Apvienotās Karalistes (AK) lielo pilsētu veikalos sākusies īsta zagšanas epidēmija, garnadžiem darbojoties nevis pa vienam, bet bandās. Eksperti apgalvo, ka pie vainas ir nevis dzīves dārdzība, bet gan fakts, ka policija uz sīkām zādzībām nereaģē, pie tam zagtas tiek nevis pirmās nepieciešamības preces, bet gan lietas, ko var pārdot tālāk.
"British Retail Consortium", britu mazumtirdzniecības asociācija, aprēķinājusi, ka pēdējo trīs gadu laikā zādzību skaits Apvienotās Karalistes veikalos teju dubultojies, tādējādi radot zaudējumus vairāk nekā 1,1 miljonu eiro gadā. Zagts tiek gan slepus, gan pavisam atklāti, veikalu darbiniekiem draudot ar nažiem, skrūvgriežiem, adatām, āmuriem, pat žiletēm. "Sajūta ir tāda, it kā laupītāji var vienkārši ienākt veikalā un paņemt to, ko grib, un darīt visu, ko grib," medijam "The Guardian" sūdzas Deivids, Līdsas "Co-op" tirdzniecības ķēdes veikala menedžeris. "Viņi neņem vienu vai divas lietas, viņi atnāk ar lielām somām, maisiem vai apģērbu, kur var noslēpt simtiem mārciņu vērtas preces – kafiju, gaļu, vīnu, veļas mazgājamos līdzekļus, jebko, ko var pēc tam pārdot. Tā ir klaja laupīšana. Viņi pilsētā ir labi zināmi (..), bet policijai nepietiek resursu vai arī – policija neieradīsies gana ātri, un to zagļi zina."
Lielveikalu ķēde "Co-op", kas ir piektā lielākā valstī ar vairāk nekā 2500 veikaliem, atzīst, ka tāds noziedzības līmenis, kāds novērots gada pirmajā pusē, mazumtirdzniecībā vēl nav pieredzēts. Katru dienu tiek reģistrēti ap 1000 incidentu dažādās valsts vietās.
Policija nav reaģējusi 71% gadījumu, un situācija dažviet ir tik slikta, ka tiek pat apsvērts konkrētos veikalus slēgt.
Zagšana veikalos patiesībā ir organizēta laupīšana, zagļiem nekautrējoties krāmējot preces ne tikai līdzpaņemtajās mugursomās, bet pat turpat nozagtajās lielajās plastmasas atkritumu tvertnēs uz ritenīšiem.
Zog, lai pārdotu
Taču problēma nav tikai vienai veikalu ķēdei. Lielveikalu ķēde "Waitrose", kam pieder nedaudz virs 300 veikaliem AK un kas tiek uzskatīta par kvalitatīvāku un dārgāku, arī cieš no zagšanas. "Dažos veikalos zog katru dienu, citos pat vairākas reizes dienā. Bet mums tiešām ir paveicies, jo citiem iet vēl trakāk," stāsta veikalu ķēdes drošības dienesta vadītāja Brauna. "Neticam, ka tas ir saistīts tikai ar dzīves dārdzību. Vienmēr ir bijuši cilvēki, kuru dzīve ir izpostīta narkotiku lietošanas dēļ, viņi zog tādēļ, lai finansētu savus nelāgos ieradumus. Bet tagad redzam jaunu problēmu – organizētas kriminālas bandas. Viņi pavada tikpat daudz laika, laupot veikalos, cik mēs, strādājot savās darba vietās. Viņi darbosies metro staciju tuvumā, sabiedriskā transporta pieturu tuvumā, viņi zog "pēc pasūtījuma". Preces, ko viņi izvēlas, ir preces ar lielāko vērtību melnajā tirgū. "Waitrose" tas ir alkohols, bet "John Lewis" – portatīvā tehnika un dārgi zobu kopšanas produkti, piemēram, elektriskās zobu sukas. Tās dārgi maksā, nav smagas, un tās var viegli pārdot. Vēl kotējas dārgas smaržas, piemēram, "Tom Ford"."
Cieš arī mazāki veikaliņi. Hārtlepūla, kas atrodas Anglijas ziemeļos, pēc lielākā zādzību skaita ir otrajā vietā valstī. Abiks Romarajans, maza "LS Convenience Store" veikaliņa darbinieks, novērojis īpašu laupīšanas taktiku mazajos veikalos:
"Viens tur durvis atvērtas, tikmēr otrs ieskrien iekšā, pagrābj, ko nu var, un aizskrien prom. Tas notiek tik ātri, ka nevar paspēt noreaģēt. Tāpat zog daudzi bērni.
Viņi galvenokārt izvēlas saldumus. Viss, ko var viegli nozagt, un viss, kur vien ir cukurs iekšā. Tādēļ mums ir noteikumi, ka vienlaikus veikalā drīkst atrasties tikai divi bērni. Es viņus ļoti cītīgi uzmanu, bet viņi vienalga paspēj ko paņemt. Ja cenšos ar viņiem runāt, viņi izturas ļoti rupji. Esmu pilnīgi bezspēcīgs, neko nevaru izdarīt!"
Policijai zvanīt neesot vērts, jo Abiks ir pārliecināts, ka viņi tāpat ieradīsies par vēlu. "Es saku bērniem, ka zvanīšu policijai, un tad viņi mūk ārā no veikala. Vismaz tieku no viņiem vaļā!" ironizē veikala darbinieks.