EK prezidentes Urzulas fon der Leienas otrā mandāta – viņas eirokomisāru jaunajai komandai vēl jāsaņem Eiropas Parlamenta apstiprinājums – sākumu iezīmēs skandāls, kas apēnoja lielu daļu no viņas pirmā termiņa, – Faizergeita.

Reklāma

Šoruden atsāks izskatīt slepeno darījumu, ko fon der Leiena noslēdza 2021. gada aprīlī ar farmakoloģijas firmas "Pfizer" izpilddirektoru Albertu Burlu un kas paredzēja piegādāt 1,8 miljardus devu "Pfizer" Covid-19 vakcīnas. Fon der Leienai būs jāuzklausa apsūdzības no trim pusēm – žurnālistiem, prokuroriem un kāda beļģu lobista.

Problēma sākās ar vakcīnu pirkumu. 2021. gada 28. aprīlī laikraksts "The New York Times" ziņoja, ka fon der Leiena noslēgusi daudzmiljardu eiro darījumu, sazinoties ar personiskiem vēstījumiem un tālruņa sarunām ar Burlu.

Kad žurnālisti lūdza atļauju piekļūt šiem dokumentiem, EK ierēdņi atteica, raisot aizdomas, ko īsti apsprieduši fon der Leiena un Burla.

Pasūtījums – vairāk nekā četras devas katram ES pilsonim – arī likās pārāk ambiciozs. Firma "Pfizer" vēlāk tiesājās ar vairākām ES valstīm, tostarp Ungāriju, Poliju un Rumāniju, kas nebija samaksājušas savu daļu par vakcīnām.

Laikraksts "The New York Times" ir iesūdzējis Eiropas Komisiju ES Vispārējā tiesā Luksemburgā, jo komisija nav uzskatījusi nosūtītās vēstules par dokumentiem, kas būtu publiskojami, kā to nosaka ES noteikumi par pieeju dokumentiem. 15. novembrī, tikai trīs dienas pēc eirokomisāru kandidatūru pēdējās uzklausīšanas Eiroparlamentā, tiesa vērtēs abu pušu argumentus. Apsūdzības puse ir ieinteresēta uzzināt, ko teiks EK juristi un vai viņi beidzot atklās, vai vēstules starp EK un "Pfizer" ir saglabātas.

ES prokuratūra (EPPO) ir sākusi izmeklēšanu 2022. gada oktobrī par ES veikto Covid-19 vakcīnu pirkumu. Juristi uzskata, ka šī izmeklēšana ietver arī jautājumus par fon der Leienas vēstulēm. ES galvenā prokurore Laura Kevesi ir informējusi Eiroparlamenta cilvēktiesību komiteju, ka viņai ir lūgums sniegt liecības arī šajā lietā iesaistītajām ārvalstu valdībām. Viņa atzina, ka ir "grūti izvērtēt laiku", ko prasīs viņas lūguma izpilde. 

Kevesi arī paziņoja, ka resursu trūkums EPPO Beļģijas pārstāvniecībā un ES birojos ir šķēršļi, kas palēnina izmeklēšanu.

Vistiešāko izaicinājumu EK prezidentes Urzulas fon der Leienas slepenajām sarunām rada beļģu lobista un sabiedriskā aktīvista Frederika Baldāna darbība. Viņš izvirzījis četras ar korupciju saistītas apsūdzības Beļģijas tiesā: pret fon der Leienu, Burlu, firmu "Pfizer" un farmācijas kompāniju "BioNTech". Lietu paredzēts sākt izskatīt 6. decembrī Ljēžā, lai noteiktu, vai izmeklēšana ir jāturpina, vai tās izskatīšanā ES prokuroriem būtu jāstājas beļģu prokuroru vietā un vai fon der Leienai būtu jāstājas krimināltiesas priekšā.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.