķīnā vērš uzmanību uz dzīves dārdzību, augstajām izmaksām bērnu izglītošanā, kā arī neskaidro ekonomisko situāciju. 

Ķīnā ir pieaudzis jauniešu bezdarbs, un krīze ir pārņēmusi nekustamo īpašumu sektoru, kur ieguldītas divas trešdaļas ķīniešu mājsaimniecību bagātības, atgādina "Reuters". Sabiedrībai novecojot, tiek sagaidīts, ka pieprasījums pēc mājokļiem būs vājš, prognozē eksperti. Nacionālais statistikas birojs tikmēr pēc piecu mēnešu pārtraukuma atsācis publiskot statistiku par jauniešu bezdarbu. Augustā šo ikmēneša informāciju birojs bija pārtraucis publiskot, norāda telekanāls CNN. Jauniešu bezdarbs Ķīnā tobrīd bija sasniedzis 21%. Birojs tolaik paziņoja, ka jāuzlabo metodoloģija. Decembrī bezdarbs 16 līdz 24 gadu vecuma grupā bijis 14,9%, tagad paziņojis birojs. Aprēķinos neesot iekļauti tie, kuriem "vajadzētu mācīties".

Sji runā par jaunu ģimenes kultūru

Situāciju nav uzlabojuši varasiestāžu mēģinājumi palīdzēt ģimenēm ar bērniem. Ķīnas pašvaldības ir izziņojušas dažādus atbalsta pasākumus, tostarp nodokļu atvieglojumus, garākus bērna kopšanas atvaļinājumus un palīdzību mājokļa iegādei. Ne visi šie pasākumi ir ieviesti, jo pašvaldībām trūkst finansējuma un motivācijas ģimenēm ar bērniem palīdzēt, norāda Pekinā bāzētais Iedzīvotāju izpētes institūts, kas rosinājis šos atbalsta pasākumus koordinēt valsts līmenī. Par dzimstības veicināšanu runājis arī Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins. Uzrunājot Ķīnas Sieviešu federāciju, Sji oktobrī aicināja veicināt "jaunu laulības un bērnu radīšanas kultūru", kā arī pastiprināti ietekmēt jauniešu uzskatus šajos jautājumos. "Mums ir jāstāsta labi stāsti par ģimenes tradīcijām" un "jāvirza sievietes spēlēt unikālu lomu ķīniešu tradicionālo vērtību stiprināšanā", paziņoja prezidents.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.