"Šī vizīte bija ļoti svarīgs un cerīgs pirmais solis," tā par jūlijā notikušo ASV Kalifornijas pavalsts delegācijas vizīti Latvijā saka Mārtiņš Andersons, Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) vicepriekšsēdis un Amerikas Latviešu apvienības (ALA) priekšsēdis.
Intervijā vairāk stāsta par to, kā potenciālos investorus izdevās atvest uz Latviju un ko viņiem rādīja.
Jūlijā Latvijā viesojās ASV Kalifornijas pavalsts delegācija ar finanšu ministri Fionu Ma priekšgalā ar mērķi iepazīt Latvijas biznesa vidi un raudzīties iespējamo investīciju virzienā. "Latvija ir izcila vieta investīcijām," tiekoties teica Zanda Kalniņa-Lukaševica, Saeimas priekšsēdētājas biedre, savukārt ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons šā gada martā intervijā LTV teica skarbus vārdus: "Latvija jau, iespējams, ir zaudējusi desmitiem miljonus potenciālajās investīcijās no ASV. Arī manas darbības laikā ir bijuši vairāki gadījumi, kad Latvija ir zaudējusi iespējas." Šādā informatīvajā fonā jūs tomēr aicinājāt nopietnus ļaudis no Kalifornijas braukt šurp?
M. Andersons: Ikviens investors, kurš raugās, kur ieguldīt savus finanšu līdzekļus, celt rūpnīcu utt., skatās uz vairākiem faktoriem – pirmām kārtām uz to, cik draudzīgs ir nodokļu režīms, kāda ir gluži fiziskā drošība, kāda ir darbaspēka pieejamība, cik kvalificēts ir darbaspēks, cik elastīga ir banku sistēma u. c. Investori skatās uz visu šo kopumu.
Tātad Kalifornijas uzņēmēji ar finanšu ministri Fionu Ma priekšgalā mēroja tālo ceļu uz Latviju, šo kopumu izpētījuši un cerību pilni?
Šim braucienam sākotne meklējama pirms vismaz desmit gadiem, kad tolaik Latvijas premjerministrs Valdis Dombrovskis ieradās vizītē Dienvidkalifornijā, lai tostarp iepazītos ar tur mītošajiem latviešiem. Delegāciju uzņēma Latvijas goda konsuls Dr. Juris Buņķis. Viņš bija uzaicinājis Senāta spīkeru Dienvidkalifornijā Bobu Hercbergu un citas prominences. Sarunas ritēja auglīgi, un tad arī tika nolemts veidot delegāciju, kas dotos atbildes vizītē uz Latviju. 2022. gadā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar Ārlietu ministriju un Amerikas Latviešu apvienību sarīkoja biznesa konferenci "Spotlight Latvia" Losandželosā, uz kuru ieradās minētā Fiona Ma.
Viņa arī interesējās par tālo zemi Latviju, kuras ekonomikā derētu iedziļināties. Un tā pilienu pa pilienam ieinteresējām Kalifornijas valstsvīrus un uzņēmējus.
Šā gada 25.–28. jūlijā mūsu projekts – atvest uz Latviju potenciālos Kalifornijas investorus – īstenojās. Mēs kopā ar Ārlietu ministriju un LIAA izstrādājām vizītes programmu.
Kas bija šie ietekmīgie vīri, kas ieradās kopā ar ministri?
Delegācijas vizītes saturs laika gaitā bija nomainījies. Sākotnējā iecere bija aicināt trīs slāņu pārstāvjus – politiķus, investorus un uzņēmējus, kuri tiktos ar savas jomas pārstāvjiem. Fiona Ma konkrēti vēlējās runāt ar Valdi Dombrovski – galu galā Kalifornija ir piektā lielākā ekonomika pasaulē, attiecīgi viņas interesēs bija tikties ar cilvēkiem, kas orientējas Eiropas ekonomikā. Investori savukārt gribēja satikt finanšu institūciju vadošos pārstāvjus, specifiski – ņemot vērā, ka divi viesu delegācijas pārstāvji pārvalda lielākos Kalifornijas pensiju fondus, viņus interesēja arī investīciju baņķieri.
Visbeidzot – uzņēmēji, kas raugās uz Eiropas tirgus iespējām. Jāpiezīmē, ka
lielie Amerikas investori nekad neskatīsies uz Latviju kā vienu izolētu vietu – viņus interesē vismaz Baltijas reģions ar tā septiņiem miljoniem iedzīvotāju vai pat Ziemeļeiropa, bet vislabāk – visa Eiropa.
Rezultātā arī tika noslēgtas sadarbības vienošanās ar Latvijas uzņēmumiem kā pirmais solis uz plašāku sadarbību Eiropā.
Nav grūti iedomāties, ka tika ieguldīts nozīmīgs organizatoriskais darbs, lai šos aizņemtos cilvēkus savestu kopā…
Turklāt – sākotnējā Kalifornijas delegācijas iecere bija vispirms doties uz Itāliju, tostarp tikties ar Romas pāvestu! Līdz ar to pavasarī saņēmām ziņu, ka daži investori no privātā sektora izvēlējās nebraukt, ja viņiem Eiropā nav vismaz divi mērķi – Latvija un Itālija. Taču centrālā persona – finanšu ministre – bija tā, kas pieņēma lēmumu tomēr braukt uz Latviju.
Kurus mūsu uzņēmumus viņiem piedāvājāt?
Bija vizīte "TestDevLab" – tehnoloģiju uzņēmumā, kas izceļas ar panākumiem tādā jomā kā programmatūru testēšana. Viņiem bija pavisam konkrēti piedāvājumi, cits par citu interesantāki, un šis uzņēmums jau var lepoties ar plašu un nozīmīgu klientūru. Cita firma – "SAF Tehnika", kas jau pazīstama un ko vada Normunds Bergs. Arī viņi piedāvā testa instrumentus attiecībā uz vides tīrību. Šī firma darbojas jau gadus 30 un ir viens no Latvijas uzņēmējdarbības veiksmes stāstiem. (AS "SAF Tehnika" ir Latvijas mikroviļņu datu pārraides iekārtu, mērierīču un bezvadu sensoru ražotājs.)