NATO sabiedrotie ir sākuši solīto iznīcinātāju F-16 nodošanu Ukrainai, lai stiprinātu aizsardzību pret Krieviju, trešdien paziņoja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

Reklāma

Dānija un Nīderlande ir sākušas lidmašīnu nodošanu, bet Beļģija un Norvēģija ir apņēmušās nodrošināt vēl citas lidmašīnas, teikts Baltā nama paziņojumā.

"Šobrīd, kad mēs runājam, notiek iznīcinātāju F-16 nodošana no Dānijas, no Nīderlandes," Blinkens sacīja NATO 75. gadadienas samitā Vašingtonā.

"Šīs lidmašīnas šovasar lidos Ukrainas debesīs, lai nodrošinātu, ka Ukraina var turpināt efektīvi aizsargāties pret Krievijas agresiju," 

viņš teica.

Blinkens sacīja, ka lidmašīnu nodošanai vajadzētu būt signālam Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam.

F-16.

"Tas koncentrē Vladimira Putina prātu uz faktu, ka viņš nepārvarēs Ukrainu, viņš nepārvarēs mūs, un, ja viņš turpinās, kaitējums, kas tiks nodarīts Krievijai un tās interesēm, tikai padziļināsies," teica Blinkens.

"Ātrākais veids, kā panākt mieru, ir ar spēcīgu Ukrainu,"

piebilda Blinkens.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis nesen norādīja, ka Ukrainai nepieciešami 128 Rietumu iznīcinātāji, piemēram, F-16, lai Ukrainas spēki gaisā būtu līdzvērtīgi Krievijas.

Ukrainas ceļš neatgriezeniski ved uz NATO

Blinkens arī apliecinājis Ukrainai, ka tās ceļš neatgriezeniski ved uz pievienošanos NATO, bet tas būs iespējams tikai pēc kara beigām.

32 alianses dalībvalstis trešdien vienojās, ka Vašingtonā notiekošā NATO samita gala paziņojumā tiks apliecināts atbalsts Ukrainai "tās neatgriezeniskajā ceļā uz pilnīgu eiroatlantisko integrāciju, tostarp dalību NATO".

Deklarācijā arī tiks atkārtots, ka Ukraina saņems oficiālu uzaicinājumu pievienoties "tad, kad sabiedrotie tam piekritīs un būs izpildīti nosacījumi".

Nepastāvot reālām cerībām Ukrainai saņemt uzaicinājumu pievienoties NATO, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis centās panākt, lai NATO vismaz stingri garantētu, ka Ukraina varēs pievienoties militārajai aliansei nākotnē.

ASV un vairākas citas valstis iebilst pret Ukrainas dalību aliansē, kamēr turpinās karš ar Krieviju. Tās ir arī uzsvērušas, ka Ukrainai ir jāveic būtiski pasākumi, lai risinātu korupcijas problēmu, kā arī citas sistēmiskas reformas.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs uzsvēra, ka Ukraina tuvākajā laikā nepievienosies NATO. "Lai uzaicinātu jaunu sabiedroto, mums ir vajadzīga vienprātība. Visi sabiedrotie ir vienisprātis, ka Ukraina kļūs par dalībvalsti, bet ir pāragri runāt par to, kad tas notiks," žurnālistiem sacīja NATO ģenerālsekretārs.

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.