Rudens pirmo mēnesi sagaidīsim ar Guntas Barbānes debijas romānu "(Ne) ilgi un (ne) laimīgi".
Bērnībā Gunta skoloja lelles, abas jaunākās māsas un visus citus, kas ļāvās skoloties. Skolas gados rakstīja dienasgrāmatu, arī romānu, kuru lasīja māsām priekšā, vērojot viņu reakciju. No Saldus 1. vidusskolas viņu sūtīja uz olimpiādi Rīgā rakstīt sacerējumus, pēc skolas beigšanas devās studēt filoloģiju, bet sevī loloja ilūzijas par darbu žurnālistikā. Pirmoreiz savu vārdu un uzvārdu nopublicētu presē ieraudzīja žurnālā "Una" 1998. gadā zem numura lielās intervijas ar Valdi un Zentu Valteriem. "Unai" sekoja tīņu prese, tad žurnāls "Sarunas", tad "Mājas Viesis", kur arī satikāmies kā žurnālistes, tādēļ uzrunāju Guntu uz tu.
Savā ziņā var teikt, ka arī debijas romānā ielikta pašas Guntas daudzveidīgā pieredze – romāns vēsta par trim māsām, no kurām viena ir mediķe, otra – skolotāja, bet trešā – žurnāliste. Par to, kā savijas un reizēm arī neatšķetināmi samezglojas dažādi dzīves pavedieni, aužot katras atsevišķā mūža un visu triju kopējās dzimtas neatkārtojamos musturus.
Kā ienāca prātā doma par romānu "(Ne) ilgi un (ne) laimīgi"?
G. Barbāne: Kā zināms, Latvijas izglītības sistēma tiek nemitīgi un brīžiem bezjēdzīgi reformēta. Notika tā, ka ģimnāzijas 12. klasēm vajadzēja skolotāju, kas reizi nedēļā māca jaunu izvēles priekšmetu "Radošā rakstīšana". Vadība lūkojās latviešu valodas un literatūras skolotāju virzienā, un izvēle krita uz mani. Tāpēc pieteicos mācīties pie brīnišķīgās, uzmundrinošās rakstnieces Ingas Žoludes, kura meistarīgi pasniedza kursu "Manas grāmatas stāsts".
Inga mūs mudināja uzrakstīt savu romānu gada laikā. Sākumā tas šķita neticami, bet pēc gada, skat, romāns gatavs! Kur to likt?
Iesniedzu (anonīmi, protams) izdevniecības "Latvijas Mediji" konkursam "Vakara romāns", kur to par labu atzina ietekmīga žūrija.
Kas bija pirmais – sižets, tēli, kāda aina, kas ienāca prātā? Un cik sarežģītāka vai vieglāka par dokumentāla darba rakstīšanu (kas tomēr nosacīti tuvāk žurnālistikai) izrādījās daiļliteratūra?
Kas tapa pirmais? Pirmā nodaļa laikam. (Smejas.) Lai gan arī manas māsas ir dvīnes, gluži tāpat kā romānā Justīne un Karlīne, tomēr par prototipiem viņas uzskatīt nevar. Ir daži impulsi, dažas situācijas, ko diktējusi pati dzīve, bet kopumā romāns ir manas fantāzijas auglis, ko nenoliedzami attīstījusi un briedinājusi arī Inga. Un pareizi saki, ka daiļliteratūru rakstīt ir citādi nekā dokumentālu darbu, tāpēc nebija viegli izslēgt sevī žurnālisti un meklēt citus izteiksmes veidus. Žurnālistiskumu izravēt no romāna palīdzēja arī mana draudzene Inga Jēruma, kura pati no žurnālistes ir pārtapusi par rakstnieci.
Kurš ir tavs mīļākais tēls romānā? Un vai viņi pakļāvās tavām vēlmēm vai arī centās iet paši savu ceļu un tad tev nācās viņus vākt kopā?
Jā, pieredzēju to brīdi, kad tēli paši nosaka savas izvēles un gaitas, un man atliek vien pierakstīt. Viņi kļuva suverēni un kopā savācami.