Izraēlas Aizsardzības spēki sākuši militāru operāciju Gazas joslas lielākajā slimnīcā "Al Šifa", kuras teritorijā tiek meklēti grupējuma "Hamās" ieroči, kā arī 7. oktobrī sarīkotā teroristiskā uzbrukuma laikā sagrābtie ķīlnieki.

Izraēlas armija trešdien paziņoja, ka slimnīcā īsteno "mērķētu operāciju pret "Hamās"", kuru tā apsūdz par slēpšanos medicīnas iestāžu teritorijā.

Baltā nama paziņojums

Izraēla jau iepriekš ir paziņojusi, ka "Hamās" izmanto "Al Šifa" militārām aktivitātēm, bet otrdien arī Baltais nams pavēstīja, ka zem šīs slimnīcas atrodas grupējumu "Hamās" un "Islāma džihāds" komandvadības centrs. "Mums ir informācija, ka "Hamās" un palestīniešu "Islāma džihāds" izmanto dažas slimnīcas Gazas joslā, tai skaitā "Al Šifa", un tuneļus zem tām, lai slēptu un atbalstītu savas militārās operācijas un turētu ķīlniekus," reportieriem paziņoja ASV Nacionālās drošības padomes preses sekretārs Džons Kērbijs. 

"Mums ir informācija, kas apstiprina, ka "Hamās" izmanto tieši šo slimnīcu komandu un kontroles mezglam un, iespējams, aprīkojuma un ieroču glabāšanai .. Tas ir kara noziegums," 

teica Kērbijs, atsaucoties uz ASV izlūkdienestu avotiem. "Hamās" šos pārmetumus noliedz.

Pārmeklē slimnīcu

Izraēlas militārās operācijas gaitā "Al Šifa" teritorijā ķīlniekus pagaidām nav izdevies atrast, vēsta Izraēlas radio. Karavīri toties esot atraduši ieročus un "terorisma infrastruktūru", reportieriem pavēstījusi kāda Izraēlas amatpersona. Aculiecinieki ziņo, ka Izraēlas karavīri slimnīcā nopratinot medicīnas personālu un pacientus, bet 16 līdz 40 gadus vecajiem vīriešiem likuši iznākt no slimnīcas un padoties. Šis rīkojums neattiecoties uz ķirurģijas un neatliekamās palīdzības nodaļām. Izraēlas Aizsardzības spēki paziņoja, ka brīdinājuši "Hamās" kontrolētās Gazas varasiestādes 12 stundu laikā izbeigt militārās darbības slimnīcas teritorijā, tomēr tas nav izdarīts. Izraēlas armija slimnīcas medicīnas personālu brīdinājusi 30 minūtes pirms militārās operācijas sākuma, telekanālam CNN pavēstīja slimnīcas ārsts Hālids Abu Samra. "Mums ieteica netuvoties logiem un balkoniem," sacīja ārsts.

Palestīniešu pašpārvaldes Ārlietu ministrija nosodījusi Izraēlas reidu kā "rupju starptautisko tiesību pārkāpumu". Slimnīcas kara laikā aizsargā starptautiskās humanitārās tiesības. 

Izraēla tomēr ir norādījusi, ka slimnīcas "aizsargājamo statusu atbilstoši starptautiskajām tiesībām apdraud" tas, ka "Hamās" to turpina izmantot militārām vajadzībām. 

ANO ģenerālsekretāra vietnieks humānajos jautājumos Mārtins Grifitss trešdien pauda kritiku par Izraēlas reidu slimnīcā. "Jaundzimušo, pacientu, medicīnas personāla un visu civiliedzīvotāju aizsardzībai ir jābūt svarīgākai par citiem apsvērumiem. Slimnīca nav kaujaslauks," paziņoja Grifitss.

Briesmīgi apstākļi

Izraēla ir paziņojusi, ka ļāvusi medicīnas personālam, pacientiem un civiliedzīvotājiem doties prom no slimnīcas, lai arī slimnīcas apkārtnē turpinās kaujas. "Al Šifa" medicīnas personāls šonedēļ tomēr noraidīja Izraēlas armijas aicinājumu evakuēties, norādot, ka apmēram 700 riskam pakļautu pacientu varētu nomirt, ja tiktu atstāti vieni paši, turklāt viņus nevar arī pārvietot. Pēdējās dienās situācija "Al Šifa" ir ievērojami pasliktinājusies. Slimnīca ir zaudējusi elektroapgādi, jo beigusies degviela ģeneratoriem. Elektrības trūkuma dēļ nedarbojas morgs, tāpēc mirušos nācies aprakt masu kapā. Elektroapgādes trūkuma dēļ nedarbojas inkubatori, no kuriem nācies izņemt priekšlaikus dzimušos bērnus. Vairāki bērni esot nomiruši, bet 36 šādu bērnu dzīvības esot apdraudētas. Izraēla neļauj ievest Gazas joslā degvielu, norādot, ka "Hamās" to izmantos militārām vajadzībām. Tikai trešdien caur Rafahas robežpārejas punktu Gazā no Ēģiptes ievestas pirmās degvielas kravas – 25 000 litru. Šī degviela tomēr ir domāta ANO kravas automašīnām, lai ar tām varētu piegādāt pārējo palīdzību. Izraēlas armijas preses pārstāvis pavēstījis, ka militārajā operācijā slimnīcas teritorijā ir klāt arī cilvēki, kuri zina arābu valodu, kā arī mediķi, lai atvieglotu pacientu stāvokli. Izraēlas Aizsardzības spēki paziņojuši, ka ir piegādājuši slimnīcai bērnu barību, inkubatorus un medikamentus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.