Mēdz teikt: "Nekas šai dzīvē nav par velti." Somijā skolēni un studenti varētu oponēt. Proti, Somijā, sākot ar sagatavošanās klasi un beidzot ar vidusskolu, katru mācību dienu tiek piedāvātas siltas pusdienas bez maksas.

Somijā tas nav nekas jauns un neparasts. Jau pirms 80 gadiem Somija kā pirmā valsts pasaulē pieņēma likumu par bezmaksas ēdināšanu skolā. Vēl agrāk, 20. gadsimta sākumā, kad Somijā stājās spēkā likums par obligāto izglītību, ēdināšana skolā tika nodrošināta bērniem, kuru ģimenes bija ar mazāku rocību. 1943. gadā Otrā pasaules kara laikā Somijas valdība pieņēma likumu par bezmaksas ēdināšanu visiem skolēniem. Pašvaldībām tika uzticēts pienākums izveidot skolu ēdināšanas sistēmu un vadīt to.

20. gadsimta 40. un 50. gados Somija bija nabadzīga valsts, kuras galvenais iztikas avots bija lauksaimniecība. Daudziem bērniem, lai nokļūtu skolā, jāmēro garš ceļš. Skolā viņiem bija nepieciešams paēst, pusdienas pirmajos 20 gados galvenokārt sastāvēja no zupas vai putras, ko skolotāji izdalīja klasēs. Laukos skolēnu uzdevums bija palīdzēt savām skolām iegūt pietiekami daudz pārtikas produktu, piemēram, sagādāt kartupeļus, dārzeņus, salasīt ogas vai sēnes, lai visu gadu uzturētu skolas virtuvi. 

Bērni skolotāju vadībā devās uz mežu, lai sniegtu savu artavu ogojot un sēņojot.

Manos skolas gados 70. gadu beigās skolēniem vairs nebija jāpiedalās ar savu ieguldījumu skolas pusdienās, lai gan daudzi no mums, kas dzīvojām laukos un blakus mežam, būtu bijuši gatavi to darīt. Iknedēļas skolas pusdienu ēdienkarte jau bija diezgan daudzveidīga, apmierinot lielāko daļu vēlmju. Kā veģetārietei, kas tolaik dzīvoja Lapzemē, man tas bija mazliet izaicinoši, jo diezgan bieži ēdienkartē bija vietējā medījuma un ziemeļbriežu gaļa. Tomēr es nekad nepaliku izsalkusi; vienmēr bija pieejami salāti, maize un siers. Mūsdienās skolu kafejnīcas piedāvā ēdienu bērniem ar jebkādu veidu pārtikas alerģijām vai citiem uztura ierobežojumiem. Galvenais princips paliek nemainīgs: nevienam bērnam nav jāmācās ar tukšu vēderu.

Skolas ēdināšana sastāv no vietēji audzētiem produktiem. Pusdienās ir siltais ēdiens, salāti, dārzeņi vai augļi, maize un dzēriens. Lielākā daļa skolēnu ēd skolā. Tie, kas to nedara, ir viņu pašu brīva izvēle. Šim pakalpojumam, kas ir bezmaksas, netiek piedāvāta kāda alternatīva, kā arī to nav iespējams samainīt pret naudu.

Protams, ir sūdzības par pārtiku, jo gaumes un vēlmes atšķiras. Bērns ne vienmēr novērtē bezmaksas skolas maltītes vērtību. 

Man šķita pašsaprotami, ka sātīga, sabalansēta un lielākoties garšīga skolas maltīte ir katra bērna tiesības. Tikai vēlāk sapratu, ka lielākajā daļā pasaules valstu tā joprojām ir liela privilēģija.

Skolas ēdināšanas sistēma ir neatņemama daļa no kopējās izglītības, kas Somijā arī ir bez maksas, tostarp augstskolu līmenī. Tas ieguldījums, ko valsts ir investējusi savos bērnos, ir veicinājis Somijas izglītības veiksmes stāstu. Vienlīdzīga piekļuve bezmaksas izglītībai un bezmaksas ēdināšana skolā ir padarījušas Somiju par labi funkcionējošu, uz vērtībām un zināšanām balstītu valsti.

Pirms diviem gadiem pēc Pasaules pārtikas programmas un Somijas valdības iniciatīvas tika izveidota globāla Skolu ēdināšanas koalīcija. Ar Somijas un Francijas kā līdzpriekšsēdētāju atbalstu koalīcijas mērķis ir līdz 2030. gadam ikvienam bērnam pasaulē dot iespēju saņemt skolas ēdināšanu, lai viņi varētu mācīties un augt. Globālā sadarbība veicina ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, jo īpaši ceļā uz otro mērķi (SDG2) – nulles badu. Pirmajos divos koalīcijas pastāvēšanas gados tai ir pievienojušās 90 valstis no visas pasaules kopā ar vairāk nekā 100 partnerorganizācijām, tostarp ANO aģentūrām un NVO. 

Arī Latvija ir koalīcijas dalībniece skolu ēdināšanas programmu atbalstīšanā un uzlabošanā.

Pagājušajā nedēļā, 18.–19. oktobrī, Parīzē notika pirmā globālās Skolu ēdināšanas koalīcijas sanāksme, kas aptvēra visus dalībniekus. Saskaņā ar koalīcijas sniegto statistiku 418 miljoniem bērnu visā pasaulē tagad ir pieejama ēdināšana skolā, salīdzinot ar 388 miljoniem pirms pandēmijas laika. Koalīcijas centieni dod pozitīvus rezultātus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.