Overcast 20.3 °C
S. 15.09
Gunvaldis, Gunvaris, Sandra, Sondra
Uzskatos polarizētā britu sabiedrība pēdējās nedēļās regulāri rīko protestus.
Uzskatos polarizētā britu sabiedrība pēdējās nedēļās regulāri rīko protestus.
Foto: EPA/Scanpix

Apvienotās Karalistes (AK) medijos tiek runāts par "galēji labējiem bandītiem", plašajā protestu virknē vainojot arī sociālos medijus, taču – vai tiešām kāds tic, ka tik plašus grautiņus visā valstī iespējams izraisīt, pateicoties dažiem provokatoriem?

Reklāma

Tikmēr daudzi novērojuši, ka pastiprināta uzmanība, tostarp no mediju puses, tiek vērsta tieši pret vienu no protestējošām pusēm – tiem, kas vēršas pret nekontrolētu migrāciju. Liela daļa britu sabiedrības ir sašutusi, ka jebkādi protesti pret neierobežoto migrāciju un pat pavisam nevainīgi izteikumi par nepieciešamību to kontrolēt tiek nekavējoties nodēvēti par "galēji labējiem". Daudziem radies iespaids, ka situāciju objektīvi komentēt baidās arī britu mediji, pieņemot, ka arī šajā gadījumā varētu sekot sankcijas un sodi.

Realitāte tomēr ir tāda, ka grautiņus rīko ne tikai "galēji labējie", bet arī "otra puse", kas sevi dēvē par protestētājiem pret rasismu un fašismu, un kuru arsenālā neiztrūkstošs atribūts ir arī Palestīnas karogs. Novērots, ka arī šajos protestos mēdz sadegt pa kādam autobusam un policijas mašīnai, taču policisti cieš mazāk, jo dažkārt nemaz neiet tuvumā, pat par spīti rezidentu lūgumiem palīdzēt.

Saskata atšķirīgu attieksmi

Daudzi galēji labējo grautiņu dalībnieki nupat kā saņēmuši bargus cietumsodus pat vairāku gadu garumā, ieskaitot 28 gadus veco "dīvāna huligānu" Džordanu Palouru, kurš lauztas potītes dēļ protestos piedalīties nevarēja, tādēļ "Facebook" rakstīja, ka "katra vīra un viņa suņa pienākums (britu teiciens, kas nozīmē, ka jāpiedalās visiem. – Aut.) ir piedalīties grautiņā hotelī "Britānija"", par ko viņam tagad draud 12 mēnešu ieslodzījums.

Tikmēr uzbrucēju pūlis maskās, kas Birmingemā grupveidā pie krodziņa atspārdīja Šonu Makdonagu, nav tikuši identicifēti, saucot viņus par "maskētu bandu". Krodziņam tika izsisti logi, jo kāds bija pateicis, ka tur tiekoties EDL, "English Defence League" (galēji labēja organizācija. – Aut.).

7. augustā tika plaši ziņots par "vairāk nekā 100" protestu vietām, tās izziņojot arī "pretrasisma" vietnēs ar precīzu laiku un vietu, aicinot cilvēkus nākt, lai "pretotos rasistiem", 

tāpat tika mobilizēti 6000 policistu visā valstī. Galu galā "galēji labējos" tur nemaz nemanīja, britu medijiem apgalvojot, ka tie esot pārspēti skaitā. Savukārt otras puses dalībnieki atstāja visai organizētu iespaidu kaut vai tādēļ, ka dažādās valsts vietās demonstrēja vienādus printētus pretrasisma lozungus. Daudzi britu sabiedrībā joprojām uzdod jautājumu, kādēļ vieniem protestētājiem ir atļauts ierasties ar aizsegtu seju un īpašās bruņu vestēs, kas aizsargā pret uzbrukumu ar nazi, bet citiem par to pašu tiek draudēts ar arestu.

Traģēdija bērnu deju studijā

Šaušalīgā slepkavība, kas ir formālais nemieru iemesls, ir apvīta dažādiem mītiem. Britu medijos ir parādījušies mājieni, ka to savā labā situācijas destabilizācijai varētu būt izmantojuši ar Krieviju saistīti sociālo tīklu konti, izplatot dezinformāciju un mudinot uz grautiņiem. 

Taču konkrēti pierādījumi šādām darbībām vēl līdz šim nav publiskoti, līdz ar to pašlaik iespējamā saistība ar Krievijas ietekmi būtu jāuzskata vienīgi par minējumiem.

Kas līdz šim zināms par pašu atgadījumu?

Soutporta ar 95 tūkstošiem iedzīvotāju ir mierīga piejūras pilsētiņa, kas dibināta 1792. gadā un atrodas netālu no Liverpūles. Soutporta vilina tūristus ar Viktorijas laika arhitektūru, pludmalēm, ģimenēm draudzīgām atrakcijām, dažnedažādiem festivāliem un koncertiem visa gada garumā, tiek īpaši slavēti daudzie restorāni un krodziņi, kas esot paradīze gardēžiem.

Reklāma
Reklāma

Taču šī gada 29. jūlija pusdienlaikā pilsētiņas mieru pārtrauca 17 gadus vecais Aksels Muganva Radakubana, nodurot trīs sešus, septiņus un deviņus gadus vecas meitenītes, ievainojot vēl astoņus bērnus un divus pieaugušos, kuri centās iejaukties un bērnus aizstāvēt. Traģēdija notika deju nodarbībā ar Teilores Sviftas ievirzi "Taylor Swift Yoga and Dance Workshop", kas domāta 7–11 gadus veciem bērniem, kur Radakubana, bruņots ar virtuves nazi, ienāca telpās un sāka uzbrukt bērniem citam pēc cita.

Redzot ievainotu sievieti kliedzam: "Viņš slepkavo bērnus tur, augšā!" palīgā steidzās logu mazgātājs Džoels Verite, taču, ieraugot kāpņu augšgalā stāvot puisi ar nazi, neiejaucās. Tikmēr jau citi izsauca policiju, aculieciniekam Kolinam Perijam aprakstot notikuma vietu kā skatu no šausmu filmas: 

"Tas bija gluži kā Amerikā, bet nekādā gadījumā ne šeit, saulainajā Soutportā!" 

Kopā ar kolēģi un kaimiņiem viņš palīdzēja iznest uzbrukuma upurus.

Uzbrucējs dzimis Velsā

Tā kā uzbrucējam vēl ir tikai 17 gadi, viņa identitāte sākotnēji netika atklāta, kas arī radīja visdažādākās baumas, minot, ka viņš ir patvēruma meklētājs, kas pagājušajā gadā ieradies nelegāli, gumijas laivā šķērsojot Lamanšu. Tomēr vēlāk tika precizēts, ka Radakubana dzimis Kārdifā Velsā, viņa vecāki gan savulaik ieceļojuši no Ruandas.

Ierasts, ka noziedznieku, kuri jaunāki par 18 gadiem, vārdi publiski netiek paziņoti, tas notiek tikai smagu noziegumu gadījumos vai tad, kad to prasa sabiedrības intereses. 

Šajā gadījumā bija nolemts vainīgo neidentificēt, tas tika izdarīts dažas dienas vēlāk, 1. augustā, jo jau bija sākušies nemieri, notikušajā kļūdaini vainojot musulmaņu kopienu. 

Jāpiebilst, ka nav zināms, ka Radakubanam būtu bijusi jebkāda saistība ar islāmu.

Zināms, ka ģimene Soutportā dzīvojusi jau kādu laiku, Radakubanam ticis diagnosticēts autisms, bet kaimiņi viņu raksturo kā jaunieti, kurš nelabprāt kontaktējas, ir kautrīgs, kluss un introverts. "Tas ir milzīgs šoks. Viņš parasti nāca no skolas dziedot, taču citādi nekad negāja ārā, mēs viņu neredzējām. Vairāku gadu laikā pat nebija iespējams parunāties, tik vien kā sveicinājāmies." Tāpat kaimiņi zina stāstīt, ka Radakubanas ģimene aktīvi darbojās vietējā baznīcā, raksturojot puisi kā "klusu baznīcas kora zēnu". Viņš darbojās arī skolas teātra trupā, kā arī tēva uzraudzībā trenējās karatē.

Izrādās, ka Radakubana 11 gadu vecumā ir filmējies reklāmā, aicinot skatītājus ziedot BBC "Children in Need", kas atbalsta dažādus labdarības projektus bērniem. Reklāma gan tagad ir pazudusi no visām platformām, un bērnu talantu aģentūra "Ology", ar kuras gādību savulaik Radakubana ticis pie lomas, nav atsaukusies aicinājumam komentēt.

Aculiecinieki stāsta, ka Radakubana tiesas zālē sēdējis, pilnībā aizsedzis seju, šūpojoties krēslā no vienas puses uz otru. 

Fotografēt un filmēt Apvienotās Karalistes tiesās ir stingri aizliegts, tādēļ pieejami tikai zīmējumi un klātesošo stāsti.

Kā jau ierasts AK, pirmajā tiesas sēdē tiek apstiprināts tikai vārds un uzvārds, un tiek nolikts datums tiesai, šajā gadījumā – 25. oktobris. Uzbrukuma motīvs joprojām nav zināms, arī policija to nav atklājusi. Pusaudzis paliks apcietinājumā jauniešu aizturēšanas centrā līdz pat 25. oktobrim.

Kūdīšana vai problēmas ignorēšana?

Pēc Radakubanas uzbrukuma pagājušajā pirmdienā sociālajos tīklos izplatījās baumas, uzbrukumā vainojot musulmaņus, tādējādi 200–300 protestētāju jau dienu pēc slepkavības devās ielās, metot akmeņus un ķieģeļus, pat atkritumu tvertnes uz vietējo mošeju. Tika ievainoti vairāk nekā 80 policistu, vairāki policijas suņi, vardarbībai izplatoties uz citiem AK reģioniem, grautiņiem kļūstot par ikdienas parādību.

"Nepaziņojot visas notikušā detaļas, tiek atļauts brīvi izplatīt dezinformāciju pilnīgā vakuumā. Lai arī piekrītu, ka tas ir neparasti, ņemot vērā viņa vecumu, jo viņš paliks 18 gadus vecs pēc sešām dienām, esmu nolēmis neizdot rīkojumu, kas pamatojas uz 45. paragrāfu (domāts likums, ar kuru tiesa var aizliegt publicēt informāciju par 18 gadus nesasniegušu liecinieku vai noziedznieku. – Aut.)," saka tiesnesis Endrū Menarijs, piebilstot, ka vainīgā vārda neatklāšana līdz pat 18 gadu sasniegšanai dotu papildu iemeslus jaunu grautiņu rīkošanai.

"Tas ir koordinēts, tas tiek darīts speciāli," ir pārliecināts jaunais britu premjerministrs sers Kīrs Stārmers, "tas nav vienkārši protests, kas pārvērties vardarbībā. Tā ir indivīdu grupa, kuri ir absolūti tendēti uz vardarbību." 

Viņš arī ir brīdinājis sociālo mediju kompānijas, ka viņu pienākums ir ievērot likumu, apkarojot dezinformāciju. "Arī tas ir noziegums, tas notiek jūsu vietnēs."

Taču teiktais nav palicis bez atbildes, "X" (iepriekš – "Twitter") īpašniekam Īlonam Maskam vainojot britu policiju "two tier policing", kas pēdējā laikā ir bieži lietots termins britu politikā un nozīmē kārtības uzturēšanu, nevēršoties ar vienādu likuma spēku pret visām sabiedrības grupām. Masks, kurš nereti izceļas ar odioziem izteicieniem un rīcību, vēl pielējis eļļu ugunī, apgalvojot, ka "pilsoņu karš Apvienotajā Karalistē ir neizbēgams".

Lai nu kā, pēdējā laika notikumi ir polarizējuši britu sabiedrību, tādēļ arvien biežāk tiek piesaukti sešdesmitajos gados aizsāktie asiņainie konflikti Ziemeļīrijā, brīdinot, ka problēmu paslaucīšana zem tepiķa var novest pie ļoti bēdīgām sekām.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.
Reklāma
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma