Vasaras vidus un beigas ir karstākais laiks futbola transfēru tirgū. Atšķirībā no citiem gadiem šoreiz iespaidīgākie darījumi tika slēgti nevis Eiropas klubos, bet gan Tuvajos Austrumos. Saūda Arābijas profesionālās futbola līgas komandas par milzu summām nopirka un nolīga vairākas futbola zvaigznes, tostarp pērnā gada labāko pasaules futbolistu Karimu Benzemā no Francijas un slaveno brazīlieti Neimāru.

Reklāma

Mētājas ar miljoniem

Pirmā zvaigžņotā bezdelīga Saūda Arābijas futbolā bija portugālis Krištianu Ronaldu, kurš "Al Nassr" vienībai kā brīvais aģents pievienojās vēl janvārī. Portugālim līdz šim bija arī lielākā alga – aptuveni 200 miljoni eiro gadā. Nu viņu gan esot pārtrumpojis Neimārs, kuru "Al Hilal" komanda par 100 miljoniem nopirka no Parīzes "Saint Germain" vienības, bet pats futbolists algā un dažādos bonusos pelnīs 219 miljonus eiro. Bonusi ir iespaidīgi – piemēram, par vienu Saūda Arābiju slavinošu ierakstu savos sociālo tīklu kontos brazīlietis saņems pusmiljonu dolāru. Atalgojumam klāt nāk arī ekskluzīvi dzīves apstākļi – milzīga villa, sporta mašīnas un miesassargi. Karims Benzemā kā brīvais aģents pievienojās "Al Ittihad" komandai, arī viņam atalgojums ir samērāms ar Neimāra un Ronaldu līmeni. Nedaudz mazāk (ap 100 miljoniem) pelnīs Benzemā komandas biedrs Ngolo N’Kantē, kurš iepriekš spēlēja Londonas "Chelsea". Pārējiem jaunieguvumiem atalgojums, salīdzinot ar lielo četrinieku, krietni mazāks, taču nevienam zvaigznes statusā esošam tas nav zemāks par desmit miljoniem. Skaidrs, ka Eiropā tādu naudu vienas sezonas laikā viņi nespētu nopelnīt.

Reputācijas atmazgāšana

Vasaras transfēru logā Saūda Arābijas klubi spēlētāju iegādei kopā iztērēja nedaudz virs viena miljarda dolāru, šajā ziņā zaudējot tikai Anglijas premjerlīgai, kuras klubi vasarā iztērēja teju trīs reizes vairāk. Saūda Arābijā pārliecinoši lielākā daļa tēriņu pienākas četriem lielajiem vaļiem – "Al Hilal", "Al Ahli", "Al Nassr" un "Al Ittihad" klubiem. Pierasts, ka Eiropas sportā, ja sākas neadekvāta un nepamatota "mētāšanās ar naudu", bieži vien tā ir vietējo oligarhu klubu īpašnieku mērīšanās ar krāniņiem. Tas nav Saūda Arābijas šeihu stāsts, jo 

minētā klubu četrotne finanšu līdzekļus smeļas no vienas akas – Publiskā investīciju fonda (PIF), kura budžets ir 700 miljardi dolāru. 

Tostarp pirms diviem gadiem šis investīciju fonds par 400 miljoniem dolāru nopirka angļu futbola klubu Ņūkāslas "United", bet kopš 2021. gada PIF sportā ir investējis 6,3 miljardus dolāru. Salīdzinājumam, laika posmā no 2014. līdz 2021. gadam tie bija 1,4 miljardi. Kas ir mainījies, lai ieguldījumi tik strauji pieaugtu? Tās ir Saūda Arābijas ģeopolitiskās intereses un mērķis kļūt par pasaules lielvaru. To, kā tas notiek ar sporta palīdzību, varējām "baudīt" arī Latvijā Rīgas "Dinamo" un Kontinentālās hokeja līgas (KHL) veidolā, ko tagad droši var dēvēt par okupantu līgu. Saūda Arābijas stāsts ir līdzīgs Krievijai, jo arī tur ir lielas problēmas ar cilvēktiesību ievērošanu. Monarhijas un valdošās varas kritiķi tiek vajāti un arī fiziski iznīcināti, kā tas, piemēram, notika ar žurnālistu Džamalu Hašogi. Lai novērstu uzmanību no šādiem gadījumiem, talkā tiek ņemts sports, ne tikai futbols, bet arī golfs, bokss, autosports, jāšanas sports un citi. Golfs bija pirmais, kurā milzu apmērā ieplūda šeihu nauda, jo tika izveidota jauna golfa organizācija "LIV Golf", tajā Saūda Arābijai investējot divus miljardus dolāru, un uz saviem turnīriem pārvilinot lielu daļu pasaules vadošo golferu. Cilvēktiesību organizācijas 

"Amnesty International" vai "Human Rights Watch" to dēvē par "sportswashing". Tā nav naudas, bet gan reputācijas atmazgāšana ar profesionālā sporta palīdzību.

Ilgtermiņa plāns

Jau šobrīd ir skaidrs, ka zvaigžņu pirkšana un miljardu tērēšana sportā Saūda Arābijā nav jauns modes kliedziens vai īslaicīga šeihu aizraušanās. Tā ir sastāvdaļa smalki izstrādātam lielākam plānam, kura priekšskaru nesen pavēra Saūda Arābijas kroņprincis un reizē arī karalistes premjers Muhameds bin Salmans. Viņnedēļ, piedaloties vienā no svinīgiem pasākumiem, kas Indijā noritēja G20 valstu samita ietvaros, viņš bija tiešs – Tuvie Austrumi kļūs par "jauno Eiropu", bet Saūda Arābija tuvāko piecu gadu laikā piedzīvos milzu pārmaiņas un kļūs par pasaules lielvaru. "Tas ir Saūda Arābijas karš, tas ir mans karš. Pirms savas nāves vēlos redzēt Tuvos Austrumus pasaules virsotnē," ambiciozo plānu atklāj 38 gadus vecais kroņprincis. Futbola un golfa pēdās sekos vai ir jau sekojuši arī citi sporta veidi. Pirmās formulas (F-1) kalendārā šogad četri posmi norisinās Tuvajos Austrumos, boksa smagsvari Oleksandrs Usiks un Entonijs Džošua pērn cīnījās Saūda Arābijas pilsētā Džidā. Decembrī Saūda Arābijā norisināsies FIFA Pasaules klubu kausa izcīņa futbolā.

Saūda Arābijas kroņprincis un faktiskais valsts vadītājs Muhameds bin Salmans (centrā) pērn Pasaules kausa finālturnīrā futbolā savas valsts spēlē pret Argentīnu. Pa labi no viņa sēž FIFA prezidents Džanni Infantīno.

Mbapē un Mesi atsaka, Salāhu nepārdod

Par laimi, futbolā ne viss ir izmērāms un nopērkams par naftas dolāriem. Arābi mēģināja iegūt šā brīža pasaules labāko uzbrucēju Kilianu Mbapē un par pasaulē labāko futbolistu uzskatīto Lionelu Mesi. "Al Hilal" par Mbapē bija gatavi maksāt 300 miljonus eiro, bet kopā ar futbolista algu summa sasniegtu pat miljardu. Parīzes "Saint Germain" bija gatavi Mbapē pārdot, taču futbolists arābiem iedeva kurvīti, nedodoties uz sarunām ar "Al Hilal" pārstāvjiem. 

Šeihu tīklos neiekrita arī argentīnietis Mesi, izvēloties doties uz Deividam Bekhemam daļēji piederošo ASV vienību Maiami "Inter". 

Atalgojums mazāks par Ronaldu vai Benzemā, taču pēc karjeras beigām, kas nenoliedzami tuvojas, Mesi visticamāk kļūs par vienu no Maiami kluba līdzīpašniekiem. Tāpat "Al Ittihad", tuvojoties transfēru loga beigām, vēlējās par 150 miljoniem no angļu "Liverpool" nopirkt šā brīža labāko musulmaņu futbolistu pasaulē Muhamedu Salāhu, taču liverpūlieši darījumam nepiekrita. Tiesa, Salāha došanās uz Saūda Arābiju, domājams, ir tikai laika jautājums.

Pasaules futbola zvaigznes Saūda Arābijas klubos

"Al Ahli" – Rijads Mahrezs, Roberto Firminju, Eduārs Mendī, Gabri Veiga

"Al Ittihad" – Karims Benzemā, N’Golo Kantē, Žota, Fabinju

"Al Nassr" – Krištianu Ronaldu, Sadio Manē, Alekss Telešs, Eimeriks Laports, Marselo Brozovičs, Seku Fofana

"Al Hilal" – Neimārs, Ruvens Nevess, Aleksandrs Mitrovičs, Sergejs Milinkovičs-Savičs, Malkoms

"Al Ettifaq" – Džordans Hendersons, Musa Dembelē, Džordžinio Vijnaldums, Džeks Hendrī, Demarajs Grejs

"Al Shabab" – Janiks Karasko, Evers Banega.

* Saūda Arābijas profesionālajā futbola līgā spēlē 18 komandas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.