Izraēlas militārā izlūkdienesta priekšnieks Aharons Haliva pirmdien paziņoja par atkāpšanos no amata, tā uzņemoties atbildību par palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" 7. oktobrī sarīkoto uzbrukumu Izraēlai.

Ģenerālmajors Haliva ir augstākā amatpersona, kas Izraēlā atkāpusies saistībā ar 7. oktobra uzbrukumu.

Liela atbildība

Jau desmit dienas pēc 7. oktobra uzbrukuma Haliva atzina, ka ir atbildīgs par faktu, ka "Hamās" pārsteidza Izraēlu nesagatavotu. "Militārās izlūkošanas direktorāts manā vadībā nebrīdināja par "Hamās" teroraktu," 17. oktobrī paziņoja militārā izlūkdienesta, kas zināms arī ar nosaukumu "Aman", priekšnieks. 

"Mēs neizpildījām pašu svarīgāko uzdevumu", un "kā militārās izlūkošanas direktorāta vadītājs esmu pilnībā atbildīgs par šo neveiksmi", paziņoja ģenerālmajors. 

Tolaik Haliva norādīja, ka kara dēļ amatu vēl nevar atstāt. Tagad viņš nolēmis no amata aiziet, un izlūkdienesta priekšnieka atkāpšanos jau pieņēmis Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants. Izraēlas Aizsardzības spēku ģenerālštāba priekšnieks Herci Halevi pieredzējušajam virsniekam izteicis pateicību par 38 dienesta gadiem. Oficiāli Haliva amatu atstās, tiklīdz būs atrasts viņa aizstājējs. Pirmdien publiskotā vēstulē Haliva uzsvēra, ka "lielai autoritātei līdzi nāk liela atbildība". Viņš atzina, ka kopš 7. oktobra ir "nesis sev līdzi to melno dienu gan dienu, gan nakti".

"Hamās" novērtē par zemu

Publiski atbildību par izlūkdienestu izgāšanos uzņēmies gan ģenerālštāba priekšnieks Halevi, gan arī iekšējā drošības dienesta "Shin Bet" priekšnieks Ronens Bars. Neviens no viņiem tomēr nav paziņojis par plāniem atkāpties, lai arī tiek sagaidīts, ka viņi to darīs, tiklīdz drošības situācija to ļaus, norāda laikraksts "Times of Israel". Pēc "Hamās" Izraēlā sarīkotā slaktiņa, kurā teroristi nogalināja 1200 cilvēku un apmēram 250 sagrāba kā ķīlniekus, Izraēlas izlūkdienesti saņēmuši asu kritiku par nespēju atklāt teroristu plānu un laikus par to brīdināt. 

Militārās izlūkošanas direktorāts šobrīd izmeklē notikušā cēloņus, tostarp apskatot pat desmit gadus senus notikumus, kas varēja ietekmēt Izraēlas negatavību uzbrukumam. 

Izmeklēšanas rezultāti tiks iesniegti jūnijā, raksta "Times of Israel". Zināms, ka Haliva 7. oktobrī bija devies atvaļinājumā un atradās Izraēlas pilsētā Eilatā, kas atrodas valsts dienvidos pie Akabas līča. Pulksten 3.00 viņš esot saņēmis informāciju par pazīmēm, kas liecina par uzbrukuma gatavošanu, tomēr neesot piedalījies Izraēlas Aizsardzības spēku vadības apspriedē par šo jautājumu un neesot arī bijis sazvanāms, vēsta "Times of Israel". Laikraksts "New York Times" decembrī vēstīja, ka Izraēlai izdevās iegūt "Hamās" uzbrukuma plānu vairāk nekā gadu pirms 7. oktobra slaktiņa. Izraēlas amatpersonas tomēr esot uzskatījušas, ka "Hamās" nespēs īstenot tik sarežģītu operāciju.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu līdz šīm nav uzņēmies tiešu atbildību par notikušo. Viņš arī nav pateicis, vai plāno atkāpties no amata. Izraēlas opozīcijas līderis Jairs Lapids, apsveicot Halivas atkāpšanos, uzsvēra, ka "būtu piemēroti, ja premjerministrs Netanjahu darītu to pašu". Drīz pēc uzbrukuma Netanjahu izpelnījās kritiku, kad sociālajos medijos bija vainojis izlūkdienestu vadītājus par to, ka tie viņu pirms uzbrukuma nebija brīdinājuši.

Aptauja

Vai turpini sekot līdzi Izraēlas un "Hamās" karam?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.