Rīgā no piektdienas ir pieejama jauna laivu piestātne jeb panduss Pilsētas kanālmalā, kas atrodas starp dzelzceļu, Prāgas ielu un Centrāltirgus ielu, informēja Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļā.
Pašvaldībā informē, ka laivu piestātnes izbūve noslēdzās 2023. gada beigās, kad ekspluatācijā tika nodoti Rīgas pašvaldības īstenotie objekti dzelzceļa infrastruktūras "Rail Baltica" integrēšanai pilsētas centra infrastruktūrā Ģenerāļa Radziņa krastmalā, Rīgas autoostas, Centrāltirgus un Centrālās stacijas piegulošajā teritorijā. Tomēr drošības apsvērumu dēļ uz laiku, kamēr blakus esošajā "Rail Baltica" projekta teritorijā aktīvi veica sliežu ceļu izbūvi, laivu piestātne nebija pieejama.
Rīgas dome norāda, ka šobrīd aktīvi būvdarbi šajā "Rail Baltica" projekta vietā ir noslēgušies un laivu piestātne tiek atvērta rīdziniekiem un pilsētas viesiem, kuri Rīgas apskatei izvēlas izbraucienus ar ūdenstransportu. Piestātne izbūvēta vietā, kur savulaik atradās tirdzniecības centrs "Titāniks".
Laivu piestātnes teritorijā nodrošinātas vides pieejamības prasības, lai jauno infrastruktūru ērti un droši varētu izmantot ikviens cilvēks, norāda pašvaldībā. Lai piekļūtu ūdenstilpei, izbūvētas divas kāpnes, gājēju ietve un atpūtas laukums. Teritorija ir labiekārtota un iedzīvotāju ērtībām izvietoti soliņi, atkritumu tvertne, velo statīvs. Tāpat ir veikti apzaļumošanas darbi - kanālmalā iestādītas ziemcietes un graudzāles, kuru ziedēšanas laiks ir no agra pavasara līdz vēlam rudenim, kā arī jauni koki.
Teritorijā veikta arī jaunu inženierkomunikāciju izbūve - izbūvēts apgaismojums uz ietvēm, margām, pandusa malām un ierīkota videonovērošanas sistēma.
Lai gan aktīvi būvdarbi blakus esošajā "Rail Baltica" projekta zonā ir noslēgušies, pašvaldībā uzsver, ka tā vēljoprojām ir būvdarbu zona, kurā nākotnē darbus plānots turpināt. Līdz ar to piekļūšana jaunajai laivu piestātnei ir nodrošināta ar pagaidu segumu, kā arī daļa no tur esošajiem objektiem ir norobežota ar būvžogu. Tāpat šobrīd tehnisku iemeslu dēļ lietošanai arī nav pieejams tur uzstādītais brīvkrāns, informē Rīgas dome, piebilstot, ka pēc "Rail Baltica" projekta būvdarbu pabeigšanas abas zonas savstarpēji savienosies.
Kā norāda pašvaldībā, tehniskie un labiekārtojuma risinājumi izstrādāti, pielāgojot tos "Rail Baltica" dzelzceļa infrastruktūras izbūves risinājumiem, jo projekta ietvaros tuvāko gadu laikā paredzēts turpināt kanālmalas labiekārtošanu un attīstīt zaļo atpūtas telpu līdz pat Emīlijas Benjamiņas ielai, izbūvējot jaunu un modernu infrastruktūru gan gājējiem, gan velobraucējiem.
Kanālmalas nostiprināšanai atjaunota esošā atbalsta siena un izbūvēta jauna rievsiena. Tāpat uz ūdens izvietots 46 metru garš un 3,5 metru plats peldošs pontons, ko visu gadu varēs izmantot mazizmēra kuģi un laivas. Pontons aprīkots ar SOS statīvu, drošības kāpnēm, tauvošanās slīdragiem un tiltiņiem nokāpšanai no tā.
Pašvaldībā norāda, ka Rīgas centrā joprojām aktīvi turpinās "Rail Baltica" dzelzceļa infrastruktūras izbūves darbi, līdz ar to Rīgas pašvaldība savus nākamos projektus realizēs, salāgojot tos ar "Rail Baltica" projektiem un būvdarbu gaitu.
Rīgas domē informē, ka līdz šim realizētie projekti ir viena ceturtā daļa no visa kopējā darbu apjoma, kas pašvaldībai jāpaveic "Rail Baltica" infrastruktūras integrēšanai pilsētvidē. Pašvaldībā prognozē, ka dažāda veida un mēroga pašvaldības projektu īstenošana atsāksies 2025. gadā Vilhelma Purvīša, Emīlijas Benjamiņas, Kārļa Mīlenbaha, Timoteja un Dzirnavu ielas apvidū.
Aptauja
Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?
Projektu īstenoja Rīgas pašvaldības Centrālās administrācijas Publiskās infrastruktūras attīstības pārvalde. Teritoriju apsaimniekos Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departaments.
Būvdarbus pēc principa "projektē un būvē" veica pilnsabiedrība "RBBL", kurā apvienojušies trīs uzņēmumi: SIA "Binders", AS "LNK Industries" un SIA "Nordes būve". Būvuzraudzību veica SIA "Firma L4". Veikto būvdarbu garantijas termiņš ir 7 gadi.