Balsojums par valsts budžetu ikvienai valdošajai koalīcijai ir svarīgākais pārbaudījums. Tas atšķirībā no dažādām pirmsvēlēšanu programmām un pat valdības deklarācijas, kas vairāk vai mazāk tomēr ir tikai skaisti aprakstīti papīri, parāda reālās prioritātes un arī ideoloģisko ievirzi.

Reklāma

Tomēr pārbaudījums ir ne tikai politisks, bet pavisam konkrēts – būt vai nebūt. Proti, Saeimas kārtības rullis nosaka: "Ja Saeima, balsojot par Ministru kabineta iesniegto gadskārtējo valsts budžeta projektu pirmajā vai otrajā lasījumā, to noraida, uzskatāms, ka izteikta neuzticība Ministru kabinetam."

Aizvadītajā nedēļā Saeima ķērās klāt budžeta skatīšanai, un jau pirmie balsojumi parādīja, ka koalīcijai ir nopietnas problēmas. 

Daži apslimuši deputāti, ko uzreiz pamana opozīcija, un, kā mēdz teikt parlamenta žargonā, "norauj kvorumu". 

Pēc drudžainas rosības trūkstošos deputātus uz Saeimu dabūja un balsojumi notika, tomēr kļuva skaidrs, ka šajās nedēļās koalīcijas deputāti pat slimot nevarēs atļauties, kur nu vēl tādas vaļības kā komandējumi vai cita veida prombūtne. Pretējā gadījumā Evikas Siliņas valdīšana var negaidīti beigties.

Patiesībā nekā jauna – Latvijas vēsturē jau ir bijušas valdības ar trauslu vairākumu vai pat mazākumvaldības, kas uz svarīgiem balsojumiem mēdza piesaistīt balsis no vienas vai otras opozīcijas grupas. Acīmredzot pašreiz valdošajiem šo prasmju pietrūkst, neskatoties uz to, ka tās pirmsākumos tika apgalvots, ka tā būšot "dinamiskāka" par iepriekšējām. Tā vietā, lai izprastu savas problēmas, "Jaunās Vienotības" pārstāvji metās kaunināt opozīciju. "Esmu diezgan šokēts, ka visa opozīcija sadevās rokās, lai vakar mēģinātu torpedēt šo iekšējās un ārējās drošības budžetu," sacīja "JV" Saeimas frakcijas vadītājs Edmunds Jurēvics. "Šis ir tāds laiks, kurā mēs nevaram atļauties dalīties pozīcijās, opozīcijās," no Saeimas tribīnes paziņoja valdības vadītāja E. Siliņa. 

Diezgan liekulīga interpretācija, jo opozīcijas uzdevums ir cīņa par varu un šis ir viens no paņēmieniem. 

Ja Siliņa vairs negrib dalīties pozīcijā un opozīcijā, tad viņai jāpaziņo par demisiju un jāmēģina izveidot kāda jauna "varavīksnes valdība" vai arī jāļauj šo lomu uzņemties kādam citam.

Kopš Latvija atguva neatkarību, gan ir bijusi tikai viena reize, kad valdība krīt budžeta balsojumā, – tieši pirms 20 gadiem to piedzīvoja Induļa Emša (ZZS) valdība. Taču tas nebija opozīcijas nopelns, jo pret nobalsoja arī viens no koalīcijas spēkiem – Tautas partija. Pats premjers tolaik izskatījās manāmi pārsteigts par šādu pavērsienu. Diezgan droši var paredzēt, ka šoreiz tā tomēr nebūs, it īpaši pēc tam, kad koalīcija saņēmusi tik izteiksmīgu brīdinājuma spērienu pa pēcpusi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.