Neiztur kritiku mājieni par pārtikušu, dzīves dārdzības nesarežģītu ikdienu Lukašenko diktatūras paspārnē. Statistika liecina, ka Latvijas tūristu skaits uz Baltkrieviju samazinās, tomēr nerimst šo totalitāro valsti glorificējošu vēstījumu straume sociālajos tīklos. Cita starpā tiek cildināta galvu reibinoša sortimenta dažādība veikalos un, protams, pievilcīgās cenas.
Ar videosižetiem, kas idealizē Baltkrieviju, dāsni dalās arī latviešu auditorija. Nereti šie sižeti pavisam tiešā veidā pretstata "lielisko dzīvi Baltkrievijā" Latvijas ikdienai, atkārtojot Kremļa iecienīto propagandu par Latviju kā neizdevušos valsti.
Tā ar kādu platformā "Tik-Tok" ievietotu video, kur miglainā attēlā skatāmi gari plaukti ar dažādām desām, jau citā sociālo tīklu platformā "Facebook" dalījies Arnis, rakstīdams: "Tagad es zinu, kāpēc žogu vajag." Tikmēr komentētājs video, kas titrēts ar saukli "Latvija bankrots", krieviski stāsta: "…es nevaru nomierināties.
Kādreiz kliedza, ka, ja mēs būsim Eiropas Savienībā, tad mums būs 100 desu šķirnes, bet 100 šķirnes es redzu tikai šeit Baltkrievijā – mēs pat blakus tādām nekad neesam stāvējuši…"
Vispirms jāteic, ka valstī, kuras ekonomiku diktē nevis tirgus likumi (piemēram, pieprasījumam atbilstošs piedāvājums), bet lielā mērā – autoritāra valsts vadītāja lēmumi, noteikti ir iespējams skatīt daudz un dažādus paraugdemonstrējumus, kas nekādi neliecina par tirgus un dzīves līmeņa situāciju kopumā.
Tie paši brīvā tirgus likumi, kas konkurences rezultātā ietekmē cenas un padara teju neiespējamu ilglaicīgu deficītu, Baltkrievijā ir deformēti, jo Lukašenko režīms var iejaukties procesos, kad un kā vien vēlas. 2022. gada rudenī, kad daudzās valstīs plaši plosījās inflācija, ziņu aģentūras vēstīja arī par Baltkrieviju. 6. oktobrī Lukašenko amatpersonu sanāksmē pavēlēja: "Ar sesto datumu (oktobri) tiek aizliegts jebkāds cenu pieaugums. Aizliegts! Ar šodienu. Nevis ar rītdienu, bet ar šodienu. Lai diennakts laikā neuzskrūvētu cenas." Lukašenko preses dienestam tuvais "Telegram" kanāls "Pul Pervogo" savukārt vēstīja, ka tiem, kas nepakļausies cenu diktātam, draud bargi sodi "par pārkāpumu – ģenerālprokuratūras un VDK atbildība – aizturēšanas un krimināllietas. Atbildība visā vertikālē".
Dažiem tas varētu šķist pazīstami – īpaši draudi ar sodiem. Tieši tā: saimniekošana PSRS satrunējušāko tradīciju garā.
Un tomēr – kas gan latvietim varētu šķist Baltkrievijā pievilcīgs?
Patīk lētā medicīna
"Latvijas Avīzei" izdevās parunāt ar diviem relatīvi neseniem Baltkrievijas apmeklētājiem – rīdzinieku Andri, kurš kaimiņvalsti apmeklē katru gadu, lai apciemotu radus, un Zemgalē dzīvojošo Ilmāru, kas bijis Baltkrievijā dažus mēnešus pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā – 2022. gada maijā. Andris, kura zināšanas par Baltkrieviju daudzkārtējo apmeklējumu dēļ šķiet pilnīgākas, stāsta, ka, viņaprāt, Aleksandra Lukašenko vadībā šī valsts notur tādu dzīves un sociālo labumu līmeni, kas šķiet simpātisks nabadzīgākajai iedzīvotāju daļai, kas arī ir Lukašenko atbalstītāju vairākums. "Baltkrievija nepieļauj sabiedrības noslāņošanos un bagātu cilvēku tur ir salīdzinoši maz. Vienlaikus pensijas un bērnu pabalsti Baltkrievijā, ja salīdzina ar vidējām algām, ir salīdzinoši lielāki, medicīna, zāles un izglītība – daļa bezmaksas, bet daļa krietni lētāki nekā Latvijā," stāsta Andris. "Manuprāt, tieši salīdzinoši lētā medicīna un zāles ir viens no svarīgākajiem Baltkrievijas apmeklējuma iemesliem Latvijas iedzīvotājiem, daudzi tur brauc ārstēt zobus un veikt citas manipulācijas, kas izmaksā krietni lētāk nekā Latvijā.
Arī pats esmu tur tīrījis zobu kanālus un plombējis zobus par apmēram trīs reizes zemāku cenu nekā Latvijā. Tas gan nenozīmē, ka pašiem baltkrieviem šīs cenas šķiet zemas," saka Andris.
Taču attiecībā uz pārtikas cenām un sabiedrisko ēdināšanu pēdējos desmit – piecpadsmit gados gan notikušas būtiskas izmaiņas. "Vēl lata laikos Baltkrievijā varēja justies kā bagātnieks – ieiet restorānā un par kādiem trim četriem latiem piekraut pilnu galdu ar ēdienu. Tagad tas tā vairs ne tuvu nav, lai gan sabiedriskā ēdināšana Baltkrievijā joprojām ir lētāka nekā Latvijā. Arī pārtikas cenas Baltkrievijā vietējiem ražojumiem ir zemākas nekā Latvijā, taču viss, kas importēts ne no Krievijas, būs vairākas reizes dārgāks nekā Latvijā. Man garšo baltkrievu desas," smaida Andris. Gan Andris, gan Ilmārs atzīmē Baltkrievijas labo ceļu kvalitāti, vides tīrību un sakoptību, plašo celtniecību Minskā un arī mazākās pilsētās.
Vienlaikus pagājušajā desmitgadē uzceltais milzīgais Ķīnas loģistikas un industriālais centrs "Lielais akmens", kam bija jākļūst par Ķīnas eksporta uz Eiropu balstu, sankciju dēļ stāv pilnīgi tukšs.
"Ir ļoti dīvaina sajūta, braucot cauri faktiski veselai uzbūvētai pilsētai, kas izveidota ap šo kompleksu, bet tur neviena nav. Patiešām spocīgi," atzīmē Ilmārs.