Ja uz ūdeņiem esi tik bieži, tad nākas aizdomāties, tas tiešām ir tikai hobijs vai varbūt tomēr daudz kas vairāk? Tad nu šajā rakstā par to, kas katram no mums ir cope un kā hobijā iesaistīt ģimeni.

Pakaļ savai trofejai.
Makšķerēšana kā hobijs vai tomēr dzīvesveids

Jau atkal sveiciens visiem makšķerēšanas pasaules apburtajiem un arī tiem, kas savas copes gaitas tikai uzsāk vai plāno uzsākt. Patiess prieks visus uzrunāt un pastāstīt arvien jaunus stāstus par savām makšķerēšanas gaitām, veiksmēm un neveiksmēm – atceroties un daloties šajās emocijās, ka arī es pirms daudziem jo daudziem gadiem uzsāku savas makšķernieka gaitas kā jauns un izbijies zēns. 

Katra jauna aizraušanās liek sasniegt pašas augstākās garšas un baudas nianses, kuras tik dziļi iesēžas mūsu ikdienā, ka vairs nesaproti, kā bez šī visa bija iespējams dzīvot un kā tad tagad dzīvot tālāk.

Tā bija diena, kad nemaz nespēju iedomāties, kādā adrenalīna un dažādu piedzīvojumu virpulī tikšu ierauts. Kādu emociju un neizsmeļamu zināšanu pasaulē turpināsies manas dzīves gaitas. Tomēr te nu es esmu un, par spīti ikdienas rutīnai, darbiem, rūpēm par ģimeni un pasaulīgo zināšanu apgūšanai, vienmēr esmu gatavs doties pretim šim piedzīvojumam, doties dabā un baudīt emocijām pilnus mirkļus. Noteikti kāds šobrīd domā, kā to visu vispār var apvienot ar realitāti, jo ir darbs, mājas, ģimene, ja neesi kāds populārs makšķerēšanas gids vai varbūt strādā laivu nomas biznesā, vai darbojies jebkādā citā sfērā, kas tieši un netieši ir saistīta ar makšķernieku vēlmju apmierināšanu. Tad jā, tad jau var arī vienmēr būt uz ūdeņiem un nodarboties ar savu hobiju kā ikdienas pasākumu.

Tomēr ne viss ir tik briesmīgi, kā izklausās. Arī es dzīvoju laicīgu dzīvi, strādāju kā algots darbinieks un rūpējos par savu lielisko ģimeni un jauno paaudzi. Taču, neraugoties uz to, es vienmēr iesaistu savus tuvākos un mīļākos cilvēkus šajā brīnumainajā pasaulē, ko mēs saucam par makšķerēšanu. Par to tad arī būs šis stāsts – par to, kā apvienot savu hobiju, kurš jau sen no hobija ir pārtapis par dzīvesveidu, un par to brīnišķīgo sajūtu, skatoties uz jaunās atvases izbrīna un priekpilna pārņemto seju, kad ir pieķērusies ilgi gaidītā zivs. Pieskarsimies arī ekipējuma jautājumam, jo makšķerēšanas prieka hormonus mūsdienās ir iespējams pastiprināt ar zināma veida dopingu, kas izpaužas laba un ērta inventāra izmantošanā, sevišķi, ja to iegādājamies saviem mīļajiem. Iesēžamies ērtāk savos dīvānos, ielejam tasīti kafijas un ļaujamies stāstam par copi un copes garšas pasniegšanu savām ģimenēm.

Laikam ejot un saprotot, ka copes štelle arvien vairāk un vairāk ierauj savos ūdeņos, apzinoties, ka esi palicis kā paša medītā zivs, kura bez ūdens nav spējīga elpot, saproti, cik maz laika ir katram no mums, lai tā pilnvērtīgi nodotos makšķerēšanas gaitām. Ir vienmēr jāpieņem lēmums, gandrīz upurējot ģimenisko idilli pret jaunu dienu pie mīļotā ezera vai upes. Visa šī jezga par un ap tik mīļo nodarbi liek kategoriskāk izvērtēt to un saprast, lai pilnvērtīgi baudītu mums tik mīļo copi un būtu kopā ar saviem mīļajiem, vienkārši jāņem viņi līdzi un jāapvieno kopā būšanas prieks ar fantastisko sajūtu, esot uz ūdeņiem.

Sākotnēji šī ideja šķita ļoti aplama, jo ko gan darīs sieva laivā, vai vispār spēs izturēt garās stundas, kuras mums paskrien kā viens vienīgs mirklis, un vai vispār kādam bez tevis paša vēl var būt tik interesanti būt uz ūdeņiem, medījot savu sapņu trofeju. Te nu arī es vissmagāk kļūdījos, jo blakus tam, ka tika pavadīts arvien vairāk un vairāk laika kopā, pamanīju arī sievas acīs dzirkstelīti, kura viennozīmīgi norādīja uz to, ka āķis ir lūpā. Palika par vienu cilvēku vairāk ar makšķeri rokās. Sākotnēji devu savus sen aizmirstos rīkus, lai pēc iespējas mazāk traumētu sev prātu ar domām, ka tūlīt kaut ko salauzīs, tūlīt kaut ko pazaudēs vai iemetīs ūdenī un viss būs slikti. Līdz bija redzams zināms progress un uzlabojums makšķerēšanas tehnikā un attieksmē pret uzticētajiem zvejas rīkiem.

Ar meitas iesaistīšanu makšķerēšanas gaitās bija mazliet sāpīgāk, jo pirmais spinings tika veiksmīgi pārlauzts uz pusēm. Nevarētu teikt, ka šādam lietu iznākumam nebiju gatavs, tomēr sāpes, ieraugot notiekošo, bija lielākas par šo gatavības apziņu. Daudz un dažādas nianses makšķerēšanas gaitu uzsākšanā ir tieši ekipējuma ziņā, jo laikā, kad pats uzsāku iepazīt konkrēto aizraušanos, bija ļoti izteikta cenas un kvalitātes atšķirība, kad dārgs bija labs un otrādi.

Mūsdienās ir ļoti patīkami apzināties pieejamo piedāvājuma dažādību, kur arī tā saucamajā budžeta klasē ir virkne dažādu ražotāju ar labiem rādītājiem zemo cenu un labās kvalitātes salikumā. 

Vienmēr ir iespēja doties uz tuvāko makšķerēšanas veikalu, kur pārdevēji ieteiks visus iespējamos ieguvumus konkrētā budžeta ietvaros. Joprojām dzirdu makšķernieku stāstus, ka kautrības vai nevēlēšanās izlikties par iesācēju dēļ copmaņi baidās lūgt pēc konsultanta palīdzības. Visi taču padomās, ka neko nesaprotu no makšķerēšanas. Tomēr par šo nekad nevajag domāt un ir jāsaprot – katrs copmanis ir sācis no kāda konkrēta punkta, ar konkrētu zināšanu bagāžu un pieredzi. Neviens mēs neesam pilnībā zinoši par dažādu jaunumu un tehnoloģiju niansēm. Jāteic, ka tās mūsdienās soļo tik straujiem soļiem uz priekšu, ka sezonas sākumā iegādātais makšķerkāts jau desmitiem reižu ir uzlabots un atjaunināts. Tādēļ nekad nebaidieties iet un klātienē iegūt visu nepieciešamo informāciju, izmantojiet iespēju aptaustīt vēlamo preci un sajust, kā kārotais spinings guļ rokā un cik ērti ar to būs strādāt dienas garumā.

Esmu pilnībā nodevies Lucky John firmas piedāvātajai inventāra izmantošanai, kā arī lietoju visus iespējamos aksesuārus un mānekļus. 

Secinājums patiesībā ļoti vienkāršs – preču klāsts ir apjomīgs un par pieejamu cenu. Iesaistot meitu copes gaitās, tas arī bija viens no noteicošajiem faktoriem, jo, kamēr mazais entuziasts piešāva roku, tika jūtami pabojāts gan inventārs, gan arī patukšota mānekļu kaste.

Svarīgs faktors makšķerkātu iegādē ir arī pašu kātu svars un izturība pie dažādām slodzēm, kas Lucky John firmas precei ir augstā līmenī, jo, pārslogojot kātu virs ražotāja noteiktā testa, var bez liekām raizēm strādāt, nebaidoties par kāda defekta parādīšanos. Šis fakts ļoti labi palīdz iesācējiem, pieļaujot kļūdas, un turpināt veiksmīgi makšķerēt un ķert patīkamo emociju gammu. Ņemot vērā straujo popularitāti ieguvušo bigbaita tēmu, Lucky John ir laidis klajā veselu sēriju Big Bait Series, kur ir gan makšķerkāti dažādos izpildījumos un testa diapazonos, gan arī mānekļi un aksesuāri. Mans favorīts ir džerku tipa mānekļi, kas ļauj arī neprofesionāļiem uzsākt lielo mānekļu tēmu, nebaidoties palikt bez loma, jo mānekļi lieliski izpilda lielas amplitūdas svārstības no sāna uz sānu, tādējādi izprovocējot pat visslinkāko zivi. Šos agregātus devu testēt arī sievai, kura ar uzdevumu tika galā lieliski. Lielā mamma vēl paliek par neizsapņoto sapni, tomēr iespējams jau šosezon rezultāta tabula tiks papildināta arī ar kādu lielo trofeju. Tāpēc svarīgi atcerēties par laba un kvalitatīva ekipējuma iegādi.

Lai pirmie soļi makšķerēšanas gaitās nesagādā vilšanos, iesaku Lucky John Vanrex sērijas makšķerkātus komplektā ar tā sauktās verņaku sērijas rotējošiem vizuļiem Bonnie Blade rotiņiem, kas neliks vilties nevienam. Ideāls variants arī mazajiem makšķerniekiem, jo iespējams veikalos atrast makšķerkātus, kurus var nobalansēt un iegūt ideālu svaru. Lielo mānekļu izmantošanā arī var piemeklēt variantus mazajiem censoņiem, tomēr jāskatās jau vairāk individuāli, lai makšķerkāts neizrādītos smagāks par pašu copmani. Es izmantoju Lucky John BBS sērijas Jerk & Twich kātu līdz 110 g, tomēr tā svars ir tikai 192 g, kas lieliski ieguļ rokā un nesagādā nekādas raizes izmantošanā pat visas dienas garumā.

Ar nepacietību gaidām saldos rudens mēnešus, jo tieši tad dosimies lielās zivs meklējumos, bet par to jau nākamajos stāstos. Visiem ne asakas, un tiekamies uz ūdeņiem!

* Raksta pirmpublicējums žurnāla "Lielais Loms" 2022. gada septembra numurā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.