Sestdiena, 18. novembris, Latvijas valsts proklamēšanas diena, mūsu lielākie valsts svētki, arī šogad būs dažādu kultūras notikumu piesātināti. "Kultūrzīmes" sniedz nelielu to izlasi tikai dažās Latvijas pilsētās, tomēr zinām, ka Latviju mīl un tās svētkus svin visos valsts novados un katrā tās mājā.
"Tie nav svētki tikai mūsu zemei Latvijai, bet arī mums pašiem, katram – jo mēs esam Latvija," ir pārliecināta muzikālās apvienības "Raxtu Raxti" mūziķe Kristīne Kārkle-Kalniņa.
Rīga. Arī šogad, turpinot aizsākto tradīciju, par godu Latvijas proklamēšanas gadadienai "Raxtu Raxti" aicinās uz valsts svētku lielkoncertu 18. novembrī Dailes teātrī. "Latvijas svētku lielkoncerti man pašai ir kļuvuši par ikgadēju tradīciju, kas pēdējos gadus spilgti izpaužas tieši ģimenes zīmē. "Raxtu Raxti" un mūsu domubiedru saime kopīgā radošā procesā patiesi ļauj piedzīvot krāšņus svētkus.
Tomēr lielākais gandarījums ir apzināties, ka, pateicoties šiem koncertiem, mani bērni mācās cienīt savu zemi un kultūru, mācās ieklausīties un sadzirdēt, just un līdzpārdzīvot.
Vienmēr esmu ļoti gandarīta, ka koncertā satieku ģimenes, kuras apzinās, ka no mums, katra pieaugušā, ir atkarīga mūsu bērnu nākotne Latvijā," teic Kristīne Kārkle-Kalniņa.
Koncerta pirmajā daļā "Raxtu Raxti" muzicēs kopā ar kamerorķestri "Sinfonietta Rīga" diriģenta Normunda Šnē vadībā. Otrajā daļā – jau par tradīciju kļuvusī sadziedāšanās.
Liepāja. "Ir Latvija. Ir Latvija brīva" – tik iedvesmojoši nosaukta Latvijas Nacionālā arhīva izstāde par Latvijas valsts vēstures nozīmīgākajiem notikumiem un personībām 20. gadsimta sarežģītās vēstures griežos, kas jau no 11. novembra līdz 15. decembrim apskatāma Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpā "Civita Nova". Tās atklāšana un tikšanās ar autoriem notiks Latvijas valsts svētku priekšvakarā, 17. novembrī, plkst. 18.
Izstāde tapa Latvijas valsts simtgades pasākumu programmas noslēgumā, atzīmējot Latvijas valsts atzīšanas "de iure" simtgadi 2021. gada 26. janvārī. Tajā apskatāmie Latvijas Nacionālajā arhīvā uzkrātie dokumenti ir Latvijas valsts tapšanas, neatkarīgas pastāvēšanas, Latvijas Republikas "de iure" statusa uzturēšanas (okupācijas gados), latviešu tautas Trešās atmodas un valsts neatkarības atjaunošanas liecības.
Radošā komanda un kataloga sastādītāji ir Latvijas Nacionālā arhīva ekspertes Meldra Usenko un Antra Mazūra, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks Ainārs Lerhis, mākslinieces Dace Māra Kokina un Solvita Ozola.