Tūkstošiem cilvēku, kuru vidū ir arī sankcijām pakļauti uzņēmēji, oligarhi un naudas atmazgātāji, ir nopirkuši Dominikas "zelta pasi", kas ir "sarkanais paklājs" uz Eiropas Savienību, liecina izdevuma "Follow the Money" (FTM) un starptautiskā Korupcijas un organizētās noziedzības izpētes centra (OCCRP) veiktā izmeklēšana.
Dominikas pasu īpašnieki var ceļot bez vīzas uz 113 valstīm, arī uz visām 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm. Šādas pases cena ir 100 000 eiro.
Pasu "veikala" filiāle – Roterdama
Interesentiem, kas vēlas saņemt Karību salas Dominikas pasi, pietiek iesniegt pieteikumu birojā "MDM Consultancy & Marketing", kas atrodas Nīderlandes pilsētā Roterdamā. Birojs tad atsūtīs atbildes e–pastā plašu sarakstu ar jautājumiem. Birojs Roterdamā ar Dominikas valdības svētību var nokārtot visas formalitātes, kas vajadzīgas, lai ikviens kļūtu par skaistās Karību salas pilsoni.
"Mēs palīdzēsim jums visā procesa gaitā," apliecina biroja MDM e–pasts. "Jūsu pase var tikt nosūtīta pa pastu, tā ka jums pat nebūs jāsper kāja uz Dominikas zemes."
"Pasu veikala", kā neoficiāli dēvē Pilsonības pret ieguldījumu nodaļu (CBIU) Dominikas Ārlietu ministrijā, vadītājs gan izteicies, ka tiek saņemts liels skaits pieteikumu, tomēr stingrās prasības atturot ļaunprātīgus iesniedzējus. Arī Dominikas ārlietu ministrs Vinss Hendersons uzskata, ka potenciālo pases pircēju atlases procedūra ir stingra un tā palīdzot atsijāt "puvušos ābolus". "Vairums cilvēku apzinās, ka mūsu stingrās pārbaudes padziļināti vērtēs gan viņu personisko dzīvi, gan biznesa darījumus. Ja cilvēkam ir ko slēpt, viņam pieteikties nevajag," tā Hendersons.
Tomēr "Follow the Money", OCCRP un vēl citas mediju organizācijas no dažādām valstīm, pārbaudot sarakstu ar 7700 cilvēku vārdiem, kas bija nopirkuši Dominikas pases, atklāja daudz oligarhu, naudas atmazgātāju, spiegu un krāpnieku.
Rūpals papildina salu valsts budžetu
Dominikas budžets liecina, ka pasu tirdzniecība desmit gados ir papildinājusi salu valsts kasi ar gandrīz miljardu eiro. Turklāt pēdējos gados šis rūpals bieži ienesis vairāk nekā pusi no valsts 300 miljonu ASV dolāru gada budžeta. "Dominikai bija maz citu izvēļu," atzīst Londonas Ekonomikas skolas profesore Kristīne Suraka, kura uzrakstījusi grāmatu "Zelta pase: globāla mobilitāte miljonāriem". Viņasprāt, pasu tirdzniecība ir "Dominikas ekonomikas neaizstājams balsts".
Pēc Surakas domām, salu valsts kļuva par pasu tirdzniecības paradīzi galvenokārt ekonomiskās nepieciešamības dēļ.
Pētnieki secinājuši, ka daļa cilvēku nopirkuši Dominikas pasi, jo viņiem draudējusi stāšanās tiesas priekšā. Piemēram, Odajs al Kuraši bijis projektu direktors Irākas valsts naftas firmā. Viņš turēts aizdomās par kukuļņemšanu. Jaunā pase viņam sniedza iespēju pamest Irāku, pirms policija viņu aizturēja. Al Kuraši esot pamanījies ar kukuļošanu iegūt izdevīgus kontraktus firmai "Unaoil" un tās klientiem, tajā skaitā Nīderlandes kompānijai "SBM Offshore".
Lielbritānijā bez vīzas neiebraukt
Šī gada jūlijā Apvienotā Karaliste atcēla bezvīzu ieceļošanu Dominikas pilsoņiem "drošības apsvērumu dēļ", teikts britu Iekšlietu ministrijas paziņojumā. Izmeklēšanas liecina par "skaidri redzamiem noteikumu pārkāpumiem", un Dominikas pasu shēma "rada draudus Apvienotās Karalistes drošībai". Galvenais iemesls bažām bija iespēja pasu turētājiem izmainīt savus vārdus pēc pasu saņemšanas.