Starptautiskā krimināltiesa (SKT) ceturtdien izdevusi aresta orderus Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu, bijušā Izraēlas aizsardzības ministra Joava Galanta un vairāku palestīniešu grupējuma "Hamās" locekļu aizturēšanai, apsūdzot viņus kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci.
Apsūdzības saistītas ar "Hamās" uzbrukumu Izraēlai 2023. gada oktobrī un sekojošo Izraēlas karu ar "Hamās" Gazas joslā.
SKT lēmums padara Netanjahu un pārējos par starptautiskā meklēšanā izsludinātiem aizdomās turamajiem, kas, visticamāk, vēl vairāk apgrūtinās centienus panākt pamieru Gazas joslā. Tomēr
SKT lēmuma praktiskā ietekme varētu būt ierobežota, jo Izraēla un ASV, kas ir Izraēlas galvenā sabiedrotā, nav SKT locekļi.
Turklāt vairākas "Hamās" amatpersonas, ko SKT nolēmusi aizturēt, jau ir nogalinātas karā.
Netanjahu un citas Izraēlas amatpersonas ir nosodījušas SKT galvenā prokurora Karima Hana prasību izdot orderus, saskatot tajā antisemītismu. Arī ASV prezidents Džo Baidens kritizēja prokuroru un pauda atbalstu Izraēlas tiesībām aizstāvēties pret "Hamās".
Izraēlas Ārlietu ministrija septembrī paziņoja, ka apstrīdējusi SKT jurisdikciju, un apgalvo, ka tiesa nav devusi Izraēlai iespēju pašai izmeklēt apsūdzības pirms orderu pieprasīšanas.
Neraugoties uz orderiem, neviens no aizdomās turētajiem, visticamāk, drīzumā nenonāks Hāgas tiesnešu priekšā. Tiesai nav savas policijas, kas varētu izpildīt orderus, un tā paļaujas uz sadarbību ar dalībvalstīm.
Tomēr aizturēšanas draudi Netanjahu un Galantam varētu apgrūtināt ceļošanu uz ārzemēm.
Tiesa, Krievijas diktators Vladimirs Putins, kas arī izsludināts meklēšanā ar SKT orderi par kara noziegumiem Ukrainā, nesen apmeklēja SKT dalībvalsti Mongoliju un tur netika aizturēts.
Dalībvalstīm ir pienākums aizturēt aizdomās turētos, ja ir izdots orderis un viņi ierodas to teritorijā, bet tiesai nav mehānisma, kā izpildīt savus orderus.
Trīs tiesnešu kolēģija pieņēma vienprātīgu lēmumu izdot orderus Netanjahu un Galanta aizturēšanai.
"Palāta atzina, ka ir pamatots iemesls uzskatīt, ka abas personas tīši un apzināti liedza civiliedzīvotājiem Gazā izdzīvošanai nepieciešamās lietas, cita starpā arī pārtiku, ūdeni, medikamentus un medicīnas preces, kā arī degvielu un elektrību," teikts lēmumā.