Valdība otrdien lēma piedalīties Latvijas nacionālās aviokompānijas "Air Baltic" obligāciju iegādē līdz 136 miljonu eiro vērtībā, otrdien preses konferencē pēc valdības sēdes sacīja satiksmes ministrs Kaspars Briškens.

Reklāma

Valsts šīs obligācijas varētu iegādāties ar tādiem pašiem nosacījumiem kā privātie investori un līdzvērtīgā apjomā, sacīja K. Briškens. Šāda veida obligāciju investīcijas būšot saskaņā ar tirgus noteikumiem un Eiropas Savienības valsts atbalsta nosacījumiem. Uzņēmuma obligāciju iegāde valstij ilgtermiņā nesīšot ekonomisku pienesumu, valstij tāpat kā privātajiem investoriem katru ceturksni saņemot procentu maksājumus.

K. Briškens skaidroja, ka valdība lēmusi piedalīties obligāciju emisijā līdz 136 miljonu eiro vērtībā, jo "esot skaidri redzams ekonomiskais pienesums no procentu maksājumiem, ko valsts saņemtu tādā pašā apmērā kā privātie investori, kā arī tas būtiski veicinātu Latvijas kapitāla tirgus attīstību". 

"Valsts iesaistītos ne tikai kā investors finanšu sektorā, bet arī stratēģiski svarīgos valsts uzņēmumos," sacīja Briškens.

Pagājušajā nedēļā Saeima pieņēma valdības virzītos grozījumus "Likumā par budžetu un finanšu vadību", ar kuriem finanšu ministram piešķirtas pilnvaras ar Saeimas un valdības atbalstu izmantot valsts budžeta līdzekļus kapitālsabiedrību, kurās valstij ir izšķiroša ietekme, fiksēta ienākuma vērtspapīru iegādei.

Satiksmes ministrijā norādīja, ka "Air Baltic" obligāciju iegādei nebūtu ietekmes uz budžeta deficītu. Kopējā plānotā valsts iegādājamo obligāciju vērtība ir līdz 136 miljoniem eiro. No minētās summas uzņēmuma "Air Baltic" parāds Valsts kasei 36 miljonu eiro apmērā tiktu pārvērsts par jaunām obligācijām.

Briškens preses konferencē atzīmēja, ka "valsts neiegulda, lai stimulētu citus investorus, bet valsts apsver iespēju investēt uz simetriskiem nosacījumiem ar privātajiem investoriem, vienlaikus gūstot ienākumus no peļņas". Vienlaikus Briškens atzīmēja, ka gala lēmums būs jāpieņem Saeimā.

"Air Baltic" auditētais apgrozījums pagājušajā gadā bija 664,289 miljonu eiro apmērā, kas ir par 33,2% vairāk nekā 2022. gadā. 

Uzņēmums guva 33,852 miljonu eiro peļņu pretstatā zaudējumiem gadu iepriekš.

Latvijas valstij pieder 97,97% "Air Baltic" akciju, bet finanšu investoram, Dānijas uzņēmējam Larsam Tūsenam piederošajam "Aircraft Leasing 1" – 2,03%.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.