Izraēlas pilna apjoma ofensīva Gazas joslas dienvidu pilsētā Rafahā var izraisīt anarhiju, bet grupējums "Hamās" likvidēts netiks, svētdien sacīja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens

Reklāma

Savukārt ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans telefonsarunā ar Izraēlas kolēģi Cahi Hanegbi uzsvēra Vašingtonas bažas saistībā ar ofensīvu.

"Salivans atkārtoti uzsvēra [ASV] prezidenta [Džo] Baidena jau ilgi nerimstošās bažas par plašas sauszemes militārās operācijas Rafahā iespējamajām sekām, kur patvērušies vairāk nekā miljons cilvēku," teikts Baltā nama paziņojumā par telefonsarunu.

Hanegbi "apstiprināja, ka Izraēla ņem vērā ASV bažas", teikts paziņojumā, plašāk šo tēmu neizvēršot.

Izraēla jau bombardējusi Rafahas austrumu daļas, un rezultātā bēgt bija spiesti 300 000 cilvēku.

ASV un citas valstis, arī augstas ANO amatpersonas, brīdinājušas, ka pilna apjoma uzbrukumam Rafahā var būt postošas sekas attiecībā uz bēgļiem, kas tur patvērušies no kaujām citos Gazas joslas apvidos un no kuriem daudzi dzīvo smagos apstākļos.

Izraēla apgalvo, ka cenšas nodrošināt, lai upuri civilistu vidū būtu minimāli.

ASV telekanāla CBS pārraidē "Face the Nation" vaicāts, vai ASV piekrīt Izraēlas premjerministra Bendžamina Netanjahu apgalvojumam, ka kopš kara sākuma Izraēlas armija ir nogalinājusi vairāk civilistu nekā "Hamās" kaujinieku, Blinkens atbildēja apstiprinoši.

"Pilna apjoma uzbrukumam var būt "potenciāli ļoti augsta cena", bet ar vērienīgu uzbrukumu Rafahai "Hamās" draudi, visticamāk, likvidēti netiks," 

norādīja ASV valsts sekretārs.

"Izraēla atrodas uz trajektorijas, lai potenciāli mantotu nemierus, pāri paliekot daudziem bruņotiem "Hamās" kaujiniekiem, vai arī, ja tā aiziet, tā mantotu vakuumu, ko piepilda haoss, anarhija un, iespējams, no jauna piepilda "Hamās"," norādīja Blinkens.

ASV mudina Izraēlu piedāvāt plānu pēckara Gazas joslai, sacīja ASV valsts sekretārs, telekanāla NBC pārraidē "Meet the Press" norādot, ka "mēs ar viņiem runājam par krietni labāk veidu, kā panākt dzīvotspējīgu rezultātu".

ASV augstākais diplomāts arī vērsa uzmanību uz to, ka dažos apvidos Gazas joslas ziemeļos, ko Izraēla atbrīvojusi, "Hamās" kaujinieki jau ir atgriezušies.

Aptauja

Vai turpini sekot līdzi Izraēlas un "Hamās" karam?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.