Beļģija līdz 2028. gadam piegādās Ukrainai 30 iznīcinātājus F-16, paredz otrdien Briselē parakstītais divpusējais līgums par ilgtermiņa sadarbību drošības jomā.

Reklāma

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis kopīgajā preses konferencē ar Beļģijas premjerministru Aleksandru de Kro norādīja, ka F-16 piegādāšana liecina par Beļģijas nelokāmu atbalstu Ukrainai.

Līgums, kas noslēgts uz desmit gadiem, paredz, ka Beļģija sniegs Ukrainai finansiālu atbalstu 977 miljonu eiro apmērā. Beļģijas premjerministrs preses konferencē sacīja, ka Beļģija darīs visu iespējamo, lai pirmos iznīcinātājus piegādātu Ukrainai jau šogad.

Jautāts, vai iznīcinātāji tiks piegādāti Ukrainai ar nosacījumiem, de Kro uzsvēra, ka iznīcinātāji paredzēti Ukrainas aizsardzības spēkiem izmantošanai Ukrainas teritorijā.

Zelenskis kritizēja nosacījumus militārajai palīdzībai, sevišķi citu valstu aizliegumus izmantot to piegādātos ieročus uzbrukumiem Krievijas teritorijā. Ukrainas prezidents uzsvēra, ka Ukraina nespēja atbildēt uz Krievijas uzbrukumiem no liela attāluma, jo Rietumu piegādātajiem ieročiem pievienoti šādi ierobežojumi.

"Es domāju, ka tas ir negodīgi, bet mēs, un tas ir fakts, nevaram riskēt ar savu partneru atbalstu," 

sacīja Zelenskis. Viņš aicināja sabiedrotos atcelt ierobežojumus, lai Ukraina varētu atbildēt Krievijai.

Ukrainas līgums ar Beļģiju arī paredz atbalstu Ukrainas ekonomikas atveseļošanai un atjaunošanai pēc kara.

Drošības līgums tika noslēgts, pamatojoties uz NATO līderu lēmumu, kas tika pieņemts pagājušā gada jūlijā samitā Lietuvas galvaspilsētā. Tur tika panākta vienošanās, ka atsevišķas dalībvalstis noslēgs divpusējus līgumus ar Ukrainu, lai garantētu Ukrainas ilgtermiņa drošību.

Lielbritānija, Vācija un Francija noslēdza vienošanās ar Kijivu janvārī un februārī. Savienotās Valstis un Ukraina vēl nav pabeigušas sarunas.

Zelenskis pirmdien parakstīja divpusēju vienošanos ar Spāniju, kas paredz vairāk nekā 1,1 miljardu eiro lielu palīdzību Ukrainai, tai skaitā raķetes, tankus un munīciju.

Nīderlande mudina sabiedrotos "Patriot" Ukrainai nokomplektēt kopīgi

Nīderlande aicina sabiedrotos kopīgiem spēkiem nokomplektēt Ukrainas vajadzībām vismaz vēl vienu pretgaisa aizsardzības sistēmu "Patriot" un piedāvā šim mērķim nodrošināt šīs sistēmas daļas, otrdien pavēstīja Nīderlandes aizsardzības ministre Kaisa Olongrēna.

"Mēs risinām sarunas ar pusēm par sistēmas "Patriot" nokomplektēšanu un ukraiņu ekipāžas apmācīšanu," Briselē pirms Eiropas Savienības (ES) aizsardzības ministru sanāksmes sacīja Olongrēna.

"Ar mūsu piedāvājumu un ja citas potenciālās partnervalstis varēs piegādāt detaļas un munīciju, mēs tuvākajā perspektīvā varēsim Ukrainai nodrošināt vismaz vēl vienu pilnu sistēmu," sacīja ministre.

Nīderlande cenšas panākt, lai sistēma Ukrainai tiktu nodrošināta iespējami ātrāk.

Rumānijas prezidents Klauss Johanniss nesen sacīja, ka Rumānijas sistēmas "Patriot" nodošana Ukrainai ir iespējama ar nosacījumu, ka netiks vājināta Rumānijas pretgaisa aizsardzība.

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.