Light drizzle 6.3 °C
P. 27.12
Elmārs, Inita
SEKO MUMS
Reklāma
Protesta demonstrācija 11.decembrī Tbilisi ielās pret valdības lēmumu atteikties no valsts tuvināšanās ar Eiropas Savienību.
Protesta demonstrācija 11.decembrī Tbilisi ielās pret valdības lēmumu atteikties no valsts tuvināšanās ar Eiropas Savienību.
Foto: AFP/Scanpix

Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi vakar jau astoņpadsmito dienu pēc kārtas turpinājās protesti pret valdības lēmumu atteikties no valsts tuvināšanās ar Eiropas Savienību (ES).

Reklāma

Dziļas neapmierinātības par valdības politiku un šķietamo attālināšanos no Eiropas, vadīti ielās izgājuši visu sabiedrības grupu iedzīvotāji. Šādu valsts mēroga sašutumu izraisīja premjerministra Iraklija Kobahidzes 28. novembra paziņojums – Gruzija pārtrauks sarunas ar Eiropas Savienību līdz 2028. gadam. Pagājis mēnesis pēc vēlēšanām, un cilvēki ielās pieprasa jaunas vēlēšanas!

Šķiet, ka valdība daļēji piekāpās jau nākamajā dienā, kad Iraklijs Kobahidze paskaidroja, ka viņa iepriekšējā dienā paustais tika pārprasts, konkrēti atsaucoties uz ES vēstnieku Pāvelu Herčiņski. Atbildot uz BBC žurnālista lūgumu precizēt savus komentārus, I. Kobahidze norādīja, ka protesti ir balstīti uz dezinformāciju, un paziņoja: "Mēs neko neesam apturējuši, tie ir meli." Šis noliegums, šķiet, bija vērsts, lai novērstu kritiku un mazinātu pieaugošos nemierus, vēl vairāk parādot valdības aizsardzības pozīciju pieaugošā iekšzemes un starptautiskā spiediena laikā.

Rīcība, nevis šantāža

Valdība ir paudusi neapmierinātību ar Eiropu. "Esam saglabājuši mieru un sasnieguši visaugstāko ekonomisko izaugsmi, taču joprojām sastopamies ar šantāžu, nevis apsveikumiem," žēlojās premjerministrs Iraklijs Kobahidze.

Neraugoties uz pieaugošo kritiku, valdība uzstāj, ka tā neatkāpjas no sava proeiropeiskā kursa. 

Gluži pretēji, amatpersonas apgalvo, ka tās ir apņēmušās divkāršot centienus, lai sasniegtu izvirzītos Eiropas integrācijas mērķus.

Premjerministrs I. Kobahidze atkārtoti apliecināja šo apņemšanos, paziņojot: "Sēdīsimies pie sarunu galda jau šodien, un nekavējoties visu parakstīsim. Esmu pārliecināts, ka panākumi slēpjas neatlaidībā. Mēs cīnīsimies, aizstāvēsim savu cieņu un vēl straujāk virzīsimies Eiropas integrācijas virzienā.

Mēs apsolām nežēlot pūles, lai līdz 2030. gadam nodrošinātu Gruzijas pilntiesīgu dalību Eiropas Savienībā. Tā ir mūsu atbildība pret ikvienu Gruzijas pilsoni, jo īpaši pret 1 120 000 vēlētāju, kuri atbalstīja mūsu redzējumu un saukli "Ceļā uz Eiropu ar mieru, cieņu un labklājību". /../ Ļaujiet man atgādināt Eiropas Savienībai: "Aiciniet pie sarunu galda, un visu parakstīsim jau šodien. Nepieciešama rīcība, nevis šantāža!"

Pēc šā paziņojuma premjerministrs rīkoja vēl vienu sanāksmi, kurā stingri paziņoja, ka revolūcija Gruzijā nav iespējama un ka tā dēvētais "Nats-Maidans" nenotiks.

"Fortuna" sarunājās ar politologu Niku Čitadzi, kurš sniedza savu skatījumu par pašreizējo situāciju: "Starptautiskā sabiedrība ilgstoši ir piecietusi Bidzinu Ivanišvili un partiju "Gruzijas sapnis", jo viņi apgalvoja, ka viņu galvenais mērķis ir Eiropas integrācija. Tomēr jau no paša sākuma bija skaidrs, ka valdība, aizbildinoties ar eiropeiskiem centieniem, īstenoja prokrievisku stratēģiju.

Šķiet, ka tagad I. Kobahidze cenšas iegūt laiku. Kāpēc viņi pirms vēlēšanām izteica draudus, nevis izrādīja vēlmi sākt dialogu? Pirms vēlēšanām viņi nepārprotami paziņoja, ka opozīcijas pārstāvjus vajadzētu saukt pie atbildības, un iebiedēja vēlētājus, kuri atbalstīja opozīciju. Kā gan šāda vide varētu veicināt patiesas diskusijas? Tagad viņi iestājas par dialogu, jo ir kļuvis skaidrs, ka protesti ir guvuši ievērojamu vērienu un izplatījušies vairākās Gruzijas pilsētās. Sakot "Mēs visu parakstīsim", viņi atbildību noveļ uz ES."

Reklāma
Reklāma

Ko nesīs attiecību atjaunošana?

Kāda ir problēmas būtība? Ja abas puses – Eiropa un Gruzijas valdība – apgalvo, ka tām ir vienādi mērķi, kāpēc attiecības ir tik ļoti saasinājušās? Kur slēpjas patiesā problēma?

Vai šis ir revolūcijas mēģinājums, vai arī esam liecinieki patiesam iedzīvotāju protestam? Nesaskaņu cēlonis slēpjas tieši šeit.

Gruzijas valdība ir netieši norādījusi, ka attiecību pasliktināšanās sākās pēc kara Ukrainā. Amatpersonas ir norādījušas, ka Gruzija saskārusies ar spiedienu atvērt tā saukto otro fronti pret Krieviju, un tās atteikšanās novedusi pie attiecību pasliktināšanās. Šo spriedzi vēl vairāk saasināja Gruzijas valdības aprindu nedraudzīgie paziņojumi un slēptie pārmetumi Eiropai, kas galu galā izjauca diplomātiskās attiecības.

Premjerministrs Iraklijs Kobahidze vairākkārt paudis optimistisku pārliecību, ka attiecības "atjaunosies" un stabilizēsies, kad beigsies karš Ukrainā. Tomēr paliek jautājums: cik reāls ir šis scenārijs, jo īpaši ņemot vērā risku, ka tikmēr plaisa starp abām pusēm varētu vēl vairāk padziļināties?

Politikas komentētājs Buka Petriašvili sniedz "Fortuna" kritisku skatījumu: "Atjaunot attiecības ar Eiropas Savienību un demokrātisko pasauli – mūsu valsts stratēģiskajiem partneriem – izdosies tikai tad, ja Ivanišvili valdība atcels savus likumus, apturēs demokrātijas eroziju un pārtrauks cilvēktiesību pārkāpumus. Diemžēl nekas neliecina, ka tas varētu notikt. Ir maz ticams, ka izdosies atjaunot attiecības, kā to bija iecerējis Ivanišvili, jo Vašingtonai, Briselei un citām Eiropas galvaspilsētām ir krasi atšķirīgi viedokļi par to, ko nozīmē normālu attiecību atjaunošana.

"Gruzijas sapnis" ir aizstājis jēgpilnu rīcību ar retoriku un vārdu spēlēm.

Patiesa attiecību atjaunošana var notikt tikai tad, ja Ivanišvili uzņemsies atbildību par priekšlaicīgu vēlēšanu ierosināšanu, pretrunīgi vērtēto likumu atcelšanu un protestu laikā aizturēto atbrīvošanu."

Tas norāda uz būtisku atšķirību: kamēr Gruzijas valdība cer uz attiecību uzlabošanos, starptautiskie partneri pieprasa būtiskas reformas kā priekšnoteikumu progresam.

Risinājums: kas notiks?

Šķiet, ka Gruzijas valdība savas cerības saista ar ASV, jo īpaši ar to jauno administrāciju un iespēju mainīt politiku. Pēc Donalda Trampa inaugurācijas "Gruzijas sapnis" cer uz attiecību atjaunošanu, kas varētu nodrošināt valdībai ievērojamas stratēģiskas priekšrocības. Tomēr šāda iznākuma nenoteiktība ir ļoti liela. Atbildot uz opozīcijas televīzijas kanāla žurnālista jautājumu: "Ko tad, ja neizdosies?" – premjerministrs Iraklijs Kobahidze atbildēja: "Tāds ir jūsu sapnis, taču tas nepiepildīsies."

Reklāma
Reklāma

Atmetot retoriku, rodas būtisks jautājums: vai Gruzijas valdībai ir plāns B? 

Kā rīkoties, ja attiecības ar jauno ASV administrāciju neattīstīsies, kā cerēts? Ko darīt, ja ASV izvēlēsies saglabāt distanci, atturēties no dziļākas iesaistīšanās vai dot priekšroku diplomātijai, tieši neiebilstot pret Eiropas nostāju attiecībā uz Gruziju?

Šādā gadījumā Eiropa, visticamāk, atteiktos atzīt "Gruzijas sapņa" leģitimitāti. Un otrādi, apsverot pretēju iznākumu: pieņemsim, ka valdība veiksmīgi nodrošina labvēlīgas attiecības ar ASV. Kāda būtu Eiropas atbilde? Vai tā atsāks sadarbību ar Gruziju, jo īpaši ņemot vērā, ka ES nav pilnībā slēgusi savas durvis? Kā norādīja Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, Gruzijas nākotne Eiropā nav pilnībā izslēgta.

Nestabila situācija

Tikmēr Gruzija turpina virzīties uz priekšu, lai gan ar pieaugošu polarizāciju gan politiskajās aprindās, gan visā sabiedrībā. Karš starp Krieviju un pārējo civilizēto pasauli turpinās, metot plašu ēnu uz reģionu. Visu uzmanība ir pievērsta Amerikas Savienotajām Valstīm, un daudzi gaida tās konkrētu rīcību. Tajā pašā laikā aktuāli ir arī tādi steidzami risināmie ekonomiskie jautājumi kā Ķīnas ekspansija un Eiropas iekšējās problēmas.

Gruzija jau atkal staigā pa naža asmeni – pazīstams ceļš tās nesenajā vēsturē. 

No vienas puses ir Krievijas draudošā klātbūtne, bet no otras – ilgi gaidītais Eiropas solījums. Likmes vēl nekad nav bijušas tik augstas, un uz spēles ir Gruzijas nākotne.

Viedokļi

Eksperts: "Kompromiss ir ļoti svarīgs."

Buka Petriašvili, politikas komentētājs.

Buka Petriašvili, politikas komentētājs: "Kad Donalds Tramps stāsies amatā 20. janvārī, viens no galvenajiem jautājumiem viņa darba kārtībā neapšaubāmi būs Ukraina. Gruzijas aplūkošana plašākā Ukrainas kontekstā ir gan loģiska, gan piesardzīga. Tomēr "Gruzijas sapņa" propagandētais vienkāršais naratīvs – ka Tramps izbeigs karu un viss nostāsies savās vietās – ir naivs un nereāls. Gruzija nav Trampa prioritāte, taču tā varētu kļūt par izšķirošu faktoru viņa attiecībās ar Krieviju, ļaujot viņam apliecināt sevi kā demokrātijas aizstāvi.

ASV loma neapšaubāmi būs nozīmīga, un pastāv iespēja, ka ASV un ES koordinēs savu rīcību attiecībā uz Gruziju. Tomēr Trampam joprojām var nākties pilnībā vienoties ar ES, jo īpaši sankciju īstenošanā. Tas arī nenozīmē, ka gadījumā, ja Tramps pieņems labvēlīgu nostāju attiecībā uz Ivanišvili (ko uzskatu par maz ticamu), ES automātiski mainīs savu sākotnējo nostāju un atzīs "Gruzijas sapņa" leģitimitāti."

Nika Čitadze, politikas analītiķis.

Nika Čitadze, politikas analītiķis: "Dialogs ir būtisks, lai sasniegtu konkrētus rezultātus, taču tā pamatā jābūt nozīmīgam spiedienam, tostarp sankcijām. Valdībai ir jāliek sēsties pie sarunu galda, izvirzot skaidrus priekšnoteikumus: atkārtotu vēlēšanu nodrošināšanu, politiskā plurālisma veicināšanu un vienlīdzības garantēšanu priekšvēlēšanu procesā.

Tajā pašā laikā, ja valdošā partija zaudē, tai jāsniedz drošības garantijas. Viņiem nevajadzētu baidīties no soda. Kompromiss ir ļoti svarīgs, tāpat kā Eduarda Ševardnadzes laikā 2003. gadā. Tas ir vienīgais veids, kā rast ilgtspējīgu risinājumu."

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

Līdzfinansē LR Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Tēmturi
Reklāma
LASI.LV galvenais redaktors Jānis Žilde.

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Redaktora vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora ziņu, viedokļu un interviju apkopojumu.

PIERAKSTIES ŠEIT
PAR SVARĪGO
Reklāma