Safrāns (Crocus sativus), arābu valodā 'za’farān', nozīmē “dzeltenais”, un no šā vārda arī cēlies pasaulē visdārgākās garšvielas nosaukums. Mūsdienās kilograms sa­frāna maksā ap 10 000 eiro. Tam ir pamatots iemesls: lai iegūtu gramu safrāna, nepieciešami 150 safrāna krokusu ziedu, jo no viena zieda iegūst tikai trīs drīksnas. Turklāt to ievākšana ir roku darbs.

Persiešu tradicionālajā medicīnā safrānu lieto pret depresiju. Jau senos laikos safrānu lietojuši vecuma aizkavēšanai un plānprātības novēršanai, uzskatījuši, ka tas spēj atgriezt jaunību gan ķermenim, gan prātam.

Ķīnas tradicionālajā medicīnā safrānu izmanto organisma stiprināšanai, Tibetā pievieno kvēpināšanas nūjiņām, bet arābu medicīnā valda pārliecība, ka šī garšviela tonizē sirdsdarbību, rada prieku un labsajūtu. Indijas tradicionālajā medicīnā safrānu iesaka lietot dzimumtieksmes pastiprināšanai, taču ieteikumu pavada piebilde: pārdozējot tas var būt indīgs.

No tautas dziedniecības ieteikumu un recepšu pūra

  • Safrāna tēju ar panākumiem lieto mērenas, vieglas depresijas ārstēšanai – tā lieliski palīdz mazināt stresu un satraukumu. Tēju pagatavo, 2–3 safrāna drīksnas (1 g safrāna ir 400–450 drīksnu) aplejot ar verdošu ūdeni. To mēdz dēvēt par “šķidro sauli”, jo tēja tonizē organismu, uzlabo noskaņojumu, rosina pozitīvas emocijas. 

Tāpēc safrāna tēju ieteicams lietot cilvēkiem, kas nekādi netiek galā ar sevi, pastāvīgi nervozē. 

Mūsdienu pētījumi apliecina, ka safrāns spēj dabiski paaugstināt serotonīna jeb tā sauktā laimes hormona līmeni. Turklāt eksperimentos pierādīts, ka safrāna ekstrakts darbojas labāk par dažiem antidepresantiem, jo ne tikai paaugstina serotonīna līmeni, bet arī samazina iekaisumus.

  • Tas labvēlīgi ietekmē acu veselību, neļaujot makulā veidoties deģeneratīvām pārmaiņām.
  • Safrāns stimulē smadzeņu darbību, uzlabo koncentrēšanās un reakcijas spēju. Metabolīts krocīns, kas safrānam piešķir oranžo krāsu, aktivizē atmiņu un novērš smagas vai dullas galvas sajūtu.
  • Safrāns atvieglo Alcheimera slimības norisi I un II stadijā. Tā aktīvās vielas stimulē nervu audu atjaunošanos un līdzsvaro centrālās un veģetatīvās nervu sistēmas darbību.
  • Regulāri lietojot safrānu, var panākt ātrāku atveseļošanos pēc insulta, jo safrāns uzlabo smadzeņu apgādi ar barības vielām un komponentiem, kas veicina smadzeņu funkcijas.
  • Imūnsistēmas stiprināšanai katru dienu izdzer glāzi silta piena vai ūdens ar šķipsniņu safrāna.
  • Pie urīnpūšļa iekaisuma 3 reizes dienā pirms ēšanas dzer nedaudz ar ūdeni atšķaidītu dzērveņu sulu, kurai pievieno šķipsniņu safrāna.

No vēstures

  • Laikā, kad safrāns tika vērtēts augstāk par zeltu, vienkāršiem ļaudīm to lietot bija aizliegts.
  • Senatnē safrānu ņēmuši līdzi karagājienos, jo ievērots, ka, brūces, uz kurām tas uzkaisīts, ātri aizvelkas un rētas pēc tam tikko pamanāmas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.