Sēžoties pie auto stūres, skaidra redze un spēja ātri reaģēt uz apkārt notiekošo ir vieni no svarīgākajiem faktoriem. Ja redzes pārbaudes laikā tiek konstatēts, ka, vadot automašīnu, nepieciešamas brilles, tās obligāti ir jālieto.
Raksta turpinājumā noskaidro, kā izvēlēties piemērotākās brilles autovadītājiem un ko ir svarīgi zināt par spēkrata drošu vadīšanu diennakts tumšajā laikā!
Miopija – strauji progresējoša visā pasaulē
Kā liecina Pasaules Ekonomikas foruma veiktā pētījuma rezultāti – tiek lēsts, ka līdz 2050. gadam aptuveni pusei jeb 49,8 % pasaules iedzīvotāju būs nepieciešamas brilles miopijas jeb tuvredzības koriģēšanai. Tas ir saistīts gan ar ģenētiskajiem faktoriem, gan dzīvesveidu – pārmērīgu viedierīču lietošanu un izteiktu redzes slodzi tuvumā. Taču brilles autovadīšanai var būt nepieciešamas ne tikai tad, ja ir diagnosticēta tuvredzība. Arī tālredzības un astigmātisma gadījumā nereti tiek nozīmēta briļļu lietošana auto vadīšanai.
Brilles ir efektīvs redzes korekcijas līdzeklis, kas sniedz iespēju pilnvērtīgi izmantot redzes maņas ieguvumus. Kādam tās nepieciešamas ikdienā, bet citam, veicot kādas noteiktas darbības, piemēram, lasot sīku tekstu telefonā vai vadot automašīnu. Pierādīts, ka aptuveni 90% no cilvēka reakcijas ātruma tiešā mērā ir saistīts ar redzi. Respektīvi, jo sliktāka redze, jo lēnāk spējam reaģēt situācijās, kurās nepieciešama operatīva lēmumu pieņemšana.
Auto vadīšana samazinātas redzamības apstākļos
Īpaši rudenī un ziemā, kad dienas gaismas ir daudz mazāk, nākas samierināties ar auto vadīšanu krēslas stundā vai tumsā. Ja kādu iemeslu dēļ autovadītājs izvēlas nevilkt nepieciešamās brilles, tiek apdraudēta ne tikai paša, bet arī līdzcilvēku drošība un pat dzīvība. Pie tam diennakts tumšajā laikā redze var vēl vairāk pasliktināties, un tas ir saistīts ar vairākiem faktoriem:
samazināta kontrasta jutība: lai skaidri uztvertu attēlu un objektus, tumsā nepieciešama labāka kontrasta redze. Tuvredzība, tālredzība un astigmātisms var pasliktināt šo kontrasta uztveri, tāpēc brilles vai kontaktlēcas ir vitāli nepieciešamas;
paplašinātas acs zīlītes: lai acī varētu iekļūt vairāk gaismas un mēs redzētu labāk, tumsā vai krēslas apstākļos acs zīlītes paplašinās. Savukārt tas var radīt lielāku aberāciju jeb attēla kropļojumu ietekmi, kas šķietami vēl vairāk pasliktina redzamību.
izteiktāks gaismas avotu atspīdums: tādi gaismas avoti kā, piemēram, ielu apgaismojums vai automašīnu lukturi, var radīt izteiktu atspīdumu un izkliedēt gaismu.