Partly cloudy 12.3 °C
T. 30.10
Nadīna, Ulla
SEKO MUMS
Reklāma
Dominikas pasu īpašnieki var ceļot bez vīzas uz 113 valstīm, arī uz visām 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm. Šādas pases cena ir 100 000 eiro.
Dominikas pasu īpašnieki var ceļot bez vīzas uz 113 valstīm, arī uz visām 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm. Šādas pases cena ir 100 000 eiro.
Foto: Shutterstock

Tūkstošiem cilvēku, kuru vidū ir arī sankcijām pakļauti uzņēmēji, oligarhi un naudas atmazgātāji, ir nopirkuši Dominikas "zelta pasi", kas ir "sarkanais paklājs" uz Eiropas Savienību, liecina izdevuma "Follow the Money" (FTM) un starptautiskā Korupcijas un organizētās noziedzības izpētes centra (OCCRP) veiktā izmeklēšana.

Reklāma

Dominikas pasu īpašnieki var ceļot bez vīzas uz 113 valstīm, arī uz visām 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm. Šādas pases cena ir 100 000 eiro.

Pasu "veikala" filiāle – Roterdama

Interesentiem, kas vēlas saņemt Karību salas Dominikas pasi, pietiek iesniegt pieteikumu birojā "MDM Consultancy & Marketing", kas atrodas Nīderlandes pilsētā Roterdamā. Birojs tad atsūtīs atbildes e–pastā plašu sarakstu ar jautājumiem. Birojs Roterdamā ar Dominikas valdības svētību var nokārtot visas formalitātes, kas vajadzīgas, lai ikviens kļūtu par skaistās Karību salas pilsoni. 

"Mēs palīdzēsim jums visā procesa gaitā," apliecina biroja MDM e–pasts. "Jūsu pase var tikt nosūtīta pa pastu, tā ka jums pat nebūs jāsper kāja uz Dominikas zemes."

"Pasu veikala", kā neoficiāli dēvē Pilsonības pret ieguldījumu nodaļu (CBIU) Dominikas Ārlietu ministrijā, vadītājs gan izteicies, ka tiek saņemts liels skaits pieteikumu, tomēr stingrās prasības atturot ļaunprātīgus iesniedzējus. Arī Dominikas ārlietu ministrs Vinss Hendersons uzskata, ka potenciālo pases pircēju atlases procedūra ir stingra un tā palīdzot atsijāt "puvušos ābolus". "Vairums cilvēku apzinās, ka mūsu stingrās pārbaudes padziļināti vērtēs gan viņu personisko dzīvi, gan biznesa darījumus. Ja cilvēkam ir ko slēpt, viņam pieteikties nevajag," tā Hendersons.

Tomēr "Follow the Money", OCCRP un vēl citas mediju organizācijas no dažādām valstīm, pārbaudot sarakstu ar 7700 cilvēku vārdiem, kas bija nopirkuši Dominikas pases, atklāja daudz oligarhu, naudas atmazgātāju, spiegu un krāpnieku.

Rūpals papildina salu valsts budžetu

Dominikas budžets liecina, ka pasu tirdzniecība desmit gados ir papildinājusi salu valsts kasi ar gandrīz miljardu eiro. Turklāt pēdējos gados šis rūpals bieži ienesis vairāk nekā pusi no valsts 300 miljonu ASV dolāru gada budžeta. "Dominikai bija maz citu izvēļu," atzīst Londonas Ekonomikas skolas profesore Kristīne Suraka, kura uzrakstījusi grāmatu "Zelta pase: globāla mobilitāte miljonāriem". Viņasprāt, pasu tirdzniecība ir "Dominikas ekonomikas neaizstājams balsts". 

Pēc Surakas domām, salu valsts kļuva par pasu tirdzniecības paradīzi galvenokārt ekonomiskās nepieciešamības dēļ.

Pētnieki secinājuši, ka daļa cilvēku nopirkuši Dominikas pasi, jo viņiem draudējusi stāšanās tiesas priekšā. Piemēram, Odajs al Kuraši bijis projektu direktors Irākas valsts naftas firmā. Viņš turēts aizdomās par kukuļņemšanu. Jaunā pase viņam sniedza iespēju pamest Irāku, pirms policija viņu aizturēja. Al Kuraši esot pamanījies ar kukuļošanu iegūt izdevīgus kontraktus firmai "Unaoil" un tās klientiem, tajā skaitā Nīderlandes kompānijai "SBM Offshore".

Lielbritānijā bez vīzas neiebraukt

Šī gada jūlijā Apvienotā Karaliste atcēla bezvīzu ieceļošanu Dominikas pilsoņiem "drošības apsvērumu dēļ", teikts britu Iekšlietu ministrijas paziņojumā. Izmeklēšanas liecina par "skaidri redzamiem noteikumu pārkāpumiem", un Dominikas pasu shēma "rada draudus Apvienotās Karalistes drošībai". Galvenais iemesls bažām bija iespēja pasu turētājiem izmainīt savus vārdus pēc pasu saņemšanas.

Reklāma
Reklāma

Dominikas pases arī tikušas izmantotas, lai izveidotu firmas, kaut gan pasu turētāji bijuši notiesāti par noziegumiem savās izcelsmes valstīs vai citviet.

Ārzonu bankas vilina šaubīgus klientus, tāpēc virkne pasaules politiķu un valdību brīdinājuši, ka Karību salu pasu shēmas var būt saistītas ar ļaunprātību.

"Zelta pases ir domātas noziedzniekiem," uzskata Eiroparlamenta neatkarīgā deputāte no Nīderlandes Sofija in’t Velda, kura pētījusi šo tematu gadiem.

Pilsonība palīdz slēpt ienākumus

Dominika, tāpat kā daudzas citas valstis, kas piedāvā pases par naudas žūksni, nedara neko nelikumīgu – valstis pašas nosaka savu integrācijas politiku, atzīmē "FTM". Taču pasu tirdzniecības dotās iespējas ļauj noziedzniekiem brīvi ceļot un nodoties biznesam, kas satrauc daudzas valdības pasaulē.

Eiroparlaments jau 2014. gadā secināja, ka pasu tirdzniecība piesaista noziedzniekus un netīro naudu, kā arī veicina dalībvalstīs krāpniecību un korupciju. Tomēr 2015. gadā Eiropas Komisija noslēdza vīzu nolīgumu ar astoņām valstīm, tajā skaitā Dominiku, līdz ar to šo valstu pilsoņi var iebraukt un izbraukt no visām ES dalībvalstīm bez grūtībām.

Nav mazsvarīgi, ka ES Dominikas pase dod arī dažādas priekšrocības nodokļu jomā. Vācu ekonomiste Dominika Langenmaira, profesore Eihštates–Ingolštates Universitātē, pētījusi metodes, kā zelta pases var tikt izmantotas, lai izvairītos no nodokļiem. 

"Dominika ir nodokļu paradīze. Valdība neiekasē ienākuma nodokli, ja vien jūs nedzīvojat salā.

Ja jūs atverat bankas kontu Šveicē, banka nosūtīs šo informāciju Dominikas nodokļu iestādēm. Tā jūs varat noslēpt personiskos ienākumus no nodokļu iestādēm savā valstī. Dominikā nav īpašuma nodokļa vai kapitāla pieauguma nodokļa," atzīmē Langenmaira.

Jau 2018. gadā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) brīdināja, ka iespējas, ko sniedz tādu valstu kā Dominika izsniegtās pases, var tikt izmantotas ļaunprātīgi. Arī Langenmaira norāda, ka personas, kas grib izvairīties no savu finanšu avotu atklāšanas, bieži slēpjas aiz daudziem slāņiem čaulas firmu, fondu un pat dažādu valstu pilsonības. Viņasprāt, "zelta pases ir viens no šiem slāņiem".

Reklāma
Reklāma

Globālā organizācija cīņai pret naudas atmazgāšanu FATF, kurā ietilpst arī Eiropadome, šogad secinājusi, ka Dominikas pasu shēmai ir "raksturīgs vārīgums pret uzbrukumiem" un tā piedāvā iespējas "slēpt vai atvieglot finanšu noziegumus, tādus kā kukuļošana, korupcija un nodokļu noziegumi", tomēr tā nav atzīmējusi Dominiku kā augsta riska valsti.

Izmanto sankciju apiešanai

Starptautiskās pretkorupcijas organizācijas "Transparency International" Nīderlandes nodaļas izpilddirektore Lusvī van der Lāna kā satraucošu vērtē situāciju, ka zelta pases, lai tās būtu no Karību valstīm vai Eiropas, tiek izdāļātas personām, pret kurām vērstas sankcijas vai kuras nāk no sankcionētām valstīm. 

Piemēram, Dominikas pasu shēma ir populāra Krievijas, Baltkrievijas un Kazahstānas naudasmaisu vidū.

"Vēršoties pret naudas atmazgāšanu, bankas pārbauda darījumus un kontus pēc dažādām pazīmēm, tajā skaitā iesaistītās personas valsts piederību un ienākumu izcelsmes valsti. Mainot valsts piederību, ir grūtāk noteikt, kad sistēmā noticis pārkāpums. Zelta pases ir nepilnība no nepilnībām," uzskata van der Lāna.

Arī Nīderlandes drošības dienests AIVD ir nobažījies par zelta pasu shēmām. Dienests jau 2019. gadā nodēvēja pasu tirdzniecību kā "apdraudējumu nacionālajai drošībai". AIVD brīdina par riskiem, ko var radīt "izlūkdienesta aģenti ar ļauniem nolūkiem", brīvi pārvietojoties ES teritorijā, pateicoties šādai pasei.

Eiropas Komisija informējusi izdevumu "FTM", ka Brisele "patur redzeslokā" Karību valstu shēmas. EK pārstāvja rakstiskajā atbildē teikts, ka pilsonības tirgošana valstīs ar bezvīzu iekļuvi ES kā Dominika "rada potenciālu apdraudējumu ES drošībai". "Tas var novest pie organizētās noziedzības iefiltrēšanās, naudas atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļiem un korupcijas."

Šo risku dēļ Eiropas Komisija šogad apspriedusi ar Dominiku tās pasu shēmu. Ja salu valsts grib saglabāt iespēju baudīt bezvīzu režīmu ar ES, pagaidām tiek prasīts, lai katrs pases pircējs iepriekš tiktu intervēts, bet pases vairs netiktu sūtītas uz pastkastīšu adresēm.

Komisija arī vēlas, lai valstis, kas piedāvā pases, pārstāj lietot solījumu par iekļuvi ES kā paņēmienu ieinteresēto pušu piesaistīšanai.

Uzziņa

Dominikas raksturlielumi

  • Tropu paradīze Dominika ieguva neatkarību no Britānijas 1978. gadā.
  • Dominikas Sadraudzībā (nejaukt ar Dominikānas Republiku, kas arī atrodas Karību jūrā) ir aptuveni 75 000 iedzīvotāju.
  • Salas platība ir aptuveni 750 kvadrātkilometri.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Tēmturi
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma