No šā gada 15. augusta darbu Diasporas grupas speciālo uzdevumu vēstnieces amatā sākusi karjeras diplomāte Zanda Grauze. Viņai ir vairāk nekā 30 gadu darba pieredze Latvijas Republikas Ārlietu ministrijā. Lielu pieredzi ieguvusi arī kadencēs Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs.
Esat atgriezusies Latvijā pēc astoņiem gadiem diplomātiskajā dienestā ārzemēs. Kur sabijāt?
Z. Grauze: Pēdējos četrus gadus strādāju Parīzē, Latvijas pārstāvniecībā UNESCO, biju pastāvīgā pārstāvja Induļa Ābeļa vietniece. Tas bija laiks, kad mūsu Kuldīgas vecpilsētu ierakstīja UNESCO mantojuma sarakstā, un tas notika 30 gadus pēc līdzīga goda saņemšanas Vecrīgai. Protams, šis darbs bija sākts jau pirms daudziem gadiem, man tika tas prieks procesu pabeigt, izlaužoties caur birokrātiskajiem džungļiem, tāpēc par savu panākumu to gan neuzskatu.
Otrs svarīgais darbs – 2022. gadā sākām strādāt pie ANO Pirmiedzīvotāju desmitgades programmas. Mūsu pirmiedzīvotāji, kā zināms, ir lībieši, un, izrādās, Eiropā tādu nemaz nav tik daudz, esam vieni no retajiem.
Kopā ar Latvijas Universitātes Lībiešu institūtu un Valtu Ernštreitu godam pārstāvējām savējos programmas desmitgades sarīkojumā, tas bija ļoti emocionāls brīdis mums visiem.
Bet paralēli visam notika nemitīga cīņa ar Krievijas dezinformāciju – par "krievvalodīgo tiesību ierobežošanu" Latvijā, par pāreju uz mācībām latviešu valodā skolās, jo tas ir saistībā ar UNESCO konvencijām, tostarp pret diskrimināciju izglītībā. Krievija to izmantoja pret mums, un vienmēr vajadzēja turēt gatavībā pretargumentus.
Varbūt tas bija viens no iemesliem, kāpēc Latvijā tik gausi notika pāreja uz vispārējo izglītību valsts valodā?
Domāju, ka tā bija gan. Kavēja arī bažas par to, kā raudzīsies starptautiskā sabiedrība. Izrādījās – pilnīgi normāli, jo tās galu galā ir mūsu valsts tiesības.
Pirms Parīzes bijāt Austrumos.
Jā, Uzbekistānā, kur gan nestrādāju, jo audzināju meitiņu. Biju līdzi savam vīram, viņš bija Eiropas Savienības vēstnieks šajā valstī (Eduards Stiprais ir diplomāts, bijis vēstnieks arī Lielbritānijā, Francijā. – L. K.). Arī šis bija ļoti interesants laiks, kas deva ļoti bagātinošu pieredzi, iespēju paraudzīties uz mūsu pasauli, uz ES un NATO valstīm no gluži cita – no austrumvalstu – skatpunkta.
Un kur esam?
Viņu redzeslauka pašā maliņā…
Lielie spēlētāji – Ķīna, Koreja, Japāna, protams, Krievija – viņiem ir tuvākā interešu lokā. Taču mums bija viegli saprasties, jo uzbeki ir ļoti draudzīgi, personiskā un valstiskā nozīmē.
Kā sākās jūsu diplomātiskā karjera?
1992. gada rudenī, pateicoties maniem pasniedzējiem LU Vēstures un filozofijas fakultātē, kuri atjaunotās neatkarības sākuma gados bija sākuši strādāt Ārlietu ministrijā, – Mārtiņam Virsim, Bonifācijam Daukštam, Artūram Pugam u. c. Viņi sāka meklēt darbiniekus savos dienestos.
Pirmā valsts, kurā nonācu, bija Čehija, tur vēstnieks bija Valdis Krastiņš un strādāja arī Marks Deitons – no Amerikas latviešu vidus. Tika iegādāta vēstniecības ēka, ko paši iekārtojām. Es strādāju ar konsulārajiem jautājumiem.