Vai tiešām rumāņi futbola spēles laikā skandējuši Putina vārdu, lai pazemotu savas komandas pretinieces Ukrainas atbalstītājus? Šādu iespaidu dažādos soctīklos nesen centās radīt vairāki anonīmi konti, kā apliecinājumu izmantojot īpaši samontētu viltotu video.

Reklāma

No visām Ukrainas kaimiņvalstīm tieši Rumāniju varētu uzskatīt par uzticamāko partneri – gan valdības, gan sabiedrības līmenī. Kamēr Ungārijas un Slovākijas politikā iezīmējas atklāti promaskaviskas vēsmas, savukārt Varšavas stingro atbalstu Kijivai kādā brīdī aizēnoja poļu zemnieku protesti pret Ukrainas graudu importu, par Rumānijas nostāju nekādu šaubu nav bijis. Piemēram, aizvadītajā nedēļā Rumānija paziņoja, ka nosūtīs Ukrainai pretgaisa aizsardzības sistēmu "Patriot", kas tiek vērtēts kā ļoti dāsns žests. 

Rumānija ir viena no tām Eiropas valstīm, kas ļoti tieši izjūt Krievijas draudus, apzinoties, ka par potenciālu nākamo Putina agresijas mērķi var kļūt Moldova, ar kuru Rumāniju saista gan vēsturisks sentiments, gan ļoti ciešas attiecības un (pašlaik gan vairāk teorētiska) ideja par apvienošanos kaut kad nākotnē. Tiek lēsts, ka apmēram ceturtdaļai moldāvu pašlaik jau ir Rumānijas pilsonība.

Video soctīklā "X" bija ievietojis kāds anonīms lietotājs ar segvārdu "MyLordBebo". Ironiski, ka viņš pats sevi profilā piesaka kā cīnītāju pret viltus ziņām.

Gan Rumānijas, gan Ukrainas futbola izlases pašlaik piedalās Vācijā notiekošajā Eiropas futbola čempionāta finālturnīrā, kas abu valstu sporta dzīvē ir ļoti svarīgs notikums. Komandas spēlē vienā grupā un 17. jūnijā aizvadīja savstarpēju spēli, kurā rumāņi uzvarēja ar rezultātu 3:0. Drīz pēc tam sociālajā tīklā "X" parādījās video, kurā redzams un dzirdams, ka Rumānijas līdzjutēji tribīnēs it kā skandē "Putin, Putin...". Video bija ievietojis kāds anonīms lietotājs ar segvārdu "MyLordBebo", kuram ir vairāk nekā 406 tūkstoši sekotāju (lielu daļu gan, iespējams, veido tā sauktie boti jeb robotprogrammas, kas internetā imitē cilvēka uzvedību). Ironiski, ka viņš pats sevi profilā piesaka kā cīnītāju pret viltus ziņām ("Anti fake news"). Vēlāk šis pats video parādījās arī sociālajos tīklos "TikTok" un "Facebook", kur to tāpat izplatīja dažādi anonīmi konti ne vien angļu, bet arī krievu, vācu, ķīniešu, arābu un citās valodās. Lai gan daudzi soctīklu lietotāji apstrīdēja video patiesumu, jādomā, ka kopumā tie sasniedza diezgan plašu auditoriju.

Tiem, kas seko līdzi futbola fanu kustībai, saskatīt šajā video viltojumu ir vienkāršāk. Putina vārds pēdējos gados skan daudzos stadionos, taču nevis kā jūsmīgs sauklis, bet gan kā nosodījums un izsmiekls. Runa ir par dziesmu "Putin – huilo" (ukrainiski "Путiн – хуйло"), ko 2014. gada martā, protestējot pret Krimas sagrābšanu, gājiena laikā sāka dziedāt Harkivas futbola kluba "Metalist" fani. Tā ātri kļuva populāra visā Ukrainā, bet vēlāk arī citās valstīs. Tas vairākkārt skanējis arī "Skonto" stadionā Rīgā Latvijas futbola izlases spēļu laikā. Daudzi ukraiņu mūziķi meldiņu ir izmantojuši savās kompozīcijās, un "Putin – huilo" ir izveidots savs šķirklis gan "Wikipedia", gan vairākās citās interneta vārdnīcās. Skatoties interneta soctīklos izplatīto video no Eiropas čempionāta spēles, uzreiz skaidrs, ka arī te dzirdama tā pati Putinu izsmejošā dziesma, taču kāds pacenties pārveidot audio, izgriežot aizskarošos vārdus.

Tomēr, kā vēsta vācu medijs "DW", 17. jūnijā stadionā vispār neesot skanējis nekas saistībā ar Putinu, kas nozīmē, ka oriģinālais audio fragments ņemts no kādas citas spēles. "DW" par to pārliecinājies, aptaujājot vairākus cilvēkus, kas sēdējuši šajā stadiona sektorā un pat redzami video, bet noliedz, ka fani tobrīd būtu izklieguši kaut ko citu, kā vien savas komandas atbalstam veltītus saukļus. Vācu medijs izpētījis aptuveno laiku, kad uzņemts video un secinājis, ka tas ir brīdis, kad Rumānijas atbalstītāji priecājas par pirmo vārtu guvumu, tātad nekādus Putinam veltītus saukļus tobrīd neviens nekliedza. Cits vācu izdevums "Bild" norāda, ka Rumānijas līdzjutēji esot bijuši ļoti draudzīgi pret Ukrainas faniem. "Apmēram 40 000 rumāņu fanu jau pašā sākumā sāka skaļi skandēt "Ukraina", izrādot solidaritāti savai kaimiņvalstij. Tas bija aizkustinoši!" raksta izdevums.

Eiropas Savienības finansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.