Apvienotās Karalistes (AK) medijos tiek runāts par "galēji labējiem bandītiem", plašajā protestu virknē vainojot arī sociālos medijus, taču – vai tiešām kāds tic, ka tik plašus grautiņus visā valstī iespējams izraisīt, pateicoties dažiem provokatoriem?
Tikmēr daudzi novērojuši, ka pastiprināta uzmanība, tostarp no mediju puses, tiek vērsta tieši pret vienu no protestējošām pusēm – tiem, kas vēršas pret nekontrolētu migrāciju. Liela daļa britu sabiedrības ir sašutusi, ka jebkādi protesti pret neierobežoto migrāciju un pat pavisam nevainīgi izteikumi par nepieciešamību to kontrolēt tiek nekavējoties nodēvēti par "galēji labējiem". Daudziem radies iespaids, ka situāciju objektīvi komentēt baidās arī britu mediji, pieņemot, ka arī šajā gadījumā varētu sekot sankcijas un sodi.
Realitāte tomēr ir tāda, ka grautiņus rīko ne tikai "galēji labējie", bet arī "otra puse", kas sevi dēvē par protestētājiem pret rasismu un fašismu, un kuru arsenālā neiztrūkstošs atribūts ir arī Palestīnas karogs. Novērots, ka arī šajos protestos mēdz sadegt pa kādam autobusam un policijas mašīnai, taču policisti cieš mazāk, jo dažkārt nemaz neiet tuvumā, pat par spīti rezidentu lūgumiem palīdzēt.
Saskata atšķirīgu attieksmi
Daudzi galēji labējo grautiņu dalībnieki nupat kā saņēmuši bargus cietumsodus pat vairāku gadu garumā, ieskaitot 28 gadus veco "dīvāna huligānu" Džordanu Palouru, kurš lauztas potītes dēļ protestos piedalīties nevarēja, tādēļ "Facebook" rakstīja, ka "katra vīra un viņa suņa pienākums (britu teiciens, kas nozīmē, ka jāpiedalās visiem. – Aut.) ir piedalīties grautiņā hotelī "Britānija"", par ko viņam tagad draud 12 mēnešu ieslodzījums.
Tikmēr uzbrucēju pūlis maskās, kas Birmingemā grupveidā pie krodziņa atspārdīja Šonu Makdonagu, nav tikuši identicifēti, saucot viņus par "maskētu bandu". Krodziņam tika izsisti logi, jo kāds bija pateicis, ka tur tiekoties EDL, "English Defence League" (galēji labēja organizācija. – Aut.).
7. augustā tika plaši ziņots par "vairāk nekā 100" protestu vietām, tās izziņojot arī "pretrasisma" vietnēs ar precīzu laiku un vietu, aicinot cilvēkus nākt, lai "pretotos rasistiem",
tāpat tika mobilizēti 6000 policistu visā valstī. Galu galā "galēji labējos" tur nemaz nemanīja, britu medijiem apgalvojot, ka tie esot pārspēti skaitā. Savukārt otras puses dalībnieki atstāja visai organizētu iespaidu kaut vai tādēļ, ka dažādās valsts vietās demonstrēja vienādus printētus pretrasisma lozungus. Daudzi britu sabiedrībā joprojām uzdod jautājumu, kādēļ vieniem protestētājiem ir atļauts ierasties ar aizsegtu seju un īpašās bruņu vestēs, kas aizsargā pret uzbrukumu ar nazi, bet citiem par to pašu tiek draudēts ar arestu.
Traģēdija bērnu deju studijā
Šaušalīgā slepkavība, kas ir formālais nemieru iemesls, ir apvīta dažādiem mītiem. Britu medijos ir parādījušies mājieni, ka to savā labā situācijas destabilizācijai varētu būt izmantojuši ar Krieviju saistīti sociālo tīklu konti, izplatot dezinformāciju un mudinot uz grautiņiem.
Taču konkrēti pierādījumi šādām darbībām vēl līdz šim nav publiskoti, līdz ar to pašlaik iespējamā saistība ar Krievijas ietekmi būtu jāuzskata vienīgi par minējumiem.
Kas līdz šim zināms par pašu atgadījumu?
Soutporta ar 95 tūkstošiem iedzīvotāju ir mierīga piejūras pilsētiņa, kas dibināta 1792. gadā un atrodas netālu no Liverpūles. Soutporta vilina tūristus ar Viktorijas laika arhitektūru, pludmalēm, ģimenēm draudzīgām atrakcijām, dažnedažādiem festivāliem un koncertiem visa gada garumā, tiek īpaši slavēti daudzie restorāni un krodziņi, kas esot paradīze gardēžiem.