Platforma "X" jeb tviteris ir atjaunojis komunistu tradīcijas ASV politikā, tādu viedokli pauda Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) pētnieks, Latvijas Transatlantiskās organizācijas valdes loceklis Sandis Šrāders.
Eksperts norādīja, ka demokrātijās vēlēšanu procesos piedalās dažādas grupas - ne tikai politiķi, bet arī komersanti un pilsoniskā sabiedrība. Viņaprāt, tas, ka ietekmīgas biznesa grupas un viedokļu līderi atbalsta kādu konkrētu kandidātu vai politiku, ir tikai normāla parādība.
"ASV vēlēšanās, īpaši 2024. gadā, dažādi biznesmeņi un viedokļu līderi ir īpaši aktīvi, bet viņu viedokļi un atbalsts ir ļoti pretrunīgs, kas tieši atspoguļo plaisu ASV sabiedrībā, ko radījušas vērtību, viedokļu un politiku sadursmes starp Republikāņu un Demokrātu partijām, starp Kamalu Herisu un Donaldu Trampu," sacīja Šrāders.
Viņš atzīmēja, ka Īlons Masks ir viens no ietekmīgākajiem biznesmeņiem ASV, kuram pieder autobūves koncerns "Tesla", medijs "X" jeb tviteris, kā arī kosmosa tehnoloģiju uzņēmums "SpaceX", ko var pielietot gan komerciāliem, gan militāriem mērķiem.
"Patlaban Masks aktīvi izmanto savu platformu "X", lai ietekmētu sabiedrisko diskusiju, kur viņš atbalsta republikāņus, bet ir ļoti kritisks pret demokrātu kandidātiem.
Platforma "X", kurai būtu jākalpo visas sabiedrības interesēs, nu jau ir kļuvusi par viena politiskā spēka ASV atbalstu,"
teica eksperts.
Viņa vērtējumā tas nav nekas slikts, ja Masks publisko savu viedokli mediju platformā "X", bet gan Masku, gan platformu "X" kritizē par dezinformācijas izplatīšanu un ļaunprātīgu ietekmi uz ASV demokrātiskajiem procesiem. Šrāders akcentēja, ka platforma "X" tiek apsūdzēta par maldinošas informācijas un naida runas veicināšanu, kas var ietekmēt vēlēšanu iznākumus ne tikai ASV.
Eksperts klāstīja, ka Masks ar saviem viedokļiem un centieniem reģistrēt ASV vēlētājus, izmantojot savu platformu "X", degradē ASV institūcijas, sagroza vēlēšanu procedūras un grauj demokrātijas pamatus. Viņaprāt, Maska un platformas "X" dezinformācija un atklātie draudi citu valstu institūcijām ir novedusi pie tā, ka pat Brazīlija ir aizliegusi platformas "X" darbību, kā arī ierobežojusi interneta piegādātāja "Starlink" darbību savā valstī.
"Arī atsevišķi ASV štati, piemēram, Mičigana un Ziemeļkarolīna patlaban izmeklē nepatiesos Maska un platformas "X" aicinājumus ASV pilsoņiem "it kā" reģistrēties, lai tie varētu piedalīties 5.novembrī gaidāmajās vēlēšanās ASV," teica LĀI pētnieks.