Donalds Tramps vakar Vašingtonā deva prezidenta zvērestu un kļuva par ASV 47. prezidentu, amatā nomainot demokrātu Džo Baidenu. Amatā stājies arī jaunais viceprezidents Džeimss Deivids Venss. Republikānis Tramps bija arī Savienoto Valstu 45. prezidents.
Laikapstākļu dēļ prezidenta inaugurācija netika rīkota ārā. ASV galvaspilsētu pēdējās dienās ir pārņēmis sals, tāpēc Trampa inaugurācija notika Kapitolija telpās, lai arī parasti zvērestu prezidenti dod uz Kapitolija kāpnēm, kur notiekošo svinīgo pasākumu vēro līdzās Nacionālajā alejā sapulcējušies interesentu tūkstoši. Iepriekšējo reizi prezidenta inaugurācija telpās notika 1985. gadā, kad amatā uz otro termiņu stājās Ronalds Reigans. Arī tolaik šādu soli spert lika ārkārtīgi zema gaisa temperatūra. Apskatnieki atgādina, ka ASV politiķiem nevajadzētu vieglprātīgi izturēties pret ilgstošu uzturēšanos lielā salā. Tiek uzskatīts, ka ASV prezidenta Viljama Henrija Harisona pāragro nāvi 1841. gadā izraisīja tieši saaukstēšanās inaugurācijas laikā.
Bezprecedenta notikums
Septiņdesmit astoņus gadus vecā Trampa politiskā atgriešanās ir ASV vēsturē teju bezprecedenta notikums, vērtē ASV mediji. Pirms četriem gadiem viņš zaudēja Baidenam cīņā par pārvēlēšanu uz otro termiņu.
Tramps neatzina zaudējumu vēlēšanās un mēģināja palikt pie varas, kā rezultātā viņa atbalstītāji 2021. gada janvārī iebruka Kapitolijā, lai nepieļautu vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu.
Neskatoties uz šiem notikumiem, Trampam tomēr izdevās saglabāt kontroli pār Republikāņu partiju, kas ļāva atkārtoti iegūt partijas nomināciju prezidenta vēlēšanām. Trampa ceļu uz otro termiņu neapturēja arī atentāta mēģinājumi un problēmas ar likumu. Pērnā gada prezidenta vēlēšanās Trampam izdevās izmantot amerikāņu neapmierinātību ar nelegālo imigrantu pieplūdumu un inflācijas kāpumu un pārspēt tā brīža viceprezidenti Kamalu Harisu, kura pēc Baidena lēmuma izstāties no cīņas par Balto namu bija kļuvusi par demokrātu kandidāti.
Miljardieri apmeklē inaugurāciju
Atšķirībā no 2017. gada janvāra šoreiz Tramps Baltajā namā ierodas ar lielu politiskās pieredzes bagāžu, norāda aģentūra "Associated Press". Prezidents labāk saprot, kā darbojas federālās valdības birokrātija un kā likt tai darboties viņam pa prātam. Tramps savam kabinetam izraudzījies cilvēkus, kas viņam bijuši lojāli, lai arī par vairāku šo personu piemērotību amatam Senātā pašlaik notiek enerģiskas diskusijas.
Tramps pirms stāšanās amatā ir solījis strauji īstenot savu darbakārtību, un viņam pēdējā laikā ir pieslējušies redzami ASV biznesa un tehnoloģiju līderi, kuri apzinās, ka viņu interesēm ir vajadzīgs labvēlīgi noskaņots prezidents. Ne velti Trampa inaugurāciju vēroja gan viņa pēdējā laika uzticams atbalstītājs Īlons Masks, gan tehnoloģiju kompānijas "Meta" vadītājs Marks Zakerbergs, gan interneta tirdzniecības uzņēmuma "Amazon" dibinātājs Džefs Beizoss, kā arī citi vadoši biznesa līderi.
Trampa inaugurāciju apmeklēja arī visi bijušie dzīvie ASV prezidenti – Bils Klintons, Džordžs Bušs un Baraks Obama. Ieradies bija arī pašreizējais prezidents Baidens.
Jāpiebilst, ka pirms četriem gadiem Tramps Baidena inaugurāciju ar savu klātbūtni nepagodināja.
Uz ASV prezidenta inaugurācijas ceremoniju parasti citu valstu līderi netiek aicināti, tomēr Tramps šo tradīciju izlēma lauzt. Lai arī Trampa aicinātais Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins nav ieradies, Trampa inaugurāciju vēroja Ķīnas viceprezidents Haņs Džens. Uz Trampa inaugurāciju aicināti arī daudzi labējā spārna politiķi, tostarp Argentīnas prezidents Havjers Milejs un Itālijas premjerministre Džordža Meloni. Uz svinīgo pasākumu ieradās arī kanādiešu hokeja leģenda Veins Greckis.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.