Kijivas tiesa sestdien par krāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atmazgāšanu apcietināja uzņēmēju Ihoru Kolomoiski, kurš tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajiem Ukrainas oligarhiem. Kolomoiskis, kurš aktīvi darbojies mediju, naftas un banku nozarēs, agrāk tika uzskatīts par pašreizējā Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska sabiedroto.

Reklāma

Nemaksās drošības naudu

Pirms tiesas sēdes Ukrainas Drošības dienests (SBU) veica kratīšanu Kolomoiska dzīvesvietā un dienesta "Telegram" kanālā publiskoja fotogrāfijas no šīs operācijas. SBU tur aizdomās uzņēmēju par krāpšanu un naudas atmazgāšanu. "Tika noskaidrots, ka no 2013. līdz 2020. gadam Kolomoiskis legalizēja vairāk nekā pusmiljardu hrivnu, nogādājot tās ārzemēs un izmantojot viņa kontrolē esošo banku infrastruktūru," paziņoja SBU. Kolomoiskis sestdien ieradās tiesā, kuras sēde pēc uzņēmēja lūguma notika slēgtā režīmā. Tiesa piemēroja Kolomoiskim apcietinājumu līdz 31. oktobrim, kā arī noteica viņam drošības naudu 509 miljonu hrivnu jeb 12,7 miljonu eiro apmērā. 

Sešdesmit gadus vecā oligarha advokāti paziņojuši, ka viņš drošības naudu nemaksās un pārsūdzēs tiesas lēmumu par apcietinājumu, kas ir jāizdara līdz 7. septembrim. 

Tiesa arī lika uzņēmējam uzrādīt visus dokumentus un aizliedza sazināties ar lieciniekiem. Viņš savu vainu noliedz. SBU un Ukrainas Ekonomiskās drošības birojs februārī veica kratīšanu Kolomoiska dzīvesvietā Dnipro, bet pagājušā gada oktobrī kratīšana tika veikta viņa brīvdienu mājā slēpošanas kūrortā Bukovelā. Kolomoiskis pērn arī viesojies Nacionālajā pretkorupcijas birojā.

Biznesa žurnāls "Forbes" Kolomoiska bagātību šobrīd lēš apmēram viena miljarda ASV dolāru apmērā. Pēc žurnāla rīcībā esošās informācijas, uzņēmēja rocība pēdējos gados ir mazinājusies. Pērn novembrī valsts pārņēma Kolomoiska kontrolēto naftas pārstrādes kompāniju "Ukrtatnafta" kā nozīmīgu kara laika aktīvu. Ukrainas valsts nacionalizēja arī naftas un gāzes ieguves kompāniju "Ukrnafta", kurā Kolomoiskim piederēja 40% akciju. 2016. gadā valsts nacionalizēja Kolomoiskim daļēji piederošo Ukrainas lielāko komercbanku "PrivatBank". Šajā bankā Kolomoiska laikā konstatēts finanšu iztrūkums 5,5 miljardu dolāru apmērā, vēsta laikraksts "Kyiv Independent".

Zelenskis nostājas pret Kolomoiski

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis video uzrunā sestdien netieši pieminēja Kolomoiska apcietināšanu, vēsta britu raidorganizācijas BBC krievu redakcija. Savā uzrunā prezidents uzsvēra, ka pēc uzvaras karā pret Krieviju jaunā Ukraina tiks celta bez tiem, "kuri izlaupīja Ukrainu un nostādīja sevi pāri likumam un jebkādiem noteikumiem". 

Zelenskis arī izteica pateicību likumsargiem par "apņēmību novest līdz taisnīgam iznākumam katru lietu, kuru virzība gadu desmitiem tika bremzēta".

Zelenska pieteikums politikā tiek saistīts tieši ar Kolomoiska vārdu. Zelenskis lielu popularitāti ieguva Kolomoiskim piederošajā telekanālā "1+1" rādītajā seriālā "Tautas kalps", kurā Zelenskis spēlēja galveno lomu. Kolomoiskis atbalstīja Zelenski arī pirms 2019. gada prezidenta vēlēšanām, kurās Zelenskis uzvarēja. Gan kampaņas laikā, gan arī pēc tās Zelenskis ir saņēmis pārmetumus, ka ir Kolomoiska marionete, ko pašreizējais prezidents ir vairākkārt noliedzis.

Kolomoiskis 2014. gada martā kļuva par Dņepropetrovskas apgabala vadītāju, tomēr 2015. gada martā viņu no šī amata atcēla Ukrainas toreizējais prezidents Petro Porošenko. Saasinoties konfliktam ar Porošenko, Kolomoiskis 2016. gadā Ukrainu atstāja. Oligarhs tajā atgriezās tikai pēc Zelenska uzvaras prezidenta vēlēšanās. Vēlāk Zelenska un Kolomoiska attiecības pasliktinājās. 2020. gadā Ukrainas parlaments apstiprināja Zelenska atbalstītu likumu, kas liedza bankrotējušas bankas atdot atpakaļ to īpašniekiem. Daudzi uzskata, ka likums tika pieņemts ar domu, lai Kolomoiskis nevarētu atgūt "PrivatBank". Ukrainas mediji pērn vēstīja, ka Kolomoiskis varētu būt zaudējis Ukrainas pilsonību. Jāpiebilst, ka Kolomoiskim ir arī Izraēlas un Kipras pase. 2021. gadā Kolomoiskim tika piemērotas ASV sankcijas par "korupciju, kas grauj likuma varu un Ukrainas sabiedrības ticību savas valdības demokrātiskajām institūcijām".

Ukrainā pēdējā laikā ir pastiprinājušies centieni apkarot korupciju. Zelenskis augustā atlaida visus reģionālos kara komisārus, šo lēmumu pamatojot ar korupcijas gadījumiem iesaukšanas punktos. Zelenskis arī rosinājis pielīdzināt kara laika korupciju valsts nodevībai. Ukrainas Aizsardzības ministriju šogad satricinājuši vairāki iepirkumu skandāli, savukārt Tieslietu ministrija cenšas panākt aizbēgušo korumpēto amatpersonu izdošanu atpakaļ Ukrainai. Ukrainas tieslietu ministrs Deniss Maļuska atzinis, ka ir grūti panākt aizbēgušo amatpersonu izdošanu, jo to juristi spēj izmantot Eiropas tiesu sistēmu un kara stāvokli, lai argumentētu, ka izdošana šādos apstākļos ir "ārkārtīgi bīstama". "Tādēļ vairumā gadījumu mūsu ārvalstu partneri diemžēl atsaka izdošanu," norādīja ministrs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.