No šā gada 1. janvāra pašvaldības policijai jābūt katrā pašvaldībā. "Latvijas Avīzes" 26. septembra numurā publikācijā "Vienā simt policistu, citā – četri" skaidrojām, kā Latvijas novados un pilsētās sokas ar policijas darbu. Viedokli pauda Pašvaldību savienība, Iekšlietu ministrija, stāstījām par Krāslavas, Augšdaugavas, Kuldīgas un Ventspils novada pašvaldību policistu darbu. Kā ir vēl citur, publikācijā vēstījuši arī kolēģi no novadu laikrakstiem.
Sadarbojas ar Valsts policiju
Smiltenes pašvaldības policijā ir astoņi darbinieki. "Ikdienas darbu redzeslokā ir pilnīgi viss – no iereibušiem pilsoņiem uz ielas līdz pat klaiņojošiem suņiem un kaķiem, par ko mums ziņo iedzīvotāji," laikraksts "Ziemeļlatvija" raksta par policijas priekšnieka pienākumu izpildītāja Māra Bisenieka stāstīto. "Nereti pašvaldības policijas darbs noris sadarbībā ar Valsts policiju. Darbojamies saskaņoti. Ikdienā pašvaldības policija saņem zvanus, informējot par visdažādākajām situācijām. Pirmkārt, ne vienmēr cilvēks zina, kur ir piezvanījis. Brīžiem nesaprotot, ko nozīmē Valsts policijas, ko pašvaldības policijas darbs, un tad mums nākas skaidrot. Gadījumos, kas attiecas uz kādām kriminālām darbībām – zādzībām, miesas bojājumiem vai tamlīdzīgi –, labāk uzreiz vērsties Valsts policijā. Jā, mēs pieņemam iesniegumus, piefiksējam situāciju, bet tālāk vienalga informāciju nododam Valsts policijai."
Līdzīga aina atspoguļojas arī Valkas novada pašvaldības policijā, kur šobrīd strādā četri darbinieki. Pašvaldības policijas darbinieki neslēpj, ka minētais skaits nav pietiekams, taču jāņem vērā, ka katrā pašvaldībā darbinieku skaitu nosaka atbilstoši budžeta iespējām. "Ikdienā pašvaldības policijas darbinieki visbiežāk saskaras ar sabiedriskās kārtības neievērošanu, tajā skaitā alkohola lietošanu un atrašanos alkohola reibumā publiskās vietās.
Aizvien aktuāli ir pārkāpumi atkritumu apsaimniekošanas, kā arī dzīvnieku labturības un aizsardzības jomā,"
stāsta Valkas novada pašvaldības policijas priekšniece Diāna Jūga.
Valkas novada teritorijā ir uzstādītas vairāk nekā 100 videonovērošanas kameras. Videonovērošanas sistēma tiek izmantota galvenokārt pierādījumu iegūšanai administratīvo pārkāpumu lietās, kas būtiski atvieglojot pašvaldības policijas darbu.
Vairs nedzer uz katra soliņa
Gulbenes novada pašvaldības policijā strādā desmit cilvēki. Kopš novadā darbojas pašvaldības policija, sabiedriskā kārtība esot uzlabojusies. Agrāk alkoholu lietoja uz katra soliņa pilsētā, neviens nebaidījās no policijas, bet tagad tā vairs neatļaujoties.
"Mēs strādājam roku rokā ar Valsts policiju. Sadarbība ir laba. Rācijā dzirdam kopējo frekvenci – mēs dzirdam Valsts policiju, un Valsts policija dzird mūs. Nepieciešamības gadījumā viņi mūs sauc palīgā. Ja cilvēks zvana uz 110 vai uz 112, tad informācija tiek nodota tam, kas ir tuvāk notikuma vietai. Protams, ir gadījumi, kas ir tikai Valsts policijas kompetencē, bet tūlītējai draudu novēršanai arī mēs varam doties uz šo izsaukumu, kamēr ierodas Valsts policija. Kopā arī sanākam un plānojam darbus.
Pēdējā laikā bieži ir izsaukumi, kur ir emocionāla un fiziska vardarbība pret bērniem,"
laikrakstam "Dzirkstele" stāsta Gulbenes novada pašvaldības policijas priekšnieks Mārtiņš Didrihsons-Linards.
Lai arī sabiedriskā kārtība kopumā ir uzlabojusies, tomēr M. Didrihsons-Linards atzīst, ka būtu nepieciešams strādāt arī darbdienu naktīs, lai iespējami efektīvāk nodrošinātu nepārtrauktu drošību pilsētā un novadā. Bet tam neesot resursu. Notikumi visu laiku esot dažādi, un tā ļoti mierīgi neesot nekad.
Policiju vajag arī vēlās vakara stundās
Aizkraukles novada pašvaldības policijā ir desmit štata vietas. Divas no tām šobrīd vakantas, tiek meklēts vecākais inspektors un inspektors. Iedzīvotāji vēloties, lai pašvaldības policijas darbinieki būtu pieejami arī vakara stundās, taču ilgāka darba laika nodrošināšanai nepieciešams izveidot papildu darba vietas, ko neatbalstot vietvaras pārstāvji.