Bijušais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons, kurš pēdējos septiņus gadus pavadījis trimdā, pagājušajā ceturtdienā atgriezās Spānijā, lai arī tur uz viņa vārda ir izdots aizturēšanas orderis par Katalonijas neatkarības referenduma organizēšanu 2017. gadā.

Reklāma

Pudždemons pie Katalonijas parlamenta Barselonā ceturtdien uzrunāja atbalstītājus, bet pēc tam spēja izvairīties no reģiona policijas centieniem viņu notvert.

Policistu iesaiste

Pudždemons pie parlamenta uzrunāja apmēram 3500 sanākušos Katalonijas neatkarības atbalstītājus. Viņš esot atgriezies, "lai atgādinātu jums, ka mēs joprojām esam šeit". Pudždemons arī piebilda, ka "referenduma rīkošana nav un nekad nebūs noziegums". Pēc tam daudzi gaidīja, ka Pudždemons, kurš ir Katalonijas parlamenta deputāts, dosies uz reģiona parlamentu, kur bija paredzēts balsojums par jauno Katalonijas valdības vadītāju. 

Pudždemons tomēr iejuka pūlī un aizbēga, izjaucot policijas centienus viņu aizturēt. 

Aģentūra "Associated Press" vēsta, ka Pudždemons iekāpis kādā automašīnā, kas lielā ātrumā devusies prom. Katalonijas policija sākusi viņu meklēt, tostarp veicot pārbaudes uz ceļiem un dzelzceļa stacijās. Vēlāk Pudždemons pavēstīja, ka ir atgriezies Beļģijā, kur dzīvojis pēdējos gadus. "Man nekad nav bijis nodoma padoties varasiestādēm," Pudždemons paziņoja sestdien platformā "X" publicētā video, norādot, ka Spānijas varasiestādēm nav tiesību tiesāt katalāņu līderus un lieta pret viņiem ir politiski motivēta. "Mēģinājums iekļūt parlamentā nozīmētu labprātīgu padošanos," uzsvēra bijušais reģiona premjers. Pēc Pudždemona sekmīgās bēgšanas daudz pārmetumu raidīts Katalonijas reģiona policijas virzienā. Likumsargi pēc notikušā paziņoja, ka policijas plānos bijis aizturēt Pudždemonu "piemērotā brīdī, lai neradītu nekārtības". Bijušais premjers tomēr paspējis aizbēgt. Saistībā ar palīdzību Pudždemonam izvairīties no notveršanas aizturēti divi reģionālās policijas darbinieki. Viena policista automašīna esot izmantota Pudždemona bēgšanā, vēsta Spānijas mediji. Policija tomēr noliedz, ka būtu palīdzējusi bijušajam premjeram aizbēgt. Spānijas Augstākās tiesas tiesnesis Pablo Ljarena, kurš izdevis Pudždemona aresta orderi, pieprasījis Katalonijas policijai paskaidrojumus par bijušā premjera bēgšanas apstākļiem. 

Vietējo policistu Pudždemonam izrādītā palīdzība tomēr nav negaidīta. Reģionālās policijas darbinieks palīdzēja Pudždemonam aizbēgt arī 2017. gadā, 

norāda izdevums "Politico". Vēl viens šāds policists bijis bijušā premjera miesassargs trimdā, par ko vēlāk Spānijā saukts pie atbildības.

Amnestija nesargā

Pārmetumus par notikušo izpelnījies arī sociālistu premjers Pedro Sančess un viņa valdība. Opozīcijā esošās konservatīvās Tautas partijas līderis Alberto Nunjess Feiho paziņoja, ka Sančesa valdība pieļāvusi "vēl vienu nepanesamu pazemojumu". Sastopams arī viedoklis, ka Sančess patiesībā ir apmierināts ar šādu notikumu pavērsienu. 

"Politico" pieļauj, ka Sančess labāk redz Pudždemonu trimdā Beļģijā, nevis kā mocekli cietumā Spānijā. Turklāt Sančesam ir vajadzīgas Pudždemona partijas "Kopā par Kataloniju" balsis, lai pieņemtu nākamā gada budžetu.

"Ir skaidrs, ka neviens šeit īpaši nevēlējās aizturēt Pudždemonu," intervijā "Politico" norādījis Eiropas Ārlietu padomes Madrides biroja direktors Hosē Ignasio Torreblanka, kurš atgādināja, ka pēc pērn notikušajām Spānijas parlamenta vēlēšanām katalāņu separātistu balsis ļāva Sančesam atkārtoti ieņemt premjera amatu. Pudždemons padarīja Sančesu par Spānijas premjeru "apmaiņā pret amnestiju, kas uz viņu neattiecas", piebilda eksperts, kurš vērsa uzmanību uz Spānijas parlamenta maijā pieņemto likumu, kas amnestējis Katalonijas neatkarības centienu līderus. Spānijas Augstākā tiesa tomēr jūlija sākumā nolēma, ka amnestijas likums uz Pudždemonu, kurš Katalonijas valdību vadīja no 2016. gada janvāra līdz 2017. gada oktobrim, pilnībā nav attiecināms. Tiesa atzina, ka amnestijas likums neattiecas uz vairākām Pudždemonam izvirzītajām apsūdzībām, tajā skaitā uz valsts līdzekļu izšķērdēšanu, ja tie izmantoti personīgiem mērķiem vai gadījumos, ja tā bijusi Eiropas Savienības fondu nauda.

Ierodoties Barselonā, Pudždemonam arī nav izdevies novērst Sančesa partijas biedra Salvadora Iljas kļūšanu par Katalonijas premjeru. 

Kopš 2010. gada Ilja ir pirmais reģiona vadītājs, kurš nepārstāv separātiski noskaņotus politiskos spēkus. Izmaiņas Katalonijas valdībā atspoguļo maijā notikušo reģiona parlamenta vēlēšanu rezultātus. Šajās vēlēšanās separātiski noskaņoto partiju pozīcijas reģiona parlamentā vājinājās, kas liek domāt, ka Katalonijas neatkarības ideja zaudē popularitāti.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.