Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) jaunajā farmācijas studiju un pētniecības centrā rit otrais mācību gads. Šī ir tehniski sarežģītākā un apjomīgākā ēka, kas uzcelta universitātes 70 gadu pastāvēšanas laikā. Ne velti to 2022. gadā atzina par gada labāko jaunbūvi. Ar ERAF finansējumu universitātē ir izveidots Farmācijas centrs ar Gatavo zāļu formu pētnieciskā laboratoriju, kas nostiprina Latvijas līderību šajā nozarē.
"Sabiedrības priekšstats par farmāciju nereti aprobežojas ar darbu aptiekās, tomēr farmācijas studiju absolventi strādā arī kriminālistikā, tiesu medicīnā, onkoloģijas un mikrobioloģijas institūtos. Farmaceiti ir multidisciplināri speciālisti ar plašām laboratorisko metožu zināšanām, kas noder dažādās nozarēs, tostarp materiālzinātnē, inženierzinātnē, ķīmijā un medicīnā. Salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, Latvijā ir spēcīgākas un attīstītākas ķīmijas un farmācijas nozares. Tomēr ir svarīgi ne tikai strādāt šajā nozarē, bet arī tai sagatavot speciālistus, tādējādi veicinot Latvijas attīstību un konkurētspēju Eiropā," norāda Farmācijas fakultātes dekāne asoc. prof. Dace Bandere.
Farmācijas centra izveides stratēģiskais mērķis bijis farmācijas jomas attīstīšana universitātē.
Mācību procesam un zinātnes infrastruktūrai nepieciešamos uzlabojumus centra attīstītāji skatījuši kā savstarpēji papildinošas sastāvdaļas.
"Izstrādājot projektu, veicām izmaksu ieguvumu analīzi, lai noskaidrotu, kādi būs ieguvumi no šāda centra izveides. 2017. gadā veicām priekšizpēti, lai saprastu, kā varam pilnīgot farmācijas pētniecību, un secinājām, ka nepieciešami uzlabojumi arī studiju programmām. Daļu programmu saturu varējām pilnveidot jau iepriekš. Tomēr saturs un tehniskais nodrošinājums ir savstarpēji saistīti – kvalitatīvi un efektīvi uzlabojumi programmām nebija iespējami bez kardinālas infrastruktūras pilnveidošanas," stāsta RSU Attīstības un projektu departamenta direktora vietnieks Mārtiņš Menniks.
Farmācijas centra pirmajos trīs stāvos ir izvietotas Farmācijas fakultātes Farmakoloģijas, Farmācijas ķīmijas un Lietišķās farmācijas katedras. Ceturtajā stāvā atrodas Gatavo zāļu formu pētnieciskā laboratorija, kas aizpildījusi robu Latvijā pastāvošajā cieto zāļu – tablešu un kapsulu – izpētē un izstrādē. M. Menniks uzsver, ka centra izveide būtiski uzlabojusi farmācijas studiju kvalitāti un sniegusi Latvijai modernu pasaules līmeņa zinātnes centru. Jaunais centrs ir ieguvums vairākām RSU studiju programmām – augstākās izglītības programmām "Farmācija", "Rūpnieciskā farmācija" un "Medicīna", maģistra programmai "Klīniskā farmācija", kā arī doktora studiju programmai "Farmācija".
Sarežģītākā RSU celtne
"Laboratorijas iekārtas nav kā mēbeles, kuras var uzstādīt bez īpašas plānošanas. Tās ir izstrādātas konkrētajām vajadzībām. Piemēram, galdu augstums pielāgots tam, vai darboties vajadzēs sēdus vai stāvus. Sintēzes veikšanai nepieciešamās instalācijas, piemēram, dzesētāji un kondensatori, aizņem daudz vietas uz galda, tāpēc organiskās ķīmijas laboratorija ir vienīgā, kas aprīkota ar zemākiem galdiem.
Turklāt galdu virsmas ir izgatavotas no akmens, jo iepriekš izmantotais risinājums – flīzes – ir novecojis un nenodrošina nepieciešamos sanitāros apstākļus.
Flīžu savienojumu vietas bieži kļūst netīras, savukārt akmens virsma bez salaiduma vietām nodrošina augstāku tīrības līmeni un vieglāku kopšanu," skaidro Gatavo zāļu formu laboratorijas vadītājs Konstantīns Logviss.
Liels uzsvars esot likts uz drošību, jo ikdienā nākas strādāt ar dažādām bīstamām vielām, kas ir ātri gaistošas, viegli uzliesmojošas un sprāgstošas. "Šajā kontekstā Latvijā pirmo reizi pievērsta tik liela uzmanība drošības aspektiem. Gaiteņos ir ierīkotas avārijas dušas, katrā laboratorijā, papildus centralizētajai sistēmai, ierīkota lokāla dūmu nosūce un laminārskapji," informē M. Menniks. Eksperimenti ar agresīvām vielām jāveic velkmes skapjos, kuros ir integrēta ventilācijas sistēma, garantējot drošu darba vidi un samazinot risku saskarties ar ķīmisko vielu izgarojumiem.
Turklāt laboratorijā ierīkoti metāla skapji, kuros glabājas viegli uzliesmojošas vielas, piemēram, etanols un metanols. Šie skapji esot izstrādāti tā, lai tie ugunsgrēka gadījumā izturētu 90 minūtes atklātā liesmā. "Esam izveidojuši centralizētu attīrītā ūdens sistēmu, kas savienota ar visām laboratorijām, nodrošinot vienotu piekļuvi augstas kvalitātes ūdenim. Farmācijas centrā ir centralizēta gāzes sistēma, kas piegādā gāzi arī mācību laboratorijām. Vienota sistēma palīdz nodrošināt nepieciešamos standartus visā ēkā un efektīvu sistēmu uzraudzīšanu," turpina projekta vadītājs Menniks.