1. augustā Latgales vēstniecības GORS Mazajā zālē koncertā "Vēlēšanās" dziedātāja Ieva Akuratere kopā ar ģitāristu un komponistu Aivaru Hermani klausītājus iepriecinās ar dziesmām no jaunā, pavasarī klajā nākušā albuma "Ceļš".
Šis ir jau trešais abu mākslinieku kopīgais albums – 1990. gadā mūzikas un mākslas festivālā "Bildes" Ieva Akuratere un Igo pirmatskaņoja Aivara Hermaņa dziesmu ciklu "Klusums starp mums", tam sekoja mūzikā iedzīvinātie Linarda Tauna dzejoļi "Plīvošana ar pilsētu" (1997), un 2018. gadā jau ar pašas Ievas Akurateres vārdiem tapa dziesmu cikls "Vēlēšanās".
Kāds, sasniedzot publikas sirdis, ir jaunā albuma dzejas un mūzikas ceļa gājums, kāds ir "Pērkona" laiks pēc tās līdera, komponista Jura Kulakova aizsaukšanas Mūžībā, "Kultūrzīmes" jautāja dziedātājai un dziesmu tekstu autorei Ievai Akuraterei.
– Kāds ir jūsu jaunrades ceļš kopā ar Aivaru Hermani?
I. Akuratere: – Esam radošā gara radinieki, mūsu krāsainā, tēlainā, filozofiskā un simboliskā pasaules uztvere tik tiešām ir līdzīga. Nu kopā esam radījuši jau četrus albumus. Pirmais aizsākās pirms vairāk kā trīsdesmit gadiem, tā bija brīnišķīga sadarbība ar Igo un viņa dzeju, tad turpinājās Linarda Tauna pasakaino tēlu pasaulē, un samērā nesen Aivars manī iedvesa ticību, ka arī es varētu apzināti, gluži kā uz pasūtījumu, uzrakstīt dzeju veselam albumam. Tiesa, arī līdz tam dažām dziesmām esmu sarakstījusi vārdus, bet tas vairāk notika iedvesmas vilnī, līdz šim nebiju uzskatījusi, ka varētu piederēt tiem, kuri dzejošanā spēj sēsties pie rakstāmgalda un to paveikt kā darbu. Aivars deva man savu uzticību, ka to spēju, un tas arī īstenojās. Šis ir jau otrais albums ar maniem dzejoļiem, pirmais bija "Vēlēšanās", arī toreiz gandrīz visas dziesmas bija ar manu dzeju.
– Laiks rit, un jūs esat ceļā…
– Jā, tāpat kā ceļā esam mēs visi, turklāt šajā ceļā neesam vieni. Mums ar Aivaru ir tā laime koncertēt gan kopā, gan atsevišķi, vasarās ar brīnišķīgiem māksliniekiem vairāki koncerti ir teju katru nedēļu. Reizēm man jautā: kā satiekat tos, ar kuriem spēlējat kopā? Mēs esam no tiem mūziķiem, kuri spēlē kopā ar saviem draugiem, un mūsu satikšanās notiek koncertos. Tā ir iespēja gan radoši veidot jaunas programmas un dziesmas, gan braukt uz koncertiem un tur satikties atkal un atkal. Visi sastāvi ir mīļi, bet, satiekot Aivaru, esmu vienkārši laimīga, tad kopā ar skatītājiem varam izbaudīt tieši to nišu, žanru un nianses, kuras esam izauklējuši un radījuši divatā.
– Kāds būs koncerts "Gorā"?
– Uz Rēzekni brauksim ar vislielāko prieku, uzskatu, tieši tur koncentrēta Latgales inteliģence un tas ir radošo izpausmju centrs. Ļoti gaidu šo tikšanos ar Latgales cilvēkiem, itin kā sajūtu, ka jaunā albuma vēstījums Latgalē varētu skanēt ar vēl dziļāku jēgu.
Koncertu izdaiļos arī mans dēls Matīss Akuraters, kurš spēlēs perkusijas, un viens no pamatinstrumentiem būs indiešu bungas tabla, tās dod ritmisku, meditatīvu, turklāt polifonisku perkusiju skaņu. Dzīvais perkusiju skanējums koncertos ir īpaši būtisks, ar to mūzika iegūst īpašu lidojuma un ritmiskuma sajūtu. Aivarā Hermanī, lai cik viņš būtu lirisks un poētisks, ir stipra arī asins dzīsla, nedaudz tāds kā latino pulsējošais ritms, visos skaņdarbos šī viņa slēptā kaislība dod ritmisku pulsāciju. Dzīvas perkusijas klausītājam palīdz to izbaudīt, pat mums pašiem, tajās klausoties, kājas teju pašas cilājas un reizēm gribas arī padejot, ne tikai dziedāt!
– Par ko stāstāt "Ceļā"?
– Albums ir kā kopsavilkums par dzīves ceļojumu, turklāt dzejoļi pauž tādu kā simbolisku nojautu, ka arī ceļa turpinājums varētu būt interesants, pat vēl interesantāks par noieto. Protams, runa nav tikai par mums pašiem, gribētos, lai ikvienam piemistu spēja tam ticēt un paļauties. Šajā kopumā iekļāvām arī dziesmu, kuru iesākumā rakstīju, ar pateicību domājot par brīnumu, ka pasaulē ir draugi, cik viņi būtiski un dārgi, cik daudz viņi mums dod. Tomēr pamazām šī dziesma kļuva kā veltījums Jēzum Kristum, radīta tajā vienkāršajā, gaišajā, mīļajā, sirsnīgajā veidā, kā to reiz man mācīja vecmāmiņa.