Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena un Eiropadomes priekšsēdis Šarls Mišels devušies uz Pekinu, kur ceturtdien tikās ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu un premjerministru Li Cjanu. Tās bija pirmās ES un Ķīnas virsotņu sarunas klātienē kopš 2019. gada.
Ēnu met Ķīnas kuģis Baltijas jūrā
Sarunas notiek ES un Ķīnas attiecību sarežģītā posmā. Daži analītiķi jau nodēvējuši ES iniciatīvu par neiespējamo misiju. ES vēlas, lai Pekina beidzot apturētu Ķīnas firmu palīdzību Krievijai ievest divējāda pielietojuma augsto tehnoloģiju ES preces, ko Krievija izmanto ieroču aprīkojumā. Brisele arī prasa, lai Ķīna sāktu risināt milzīgo tirdzniecības iztrūkumu, kas ES ieskatā ir izveidojies tāpēc, ka Ķīnas puse ir ieviesusi dažādus importa ierobežojumus, kā arī – subsīdijas tās galvenajām eksporta precēm.
"Mēs esam ļoti norūpējušies par sankciju apiešanu," tā samita priekšvakarā izteikusies kāda augsta ES amatpersona. "Mēs gribētu, lai Ķīna pati tiek galā ar šo problēmu, taču mūsu rīcībā, ja tas būs vajadzīgs, ir arī mehānismi, lai šo situāciju risinātu citādi."
ES uzstāj, lai tiktu izbeigta palīdzība Krievijai, pretējā gadījumā solot vērst sankcijas pret Ķīnas firmām, vēsta izdevums "Politico", atsaucoties uz ES amatpersonām.
Sarunas apēno nesenais incidents Baltijas jūrā, kur galvenais aizdomās turamais par apzinātu telekomunikāciju kabeļa un gāzes cauruļvada starp Somiju un Igauniju sabojāšanu ir Ķīnas kuģis. Līdz šim savāktie pierādījumi liecina, ka Ķīnas kuģis to visdrīzākais darījis ar nolūku, jo vairāk nekā simt kilometru pārvietojies ar vienu nolaistu enkuru, kas atrasts notikuma apvidū. Somija un Igaunija uzskata, ka šī sabotāža pret gāzes cauruļvadu nebija nejauša un nevarētu būt notikusi bez Pekinas ziņas.
Ķīnas prezidents Sji līdz šim izlicies, ka nav iesaistīts Krievijas karā pret Ukrainu, uzturot draudzīgas attiecības ar prezidentu Vladimiru Putinu, bet neizrādot aktīvu vēlmi palīdzēt viņam. Savukārt ES līderi līdz šim ir pievēruši acis uz jebkādām liecībām par Ķīnas iesaisti, taču sabotāža pret cauruļvadu, ja tiks apstiprināta, paceltu konfrontāciju jaunā līmenī, uzskata Briselē.
Ķīnas ekonomikā sabremzēšanās
ES un Ķīnas attiecībās ir izveidojušās nopietnas strukturālas problēmas, kuru būtiski cēloņi ir saistīti ar pārprodukciju vairākās Ķīnas ekonomikas jomās, kā arī – ar valsts subsīdijām.
Situāciju sarežģī Ķīnas ekonomikas sabremzēšanās pēdējā gada laikā, samazināts vietējais patēriņš un pastiprināta aktivitāte eksportā.
EK prezidente Urzula fon der Leiena pirms vizītes atzīmēja, ka ES iztrūkums tirdzniecībā ar Ķīnu divos gados ir divkāršojies, sasniedzot 390 miljardus eiro 2022. gadā. "Eiropas līderi necietīs nelīdzsvarotību tirdzniecībā ilgtermiņā," viņa teica, piebilstot, ka pašlaik Ķīnas eksports uz ES trīs reizes pārsniedz ES eksportu uz Ķīnu.
EK prezidente atzina, ka ES un Ķīna ir konkurentes, taču noliedza, ka starp tām būtu aukstais karš. "Mums ir dažādi viedokļi, un tas ir labi, ka mēs sarunājamies un sacenšamies viens ar otru, lai parādītu, kāda pārvaldes forma dod labākos rezultātus," viņa teica intervijā "Politico". "Sāncensība var būt konstruktīva, nevis naidīga," viņa piebilda. "Ķīna un Eiropa ir partneri, nevis sāncenši, un mūsu kopējās intereses tālu pārsniedz mūsu domstarpības," pirms sarunām izteicās Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis.